II Ogólnopolski Turniej Husarski – powód do zaręczyn na Zamku (29.07.2014)
Pierścień Jana III Sobieskiego wywalczył Cezary Lechowicz kandydat na husarza Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. Wygrał II Ogólnopolski Turniej Husarski o pierścień Lwa Lechistanu i jak sobie obiecał, oświadczył się. Turniej odbywał się podczas II Dnia Tradycji Rzeczypospolitej organizowanego w Pułtusku w minioną sobotę i był jednym z najważniejszych punktów programu.
Uczestnicy turnieju walczący o pierścień Jana III Sobieskiego musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami, ale również nie lada kondycją. Liczyła się zręczność oraz kompletne uzbrojenie. Uczestnicy tego dnia walczyli nie tylko o trofeum turnieju. Walka z panującym upałem zdawała się być kolejną przeszkodą. Każdy z uczestników turnieju startował z kopią u boku oraz szablą. Pierwsza z konkurencji polegała na przeskoczeniu przeszkody konno i zebraniu kopią metalowych obrączek różnej wielkości zawieszonych na palach. Druga konkurencja wymagała precyzyjnych umiejętności cięcia szablą. Cięcie głów kapusty nie było tak dużym wyzwaniem dla uczestników, jak najwyżej punktowane cięcie jabłka. A wszystko to podczas jazdy konnej w pełnym uzbrojeniu. Do turnieju husarskiego o pierścień Lwa Lechistanu zgłosiło się 20 husarzy z całej Polski. Udział wzięło 16 husarzy reprezentujących: Podlaską Chorągiew Husarską, Chorągiew Husarską Marszałka Woj. Pomorskiego, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Małopolską Chorągiew Husarską, Chorągiew Jazdy Rzeczypospolitej oraz Chorągiew Husarską Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Cezary Lechowicz z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej zdobył najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach i to on otrzymał z rąk Jana III Sobieskiego pierścień zwycięstwa. Niespodzianką dla wybranki serca zwycięzcy – Agnieszki Wiśniewskiej były oświadczyny przed liczną publicznością.
„Ja mam pierścień to i Ona będzie miała pierścień” – skomentował Cezary Lechowicz, który już jadąc na turniej obiecał sobie, że jeśli wygra oświadczy się. Drugie miejsce zajął jeden z faworytów Krzysztof Mirotta z Chorągwi Marszałka woj. Pomorskiego z Gniewu. O trzecie miejsce konieczna była dogrywka między Januszem Konkelem z Gniewu, Grzegorzem Rypieniem z Żywca i Wojciechem Wąskiem z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Ostatecznie Wojciech Wąsek pokonał rywali zajmując III miejsce w turnieju.
Bernadeta Hamowska