Blisko 300 tysięcy złotych przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Ochotniczym Strażom Pożarnym z powiatu pułtuskiego i wyszkowskiego.
22 lipca 2019 roku Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Król wraz z Wiceprezes WFOŚiGW w Warszawie Kamilą Mokrzycką w obecności Ministra Środowiska – Henryka Kowalczyka podpisała w Pułtusku umowy z dziesięcioma jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu pułtuskiego i wyszkowskiego na łączną kwotę dotacji: 291 725,00 w ramach programu „Zapobieganie zagrożeniom środowiska i poważnym awariom oraz usuwanie ich skutków poprzez zakup sprzętu ratowniczego” .
Do WFOŚiGW w Warszawie wpłynęło ponad 200 wniosków na kwotę 5,5 miliona zł. Dotychczasowa alokacja wynosiła 3, 5 miliona złotych, ale ze względu na duże zapotrzebowanie Zarząd WFOŚiGW w Warszawie wystąpił o powiększenie alokacji, aby wszystkie wnioski, które przeszły pozytywną ocenę otrzymały wsparcie.
– Straż Pożarna jest instytucją, która stoi na straży bezpieczeństwa Polaków i natychmiast reaguje w razie zagrożenia. Dlatego tym bardziej się cieszę, że resort środowiska może wesprzeć finansowo cieszącą się największym zaufaniem wśród Polaków służbę ratowniczą – powiedział Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. – Środki, które przekazujemy, wspomogą w istotny sposób działanie na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia przed pożarami, klęskami żywiołowymi i zagrożeniami ekologicznymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami. Mam nadzieję, że dzięki temu wsparciu druhowie będą mieli możliwość jeszcze lepszej realizacji swoich zadań, również w zakresie ochrony środowiska – dodał szef resortu.
Celem tego wsparcia jest unowocześnienie wyposażenia ratowniczego służb powołanych do zapobiegania, ograniczania i likwidacji nadzwyczajnych zagrożeń środowiska i poważnych awarii, umożliwiającego zwiększenie skuteczności działania.
– Jednym z naszych priorytetów jest poprawa warunków funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej, dlatego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oferuje wsparcie finansowe na zakup m.in. specjalistycznego sprzętu, wykorzystywanego w akcjach ratowniczych oraz podczas usuwania skutków zagrożeń- mówiła Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Król.
Dzięki wsparciu z WFOŚiGW w Warszawie OSP z powiatu pułtuskiego i wyszkowskiego zakupi sprzęt: ochrony osobistej dla strażaków, ratowniczy, drogowy, narzędzia hydrauliczne rozpieracza, zestaw adaptorów ciągnących do nożycorozpieracza, zestaw łańcuchów do ciągania. Ponadto wsparcie finansowe przeznaczone będzie na zakup wyposażenia ratowniczego, ubrań specjalistycznych oraz sprzętu ratowniczo- gaśniczego.
W powiecie pułtuskim pomoc otrzyma Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcińcu, Grabówcu, Obrytem, Pniewie, Winnicy, Świerczach, Gzach i Świeszewku. Natomiast w powiecie Wyszkowskim wsparcie finansowe otrzyma Ochotnicza Straż Pożarna w Rząśniku i Zabrodziu.
W ramach przedmiotowego programu można uzyskać dofinansowanie w formie dotacji oraz pożyczki. Fundusz dopuszcza możliwość udzielenia dofinansowania na to samo zadanie w różnych opisanych wyżej formach, na podstawie oddzielnych umów z zastrzeżeniem, że łączna kwota dofinansowania ze środków Funduszu nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych zadania.
Przyznane dofinansowanie:
Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcińcu – Zakup sprzętu ochrony osobistej dla strażaków OSP Trzciniec – 29 000,00 zł;
Ochotnicza Straż Pożarna w Grabówcu – Zakup sprzętu ochrony osobistej dla strażaków OSP Grabówiec – 27 000,00;
Gmina Obryte – Zakup sprzętu ratowniczego dla Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Obrytem – 30 000,00 zł;
Ochotnicza Straż Pożarna w Pniewie – Zakup sprzętu drogowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Pniewie – 26 025,00 zł;
Ochotnicza Straż Pożarna w Winnicy – Zakup uniwersalnego narzędzia hydraulicznego nożyco-rozpieracza CT 4150 C; zestawu adaptorów ciągnących do nożyco-rozpieracza CT 4150 C; zestawu łańcuchów do ciągania SP 5240/5250 – 30 000,00 zł;
Ochotnicza Straż Pożarna w Świerczach – Zakup sprzętu ratowniczego dla OSP w Świerczach – 30 000,00 zł;
Gmina Gzy – Zakup sprzętu ratowniczego dla OSP Gzy – 29 700,00;
Ochotnicza Straż Pożarna w Rząśniku – Zakup wyposażania ratowniczego i ubrań specjalistycznych dla OSP w Rząśniku – 30 000,00 zł;
Ochotnicza Straż Pożarna w Świeszewku – Zakup sprzętu ratowniczego dla OSP Świeszewko – 30 000,00;
Ochotnicza Straż Pożarna w Zabrodziu- Zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu – 30 000,00 zł.
/Info WFOŚiGW w Warszawie/