ggg ggg ggg ggg

Inscenizacja bitwy w Ossowie z rekordową frekwencją!

Kulminacyjnym i najbardziej wyczekiwanym punktem obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, była inscenizacja walk z bolszewikami, którą w poniedziałkowe popołudnie 15 sierpnia obejrzało kilka tysięcy widzów.

Efekty pirotechniczne, militaria i pojazdy z epoki, a także setka świetnie odgrywających swe role rekonstruktorów sprawiła, że pełne rozmachu widowisko historyczne na ossowskich polach wywołało zachwyt kilkutysięcznej publiczności.
Inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 roku inspirowana wydarzeniami spod Radzymina i Ossowa sprzed 102 lat, dofinansowana została ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka oraz Powiatu Wołomińskiego. Przygotowana została przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki na czele z Prezesem Andrzejem Michalikiem (pomysłodawcą, reżyserem i współscenarzystą) oraz Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” na czele z komendantem dh Zbigniewem Rowińskim.
Widowisku towarzyszyły występy artystyczne, pokazy kawaleryjskie (m.in. ceremonia pasowania na starsze stopnie), wystawy historyczne oraz obóz rekonstruktorów.

Starosta Wołomiński
Adam Lubiak:

Zakończyły się trzydniowe uroczystości 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Tegoroczna rekonstrukcja historyczna w Ossowie przyciągnęła rekordową, kilkutysięczną widownię. Byli z nami goście nie tylko z całej Polski ale również z zagranicy.
Była to też okazja do podziękowań za ogrom wykonanej pracy wszystkim moim współpracownikom na czele z: Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury, główną koordynatorką obchodów Hanną Skrzypczak, Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka Katarzyną Rutkowską, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Anną Bieniek.
Szczególne podziękowania należą się pracownikom Wydziału Dróg Powiatowych na czele z zastępcami Naczelnika: Jarosławem Godlewskim i Agnieszką Kupiec oraz Panem Waldemarem Majewskim za olbrzymią pomoc i zaangażowanie w pielęgnację oraz bieżące utrzymanie miejsc pamięci i pikników. Serdecznie dziękuję również Rotmistrzowi Andrzejowi Michalikowi i wszystkim rekonstruktorom oraz Dariuszowi Lorantemu za koordynację współpracy ze służbami i zapewnienie bezpieczeństwa wydarzeń rocznicowych. Dziękuję współorganizatorom wydarzeń rocznicowych włodarzom Gmin: Zielonka, Kobyłka i Wołomin – Kamilowi Michałowi Iwandowskiemu, Edycie Zbieć oraz Elżbiecie Radwan. Nasza wspólna praca w ostatnich tygodniach i miesiącach przyczyniła się do godnego upamiętnienia Bohaterów 1920 roku.
Na zakończenie chciałbym podziękować za pamięć i ogromne wsparcie okazywane naszemu powiatowi przez Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz za duchową opiekę JE Biskupowi Diecezji Warszawsko-Praskiej Romualdowi Kamińskiemu.
Do zobaczenia w Ossowie już za rok na 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej! Chwała Bohaterom!

/KW; foto: Michał Kamiński,
Powiat Wołomiński/

1 102 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio w Radzyminie: Maryja, Łaskawa Pani chce ochronić Ojczyznę Bohaterów spod Radzymina…

W niedzielę, 14 sierpnia główne obchody 102. rocznicy Cudu nad Wisłą przeniosły się do Sanktuarium Św. Jana Pawła II na...

Zamknij