ggg ggg ggg

INAUGURACJA OBCHODÓW 100. ROCZNICY BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 r. w POWIECIE WOŁOMIŃSKIM

W minioną środę, 15 lipca w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Powiecie Wołomińskim. Podczas wydarzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich dwunastu gmin, starosta Adam Lubiak zaprezentował program głównych uroczystości rocznicowych, a także wręczył okolicznościowe medale upamiętniające jubileusz, zaprojektowane przez Roberta Szydlika.

SONY DSC

Uroczyste spotkanie w wołomińskiej „Fabryczce”, odbywające się na miesiąc przed 100. rocznicą Cudu nad Wisłą zainaugurowały dwa interesujące wykłady poświęcone tematyce wojny polsko-bolszewickiej, wygłoszone przez cenionych historyków: prof. Wiesława Wysockiego i prof. Jana Żaryna.
Po zakończeniu wystąpień, obydwaj profesorowie uhonorowani zostali przez starostę Adama Lubiaka pamiątkowymi grafikami, przedstawiającymi Matkę Bożą Łaskawą oraz kwiatami.
W głównej części spotkania starosta Adam Lubiak zaprezentował zgromadzonym program głównych uroczystości rocznicowych z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., zaplanowanych w powiecie wołomińskim, które odbędą się w Ossowie, Wołominie i Radzyminie w dniach: 13-16 sierpnia.
Jak podkreślił gospodarz Ziemi Norwida i Cudu nad Wisłą, pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizacyjne, stąd wydarzenia będą nieco skromniejsze niż można było się spodziewać, zrezygnowano z imprez o charakterze masowym (nie będzie rekonstrukcji w Ossowie), jednakże jubileusz setnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami obchodzony będzie naprawdę godnie i uroczyście. (Niewątpliwie kulminacyjnym wydarzeniem będzie odsłonięcie w niedzielę, 16 sierpnia Statuy Matki Bożej Łaskawej przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie).
Wydarzenia jubileuszu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz patronatem honorowym: Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Romualda Kamińskiego, Wojewody Konstantego Radziwiłła, Marszałka Woj. Mazowieckiego Adama Struzika.
Podczas przemówienia starosta skierował także apel do wszystkich włodarzy gmin z terenu powiatu, aby na miesiąc przed uroczystościami wywiesić wzdłuż dróg publicznych oraz na budynkach użyteczności publicznej biało-czerwone flagi. (Zachęcamy do tej formy upamiętnienia Bohaterów 1920 r. także wszystkich mieszkańców).
Ubiegłośrodowe spotkanie w „Fabryczce” stało się również okazją do oficjalnego zaprezentowania pamiątkowego medalu i dukata, wybitych przez powiat wołomiński z okazji jubileuszu 100-lecia Cudu nad Wisłą. W podziękowaniu za ich zaprojektowanie wicestaroście Robertowi Szydlikowi, cenionemu heraldykowi i projektantowi odznaczeń wręczono pamiątkowy grawer.
Jak powiedział sam autor o swoim dziele, na szczególną uwagę zasługuje symbolika umieszczona na awersie medalu – smok przebity krzyżem (odniesienie do boju pod Ossowem i ks. Skorupki) oraz mieczem (symbolizującym kilkudniową, ciężką bitwę o Radzymin). Z kolei na rewersie umieszczono pamiątkową inskrypcję w trzech językach: francuskim, angielskim i rosyjskim (nawiązującą do udziału w wojnie amerykańskich lotników i francuskiej misji wojskowej. Natomiast użycie jęz. rosyjskiego chyba nie wymaga wyjaśnienia).
Po krótkiej prelekcji Roberta Szydlika, któremu gratulujemy naprawdę świetnie i rzetelnie wykonanej pracy, przyszedł czas na uhonorowanie pamiątkowymi medalami wszystkich uczestników spotkania. Jako pierwsi, z rąk starosty Adama Lubiaka otrzymali je goście honorowi, burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy, księża, pracownicy starostwa, powiatowych służb i instytucji oraz przedstawiciele organizacji i lokalni społecznicy.
Uroczyste spotkanie zakończył koncert pieśni legionowych w wykonaniu Orkiestry Powiatu Wołomińskiego pod batutą Łukasza Wojakowskiego oraz poczęstunek.

/R. S. Lewandowski/

2 658 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
,,Burza” w Łochowie

W niedzielę, 19 lipca nad Łochowem nie można było dostrzec ani jednej chmury. Z nieba lał się żar, a brzegi...

Zamknij