7 grudnia 2016 r. o przyszłości Ostrowi Mazowieckiej dyskutowano podczas forum nt. ,,Węzeł komunikacyjny Ostrów Mazowiecka – szanse rozwoju miasta”.
II Ostrowskie Forum Rozwoju
7 grudnia 2016 r. o przyszłości Ostrowi Mazowieckiej dyskutowano podczas forum nt. ,,Węzeł komunikacyjny Ostrów Mazowiecka – szanse rozwoju miasta”
Jerzy Bauer – burmistrz Ostrowi Mazowieckiej po raz drugi zorganizował Ostrowskie Forum Rozwoju. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia były Fabryki Mebli „FORTE” S.A. Meble FORTE i Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej. Forum jest jednym z działań samorządu, które ma przyczynić się do dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego Ostrowi Mazowieckiej.
Otwarcia Forum dokonał burmistrz Jerzy Bauer, który przywitał gości i uczestników spotkania oraz przedstawił współorganizatorów, przedstawicieli różnych branż i instytucji biorących udział w debacie. Podsumował działania podjęte przez ostatnie dwa lata oraz plany na kolejne miesiące. Omówił główne przesłanki drugiego już spotkania na temat rozwoju Ostrowi Mazowieckiej. Swoją wypowiedź zilustrował przedstawieniem wizualnym węzła Łomża, węzła Podborze, a wszystko to związane z przebudową dwupasmowej krajowej drogi S8 na odcinku z Wyszkowa przez Ostrów do Zambrowa oraz Via Baltica. Jednym z projektów pozwalających na odciążenie ruchu tirów byłoby np. wyznaczenie i wykonanie tzw. małej obwodnicy łączącej węzeł Podborzę z drogą na Małkinię oraz budowa dróg technicznych od węzła na ulicy Lubiejewskiej w stronę węzła na ulicy Różańskiej oraz w stronę budowanego węzła na Podborzu. Szans Ostrowi Mazowieckiej upatruje nie tylko w wymiarze najbliższych lat, ale daleko sięgających roku 2030. Położenie nieopodal skrzyżowania dróg komunikacyjnych S8 i Via Baltica przy węźle Podborze uważa za kluczowe dla rozwoju miasta. Zapraszamy na stronę internetową gazety www.kurier-w.pl, gdzie zamieścimy film z całą wypowiedzią burmistrza Ostrowi Mazowieckiej.
Następnie na temat działalności Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej oraz kapitalnego znaczenia dla rozwoju lokalnych i regionalnych społeczności, a w szczególności samorządu i przedsiębiorców Ostrowi mówił prezes Zarządu banku Bartosz Kublik. A ma czym się pochwalić: bank ma ponad 120 letnią tradycję, 25 placówek, w tym jedną w Warszawie, zatrudnia 165 osób, ma ponad 30 tys. klientów i współpracuje z 16 jednostkami samorządowymi. Należy podkreślić szczególną rolę, jaką odgrywa w rozwoju gospodarczym terenu, firm małych i średnich w Ostrowi Maz. – zabezpieczają wszelkie potrzeby w wyzwaniach, które stają przed MŚP i samorządami.
Maciej Formanowicz – prezes Zarządu Fabryk Mebli „FORTE” S.A. w sposób jasny i atrakcyjny przedstawił swoją firmę, jej zasięg, etapy rozwoju, zamierzenia, plany. Są one imponujące, ale patrząc na dotychczasowy rozwój FORTE całkowicie do zrealizowania: w latach 2016 – 2020 zwiększenie sprzedaży do 400 mln euro, po roku 2021 -wyjście poza Europę. Podzielił się też swoimi spostrzeżeniami, co do wyzwań stojących przed Ostrowią Mazowiecką, która powinna stać się miastem zachęcającym do zamieszkania, posiadać tereny inwestycyjne, oświatę, mieszkaniówkę, infrastrukturę drogową, itp.
