ggg ggg ggg

INVICTUS 2018 – rozstrzygnięty

Ogłoszony przez Starostę Ostrowskiego Pana Zbigniewa Chrupka Konkurs Literacki pn. ,,INVICTUS 2018 ROKU” został rozstrzygnięty 15 lutego br. w budynku „JATKI” MDK w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetki i Tytułu ,,INVICTUSA 2018 ROKU”.

Adresatami Konkursu byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz wszyscy mieszkańcy Powiatu Ostrowskiego. Konkurs miał na celu szerokie propagowanie zasad bezpieczeństwa wśród mieszkańców Powiatu Ostrowskiego oraz wyłonienie i w szczególny sposób nagrodzenie tych osób, które swą pracą, postawą moralną, zaangażowaniem społecznym, poświęcają się dla dobra ogółu i zapewniają temu ogółowi poczucie bezpieczeństwa.
Skład Kapituły Konkursu przedstawiał się następująco: Pan Zbigniew Chrupek Starosta Ostrowski, ks. Prałat dr Jan Okuła – proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, podinsp. Mirosław Olszewski – Komendant Powiatowy Policji w Ostrowi Mazowieckiej, bryg. Janusz Iwanowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, ppłk Tomasz Baranowski – Dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka, Izabela Hryń – nauczyciel polonista w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, sierż. szt. Marzena Laczkowska – Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, Jolanta Ugniewska – Sekretarz Powiatu, Józef Marek Jastrzębski – Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej.
Pierwszą statuetkę ,,INVICTUSA 2018 ROKU” Powiatu Ostrowskiego Kapituła Konkursu przyznała Szkolnemu Klubowi Wolontariatu „Rubinek Charytatywnie”.
Zespół Szkół Nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej od wielu lat angażuje się w akcje charytatywne. Szkolny Klub Wolontariatu podejmuje szereg różnych działań, poczynając od świątecznych zbiórek żywności, a kończąc na wizytach w domach dziecka i samopomocy. Najwięcej zaangażowania i emocji włożono w akcję przeprowadzoną pod hasłem Koncert Charytatywny „Rubinek dla Karola”, podczas której zebrano prawie 25 tys. zł. Do innych akcji, w które włączył się Szkolny Klub Wolontariatu w tym roku szkolnym, należą między innymi: zbiórka pod nazwą „Nie jest kolorowo”, która ma na celu zgromadzenie przyborów szkolnych dla polskich dzieci mieszkających na dawnych Kresach, czyli na Litwie, Ukrainie i Białorusi, czy też zbiórka zabawek dla dzieci z oddziału onkologii w Białymstoku. Ponadto Klub współpracuje od dawna z placówkami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi i starszymi, tj. „Dom z Sercem” w Komorowie, Środowiskowy Dom Samopomocy typu „A” i „B” w Ostrowi Mazowieckiej, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubiejewie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zuzeli. Największą nagrodą dla wolontariuszy jest uśmiech i radość, dająca się wyczytać z twarzy osób, które otrzymują pomoc oraz satysfakcja, że to co robią nie idzie na marne.
Kandydaturę Szkolnego Klubu Wolontariatu „Rubinek Charytatywnie” zgłosiła Katarzyna Zarzycka, uczennica klasy III TL – Zespołu Szkół Nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej.

