ggg ggg ggg

II Konkurs Historyczny „Wojna polsko – bolszewicka 1919 – 1920 w obronie niepodległości i granic” rozstrzygnięty! Wśród laureatów uczniowie z Radzymina, Słupna i Kobyłki!

W środę, 4 stycznia w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, w obecności ministra Mariusza Błaszczaka, odbyła się uroczysta gala podsumowująca II edycję Konkursu Historycznego „Wojna polsko – bolszewicka 1919 – 1920 w obronie niepodległości i granic”, organizowanego z inicjatywy Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce, na czele z przewodniczącym Bogdanem Grzenkowiczem, przy wsparciu MSWiA, MEN, MON i ŚZŻAK.

 

1

 

Podczas ubiegłotygodniowej gali, minister Mariusz Błaszczak wręczył nagrody i dyplomy zagranicznym laureatom konkursu. Przekazał także dyplomy gratulacyjne dla nauczycieli pod kierunkiem, których powstały najlepsze prace konkursowe.
(Uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu z Polski, odbyła się bowiem już wcześniej, a dokładnie we wtorek 20 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół im Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce).
– Jest dla mnie zaszczytem, że już po raz kolejny mogłem objąć patronatem konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego z siedzibą w Kobyłce, a więc na ziemi Cudu nad Wisłą – podkreślił pan minister Mariusz Błaszczak, dziękując organizatorom, na czele z przewodniczącym Komitetu p. Bogdanem Grzenkowiczem, a także nauczycielom, którzy dbają o patriotyczne wychowanie młodzieży zachęcając ją do udziału w tego rodzaju przedsięwzięciach.
Głównym celem drugiej edycji konkursu będącego jednocześnie podsumowaniem V edycji Konkursu Historycznego „Odkrywamy naszą historię” było bowiem przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży, poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1920 roku, budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł oraz zachęcanie młodych twórców do rozwijania tkwiących w nich talentów.
Uczestnicy konkursu, który adresowany był do różnych grup wiekowych, mogli wykazać się swoim talentem w kilku kategoriach. Uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną. Starsi uczniowie mogli natomiast zaprezentować formy twórczości takie jak: komiks, poezja, plakat, a nawet film.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 400 uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju, z Wileńszczyzny i ziemi lwowskiej. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele Polonii z wielu krajów m.in.: Grecji, Niemiec, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanów Zjednoczonych.
Co warte podkreślenia, z rówieśnikami zza granicy z powodzeniem rywalizowali uczniowie szkół z terenu powiatu wołomińskiego, dzielnie broniąc honoru reprezentacji ziemi Cudu nad Wisłą. Miło nam poinformować, że w kategorii „Praca plastyczna szkoły podstawowe kl. IV-VI” pierwsze miejsce zdobyła Amelka Ząbczyk – uczennica kl. 6c Zespołu Szkół Publicznych im. K. Wojtyły w Kobyłce. Kolejne sukcesy odnieśli uczniowie reprezentujący miasto i gminę Radzymin. W kategorii „Komiks – szkoły gimnazjalne” pierwsze miejsce zajął Cezary Świerczewski – uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. C.K. Norwida, zaś wyróżnienia otrzymały: Maja Myszkowska (także uczennica ZSO) oraz Oliwia Jakubiak z kl. I c gimnazjum Zespołu Szkół w Słupnie. Z kolei, w kategorii „Poezja – szkoły gimnazjalne” trzecie miejsce zajęła Oliwia Szatkowska – uczennica kl. Ia Gimnazjum Zespołu Szkół w Słupnie a kolejna reprezentantka tej szkoły Wioletta Jóśk z kl Ic Gimnazjum otrzymała wyróżnienie.
W tym miejscu, na podkreślenie zasługuje również fakt, iż w kategorii szkół podstawowych najwięcej prac zgłosiła Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie (w sumie aż 159 prac uczniów klas I – VI oraz 62 prace z klas I – III i 97 z klas IV – VI. Brawo).
Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Pamięci Narodowej, organizacji kombatanckich oraz nauczyciele docenili wysiłek uczniów radzymińskiej „Stalowej Jedynki” przyznając Fryderykowi Wardakowskiemu z klasy V b zaszczytne trzecie miejsce, zaś Aleksandrze Pakuła (VI c) i Oskarowi Sochackiemu (V a) wyróżnienia w kategorii klas IV – VI.
Gratulując wszystkim nagrodzonym uczniom z terenu powiatu wołomińskiego, gorąco dziękujemy uczniom radzymińskiej „Stalowej Jedynki” za tak liczny udział w konkursie i godne reprezentowanie szkoły, która z dumą może do słów Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka dopisać słowo Pamięć na swoim sztandarze. W „Stalowej Jedynce” – największej szkole w Mieście Cudu nad Wisłą od lat bowiem, godnie upamiętnia się bohaterów naszej ojczystej historii, a nauczyciele mogą zawsze w tym zakresie liczyć na pomoc rodziców.

/opr. Koło Historyczne „Wiarus”, R.L./

 

Galeria Zdjęć

3 326 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Od nowego roku mieszkańcy Radzymina (za)płacą więcej za odbiór odpadów

Nowy rok przyniósł mieszkańcom miasta i gminy Radzymin podwyżki opłat za śmieci. Stawki miesięczne, które obowiązują od 1 stycznia 2017...

Zamknij