Nieco później uczestnicy obejrzeli przygotowaną na zlecenie prezesa FORTE Macieja Formanowicza wizualizację Ostrowi za 20 – 30 lat pt. „Ostrów Mazowiecka 2030”, którą przygotował architekt Jaromir Szmyd. Trzeba przyznać, że wizja przyszłej Ostrowi Mazowieckiej zrobiła duże wrażenie, chociaż , niektóre elementy chyba nie będą możliwe do realizacji.
Jadwiga Emilewicz – wiceminister ministerstwa rozwoju zakończyła tą część forum. Zwracała uwagę, że nastawienie się na rozwój dzięki byciu na skrzyżowaniach tras, nie zawsze jest słuszne i nie przynosi oczekiwanych skutków. To jest tylko tymczasowy rozwój – tłumaczyła pani minister. Należy zwrócić uwagę raczej na to, co jest atutem danego terenu. Ważne obecnie są: miejsca pracy, warunki życia, ceny mieszkań, koszt utrzymania siebie i rodziny, infrastruktura życia codziennego, czyli, co mogą robić i gdzie. „To są dźwignie rozwoju miasta” – przekonywała. Jej wypowiedź została rozwinięta w drugiej połowie spotkania – debacie, w której wzięli udział eksperci z zakresu: logistyki, infrastruktury, zagospodarowania przestrzeni miejskiej, szkolnictwa.
Na temat rozwoju i jego osiągnąć w wymiarze Ostrowi Mazowieckiej dyskutowali: –
– Krystyna Majerczyk – Żabówka – prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych,
– prof. dr hab. Krzysztof Krajewski – dziekan Wydziału Technologii Drewna SGGW,
– Zbigniew Chrupek – zastępca burmistrza Ostrowi Mazowieckiej,
– Jaromir Szmyd – architekt i deweloper,
– dr Bartosz Zakrzewski – Instytut Transportu Samochodowego,
-dr Mirosław Grochowski – Uniwersytet Warszawski.
Dyskutanci zwrócili uwagę, że przekonanie o zapewnieniu sobie rozwoju dzięki trasom komunikacyjnym to nie wszystko. Priorytetem jest stworzenie takich warunków, by młodzi ludzie pozostawali w mieście, aby Ostrów nie stała się tylko miastem przelotowym, ale zatrzymywała i tworzyła firmy. Postrzegali „efekt korytarza” jako zagrożenie dla rozwoju, może szansę, ale nie cel. Zastanowiono się jak i czym przyciągnąć nowych mieszkańców i przedsiębiorców. Zgadzano się, że jednym z ważnych zadań jest zwiększenie i rozszerzenie terenów inwestycyjnych, a do tego potrzebne są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Miasto obecnie tych terenów właściwie nie ma. Trzeba doprowadzić do współpracy z sąsiednimi gminami i opracowaniem wspólnych planów. Należy wykorzystać środki, które będą na rewitalizacje terenów. Potrzebna jest również wizja tego, co chcemy osiągnąć. Burmistrz i samorząd Ostrowi Mazowieckiej słusznie rozpatrują swoje działania w perspektywie nie kilku lat, jednej, czy dwóch kadencji, ale 20 i 30 lat naprzód. Ostrów Mazowiecka ma również wiele atutów, które podkreślano w dyskusji m.in. istnienie terenów zielonych, Puszczy Białej, rzeki Bug, komfort życia w mniejszym mieście, czyste powietrze, możliwości wypoczynku po pracy. Potrzebna jest elastyczność i synergia. Na zakończenie spotkania główni organizatorzy dokonali podsumowań. Jednym ze stwierdzeń, było hasło: bierzemy się do pracy, bo od nas samych zależy w jaką pójdziemy stronę. „Nasze decyzje, choćby małe błędy mają wpływ na to, co będzie za kilka lat…. wraz z Państwem tworzymy markę Ostrów Mazowiecka” – zwracał się do zebranych burmistrz Jerzy Bauer, podkreślając, że jednak powinni się śpieszyć, aby nie utracić szans.
/J.Cz./
https://www.youtube.com/watch?v=0M-PpYg1nMU&t=77s