Kolejną statuetkę ,,INVICTUSA 2018 ROKU” Powiatu Ostrowskiego Kapituła Konkursu przyznała Pani Annie Kolasińskiej.
Pani Anna Kolasińska jest Dyrektorem Środowiskowego Domu Samopomocy typu „A” i „B” w Ostrowi Mazowieckiej, który funkcjonuje od 2000 r. Już od prawie 20 lat jest on domem dla czterdziestu potrzebujących ciągłej opieki osób, mających pewne niepełnosprawności intelektualne bądź przewlekłe choroby psychiczne. Celem tej placówki jest zapewnienie jej mieszkańcom pomocy w usamodzielnieniu, przywróceniu możliwości pełnienia podstawowych ról społecznych oraz zaspokojenie potrzeb życiowych. Pani Anna w głównej mierze dba o to, by chore osoby mogły być po prostu sobą. Zatrudniając odpowiedzialnych, wykwalifikowanych i zaufanych opiekunów pilnuje aby wszyscy jej podopieczni nie czuli się odrzuceni ani wykluczeni, tylko szczęśliwi. Pani Anna Kolasińska na bieżąco organizuje szczególne akcje bądź wydarzenia, dzięki którym w mieszkańcach placówki rodzi się wiedza o przynależności do społeczeństwa. Jest ona szczególną osobą, pracowitą, ciągle wykazującą swoją bezinteresowność oraz otwarte serce.
Kandydaturę Pani Anny Kolasińskiej zgłosiła Katarzyna Krajewska, uczennica Zespołu Szkół Nr 2 im. Powstańców Styczniowych w Ostrowi Mazowieckiej.

Trzecią statuetkę otrzymała Pani prof. dr hab. Barbara Falińska.
Prof. dr hab. Barbara Falińska (z domu Mocarska) – emerytowany językoznawca, dialektolog, pracownik dydaktyczny Uczelni Jańskiego w Łomży oraz Instytutu Języka Polskiego PAN przy Uniwersytecie w Białymstoku, przewodnicząca Sekcji Gwaroznawczej Towarzystwa Kultury Języka, wychowanka genialnego językoznawcy prof. Witolda Doroszewskiego, współautora Słownika Języka Polskiego. Pani Barbara od ponad sześćdziesięciu lat bada gwarę północno – wschodniej Polski, jest inicjatorką „Dialogu pokoleń” – projektu realizowanego przez Towarzystwo Kultury Języka w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury, którego głównym celem jest ocalenie od zapomnienia resztek gwary, która zachowała się jeszcze w języku najstarszych mieszkańców polskich wsi. Prowadzi również warsztaty językowe, w czasie których uczniowie zapoznają się z celami projektu oraz zyskują merytoryczne podstawy do jego realizowania. Prof. dr hab. Barbara Falińska z pasją i zaangażowaniem podejmuje działania mające na celu zbadanie i utrwalenie języka regionu ostrowskiego, ocalenie go jako dobra wspólnego dla kolejnych pokoleń mieszkańców naszego powiatu.
O Pani prof. dr hab. Barbarze Falińskiej napisała uczennica kl. V a Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Wąsewie, Amelia Wojciechowicz.

W rozstrzygniętym konkursie literackim Kapituła Konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych przyznała nagrody.
W kategorii – uczniowie szkół podstawowych Kapituła Konkursu przyznała:
I miejsce – Julii Skłodowskiej – uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej
im. St. Wyszyńskiego w Szulborzu Wielkim,
II miejsce – Amelii Wojciechowicz – uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Wąsewie,
III miejsce – Aleksandrze Wojciechowicz – uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Wąsewie.

W kategorii – uczniowie szkół podstawowych z klasami gimnazjalnymi Kapituła Konkursu przyznała:
I miejsce – Annie Pieńkowskiej – uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Wąsewie,
II miejsce – Sylwii Dobrowolskiej – uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej,
III miejsce – Katarzynie Bloch – uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej
im. St. Staszica w Wąsewie.

W kategorii – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Kapituła Konkursu przyznała :
I miejsce – Szymonowi Zawadzkiemu – uczniowi Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej,
II miejsce – Natalii Skoczeń – uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej,
III miejsce – Urszuli Jagielskiej – uczennicy Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili utalentowani uczniowie Liceum Ogólnokształcącego
im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej pod kierownictwem ks. Andrzeja Łady.
/Biuro Bezpieczeństwa
i Spraw Obywatelskich,
Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej/

 

2 540 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
500.000,00 złotych dofinansowania na Gminno – Parafialne Centrum Kultury w Małkini Górnej

W dniu 29 stycznia 2019 roku w Warszawie Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek podpisała umowę na kwotę 500.000,00...

Zamknij