W minioną niedzielę, 8 sierpnia 2021 r. na terenie Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej w gminie Grębków w powiecie węgrowskim odbyło się niezwykle barwne spotkanie, którego głównymi bohaterami były Koła Gospodyń Wiejskich z terenu pięciu powiatów: węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego, mińskiego i garwolińskiego.
Organizatorem II Mazowiecko-Podlaskiego Pikniku Kół Gospodyń Wiejskich w Nowej Suchej był Powiat Węgrowski, a partnerami: Gminna Biblioteka Publiczna w Grębkowie, LGD Bądźmy Razem, ARiMR Węgrów, KRUS Węgrów. Wydarzenie było współfinansowane przez Fundację PGE. Udział wzięło 47 wystawców z pięciu powiatów. Główną atrakcją imprezy były stoiska wystawione przez Koła Gospodyń Wiejskich z przepysznymi potrawami przygotowanymi przez ich gospodynie oraz rywalizacja w konkursie na „Najlepszą potrawę z ziemniaka”. Oprócz namiotów z kuchnią regionalną były też z rękodziełem, słodyczami i napojami, miodem, a także stoiska informacyjne partnerów imprezy. Dla dzieci przygotowane były stanowiska, na których mogły pomalować sobie twarz bądź wziąć udział w różnych konkursach. Miłośnicy literatury mieli okazję spotkać się z rodzimą pisarką Ewą Szadyn, która podpisywała swoje książki. Inni mogli skorzystać z konsultacji urzędników z Urzędu Skarbowego, czy z możliwości zaszczepienia się szczepionką Johnson&Johson w mobilnym Punkcie Szczepień.
Piknik, który poprowadziła Wanda Miszczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie, rozpoczął się o godz. 11.00. Zaproszonych gości i uczestników powitał Wicestarosta Marek Renik. Poinformował o atrakcjach tego wydarzenia oraz znaczeniu kultywowania regionalnej kuchni i rękodzieła dla całego regionu. Następnie głos zabrali: Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR Zbigniew Sobieraj, Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Joanna Bala, Wójt Gminy Grębkowa Bogdan Doliński oraz gospodarz Skansenu w Suchej, Maria Kwiatkowska. Dyrektor Zbigniew Sobieraj podkreślał, że życie na wsi kwitnie, Panie są pełne energii i pomysłów, ale też Agencja ma swój skromny wkład w tym, że 319 istniejących Kół Gospodyń Wiejskich rozwija się tak dobrze. Dyrektor KRUS Joanna Bala podziękowała za inicjatywę pikniku i pracę włożoną w zorganizowanie Pani Staroście Węgrowskiemu Ewie Besztak oraz Senator Marii Koc. Ponadto w związku z obchodami 30-lecia KRUS złożyła podziękowania dla Pani Starosty Ewy Besztak za bardzo dobrą współpracę i wręczyła list gratulacyjny na ręce Wicestarosty Marka Renika. Wójt Grębkowa Bogdan Doliński dziękował zebranym za przybycie i witał gorąco gości. Wszystkim Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich podziękował za zaangażowanie, za pracę całkowicie darmową, mimo własnych często dużych obowiązków oraz za to, że dzięki nim życie na wsi staje się atrakcyjne i przyjemne, a każdy chce tu żyć i mieszkać.
Od godz. 12 rozpoczął się Przegląd Artystyczny, w którym wystąpiło siedem zespołów: Senior z Pasją, Jarnickie Stowarzyszenie Seniorów, Goździczanki, Dziewulanki, Anastazja Żołnierzak, Strzałki ze Strzały, Babie Lato z miejscowości z Suchożebry. Na zakończenie przeglądu Wicestarosta Marek Renik oraz Kierownik ARiMR w Węgrowie Artur Salach wręczyli występującym okolicznościowe dyplomy oraz kosze upominkowe. Zostały również wręczone nagrody w konkursie KRUS.
W tym samym czasie swoją pracę rozpoczęła komisja konkursowa na „Najlepszą potrawę z ziemniaka” pod przewodnictwem Prezes LGD „Bądźmy Razem” Jadwigi Snopkiewicz. Pozostałymi członkami komisji konkursowej byli: Zbigniew Sobieraj (Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR), Elżbieta Osińska-Kassa (Kierownik Wydziału Kultury Wsi w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi), Sylwia Szelest (Firma Arche), Ireneusz Kowalski (Przewodniczący Rady Gminy Grębków), Bożena Gierej (Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie). Niezwykle trudne obrady zakończyły się chwilę przed godz. 16.00. Jury oceniło 35 potrawy z ziemniaka. Celem konkursu była promocja i wspieranie kuchni regionalnej, reaktywowanie tradycji kulinarnych regionu podlasko – mazowieckiego oraz odświeżenie starych przepisów kulinarnych.
W międzyczasie na scenie wystąpiła gwiazda II Pikniku KGW – Warszawska Orkiestra Sentymentalna, której za wspaniały występ podziękowała Starosta Węgrowski Ewa Besztak. Zespół zaprezentował dawne melodie polskiej przedwojennej rewii i kabaretu, m.in. piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga – najlepsze szlagiery sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. Po ogłoszeniu wyników konkursu kulinarnego, już na zakończenie pikniku wystąpił zespół BoogieNight.
Wyniki konkursu na „Najlepszą potrawę z ziemniaka” przedstawiła komisja konkursowa i w towarzystwie fundatorów nagród i pucharów tj.: Senator RP Marii Koc, Posła na Sejm RP Macieja Górskiego, Dyrektora Marketingu i Działu Eventów Firmy Arche Mariusza Orzełowskiego, Współwłaścicielki Firmy Wikrusz Małgorzaty Lach-Witkowskiej, Kierownika ARiMR w Węgrowie Artura Salacha, a jej Przewodnicząca Jadwiga Snopkiewicz odczytała protokół komisji konkursowej, a następnie wręczono nagrody.
/Janina Czerwińska/