W dniach 26 do 28 czerwca 2015 w Pułtusku odbył się kolejny, III Festiwal im. Krzysztofa Klenczona. Organizatorem Festiwalu był Burmistrz Miasta Pułtusk i Rada Miejska w Pułtusku oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Siedemdziesiąt trzy lata temu, w 14 stycznia 1942 roku, urodził się w Pułtusku Krzysztof Klenczon. Wychowywał się w Szczytnie, później w Trójmieście, a na końcu Chicago, gdzie mieszkał wiele lat po wyjeździe z Polski i gdzie zmarł 7 kwietnia 1981r. w wyniku tragicznego wypadku samochodowego
Kompozytor, muzyk, gitarzysta, aranżer, jednej z najwybitniejszych polskich muzyków, w latach 1965-1970 kompozytor największych przebojów i współzałożyciel Czerwonych Gitar, a później lider formacji Trzy Korony (1970-1972). Krzysztof występował też w Niebiesko-Czarnych (1962-1964) i w grupie Pięciolinie (1964). Autor wielu przebojów śpiewanych do dziś. Wszyscy pamiętamy i kochamy utwory przez niego skomponowane i wykonywane: „Matura”, „Historia jednej znajomości”, „Kwiaty we włosach”, „Biały Krzyż”, „Taka jak ty”, „10 w skali Beauforta”, „Natalie”, „Nie przejdziemy do historii”, „Port”, „Jesień idzie przez park”, „Wróćmy nad jeziora”, „Gdy kiedyś znów zawołam cię”, „Nie licz dni”, „Powiedz stary gdzieś ty był” i wielu innych.
W takcie Festiwalu odbył się konkurs wokalno – muzyczny, w którym udział mogły wziąć osoby, które ukończyły 16 lat, soliści lub zespoły muzyczne z kraju i z zagranicy. Aby wziąć udział w konkursie należało zgłosić dwa utwory w formie plików muzycznych na płycie CD lub w formacie mp3, w tym jeden utwór, którego kompozytorem jest Krzysztof Klenczon. W okresie od stycznia 2015 r. do 30 kwietnia 2015 przyjmowano zgłoszenia. Nadesłane utwory poddane zostały ocenie jury w celu dokonania wyboru uczestników do Przesłuchań Finałowych w II Etapie – 1 maja 2015 – 15 maja 2015..Głosowanie Internautów potrwały od 26 maja do 25 czerwca 2015, a przesłuchania finałowe – 27 czerwca 2015 r.
Program Pułtuskiego III Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona był bardzo bogaty. W piątek 26 czerwca przed inauguracją w Amfiteatrze Domu Polonii odbyła się msza św. w intencji Krzysztofa Klenczona w bazylice pułtuskiej. Po uroczystym, acz krótkim otwarciu festiwalu zaproszono zebranych na wystawę, a następnie na koncert wykładowców warsztatów muzycznych – Wojciech Pilichowski BAND oraz koncert „The Show Never Ends” (Natalia Grosiak (Mikromusic), Maja Koman, Łukasz Lach ( L.Stadt), Wojtek Miecznikowski (Neo Retros), Jaelin Klenczon).
W sobotę 27 czerwca od godziny 11.00 w Amfiteatrze Domu Polonii prezentowali się uczestnicy konkursu festiwalowy. W przerwie na obrady jury widzowie oczekujący na wyniki obejrzeli projekcję filmu pt. „Klenczon w Anegdocie” reż. Kazimierz Bihun (Sala Maneż Domu Polonii). Przed koncertem laureatów, który odbywał się na pułtuskim Rynku (scena główna) przedstawiono rozstrzygnięcie Konkursu Festiwalowego i zostały wręczone nagrody. Publiczność miała również okazję wysłuchać dobrego koncertu zespołu Klenczon Projekt oraz rewelacyjny wytęp zespołu TSA.
W niedzielę 28 czerwca wieczorny blok imprez na Rynku rozpoczęto od projekcji filmu „Zbuntowany Anioł Polskiego Rocka” reż. Kazimierz Bihun, następnie występami The MugShots. Kwintesencją Festiwalu okazał się koncert Czerwonych Gitar „Złoty jubileusz 50-lecia występów na scenie”, który zgromadził kilka tysięcy widzów i tym samym pobił rekord frekwencji. Muzycy zaprezentowali największe przeboje zespołu, a także kilka piosenek ze swojej najnowszej płyty „Jeszcze raz”, a wśród nich na nowo zaaranżowany utwór „Samotny cygan”, do którego Krzysztof Klenczon napisał zarówno muzykę, jak i tekst.
Na zakończenie kosz kwiatów zespołowi Czerwone Gitary wręczył burmistrz Pułtuska Krzysztof Nuszkiewicz wraz z Alicją żoną Krzysztofa Klenczona.
W skład jury Festiwalu weszli:
Alicja Klenczon – żona Krzysztofa Klenczona – przewodnicząca jury,
Maciej J. Cybulski – organizator życia muzycznego i kierownik artystyczno-programowy w Agencji Koncertowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Warszawie, organizator festiwali i dziennikarz muzyczny,
Wiesław Wilczkowiak – wiceprezes Stowarzyszenia Muzycznego im. Krzysztofa Klenczona CHRISTOPHER. Juror wielu festiwali w Szczytnie i Poznaniu, autor tekstów piosenek (około 40) w tym dwóch poświęconych Krzysztofowi Klenczonowi – „Do Nieba Złotych Bram” i „Zbuntowany Anioł”. Organizator wielu wystaw, spotkań, wieczorów wspomnień i koncertów poświęconych twórczości Krzysztofa Klenczona,
Paweł Sztompke – dziennikarz i recenzent muzyczny związany obecnie z I Programem Polskiego Radia. W latach 1974-1980 studiował muzykologię na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Programie III Polskiego Radia, a następnie w I Programie, gdzie do 2006 i ponownie od 2015 pełni funkcję kierownika redakcji muzycznej. Obecnie jest gospodarzem Muzycznej Jedynki i Muzyki Nocą.
Andrzej Ambroziak – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Pułtusku, Marek Różycki – członek jury.
Laureaci Konkursu Festiwalowego:
Nagroda Główna Burmistrza Miasta Pułtusk – Sylwia Martyniak,
Nagroda Burmistrza Miasta Pułtusk za zajęcie
II miejsca – Zespół OMNI MODO,
Nagroda Burmistrza Miasta Pułtusk za zajęcie
III miejsca – Zespół KATEDRA,
Nagroda od internautów – Zespół OLDYOUNG,
Nagroda specjalna dla polonijnego uczestnika Konkursu – Zespół PROFUSION.
Nagrody Alicji Klenczon
– Patrona Honorowego Festiwalu
I – Zespół PROFUSION
II – Zespół OMNI MODO
III – Zespół KATEDRA
IV – Monika Białoszycka
Nagrody specjalne i wyróżnienia:
Stowarzyszenie Polski Rock-n-Roll im. K. Klenczona wyróżniło Zespół PROFUSION.
Stowarzyszenie Muzyczne im. Krzysztofa Klenczona CHRISTOPHER przyznało wyróżnienie Zespołowi OLDYOUNG za piosenkę „Samotny Cygan”.
Wyróżnienie Anny Kondratowicz otrzymał Marcin Błądziński.
Paweł Sztompke wręczył zaproszenie do programu „Muzyczna Jedynka” i możliwość prezentacji na antenie ogólnopolskiej radia dla wokalistki Zespołu PROFUSION Karoliny Baran.