ggg ggg ggg

Idziemy w las na jagody, czyli „Jagodowe żniwa za brodem” w Kicinach

10 lipca 2016 r. Gmina Zabrodzie zaprosiła wszystkich chętnych po raz pierwszy na zorganizowaną imprezę plenerową, której tematem przewodnim były jagody – dary okolicznych pięknych lasów.

DSCF6168

„Jagodowe żniwa za brodem” zostały pomyślane, jako nowa propozycja zachęcająca do odkrywania atrakcji przyrodniczych gminy Zabrodzie, a szczególnie jeszcze nieodkrytych miejsc takich, jak Kiciny. Tereny te mają wielką szansę ze względu na bliskość Warszawy na przyciągnięcie weekendowych turystów, którzy w sposób aktywny mogą korzystać z darów okolicznych lasów, pięknych terenów i zdrowego powietrza. Tak, więc zaproszono na I Mazowieckie Mistrzostwa w Zbieraniu Jagód.
Organizatorzy: Gmina Zabrodzie na czele z wójtem Tadeuszem Michalikiem oraz Nadleśnictwo Drewnica reprezentowane przez nadleśniczego Artura Delegacza. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji, występów, konkursów i niespodzianek. Wszystkie propozycje miały temat przewodni – jagody. Impreza miała nie tylko walory promocyjne, ale też integracyjne i edukacyjne. Całość imprezy poprowadził Marian Dachniewski – dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia. Nad przebiegiem „Jagodowych żniw…” dyskretnie czuwał, zabiegany pomysłodawca tej nowej formy promocji – sekretarz gminy – Zdzisław Damian Bocian.
Od rana, tuż powitaniu i zarejestrowaniu się drużyn oraz osób indywidualnych wraz z przydzielonymi opiekunami ruszyli w las, aby rywalizować w mistrzostwach zbierania jagód. Wśród wystawionych drużyn m.in.: Stowarzyszenia Ochrony Przyrody Anastazewa i Okolic, ZUS, Nadleśnictwa, były również grupy z udziałem gości niemieckich i angielskich. Jak się okazało uczestnicy ruszyli do lasu w specjalnych oznakowanych pojazdach gorąco żegnani przez gromadzącą się publiczność. Równie entuzjastycznie zostali powitani po kilkugodzinnych zbiorach jagód. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna kierowana przez Danutę Rogalską (ZUS) zbierając 8,1 kg jagód. II miejsce zdobyła grupa Sylwestra Sternika (Stowarzyszenie) – 6,4 kg jagód. a trzecie miejsce drużyna Krystyny Miterka (Nadleśnictwo) – 3,7 kg jagód. Indywidualnie I miejsce przypadło Katarzynie Tryc – 6,1 kg jagód, II miejsce – Kazimierzowi Izdebskiemu – 5,1 kg jagód, III miejsce – Mariuszowi Szewczykowi – 2,1 kg jagód.
Oczekujący na powrót zbierających jagody wcale się nie nudzili. Zaprezentowały się dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół Gminy Zabrodzie: PSP w Dębinkach, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zabrodziu, Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany ołówek” w Zabrodziu, Publicznego Gimnazjum im. kardynała St. Wyszyńskiego w Zabrodziu. Oczywiście tematem przewodnim wszystkich występów były – jagody.
Przygotowano również stoiska informacyjno – edukacyjne, rozrywkowe, kulinarne. Nadleśnictwo Drewnica zapraszało do budki zgaduj – zgaduli, tworzenia modelu własnego lasu, układania leśnych puzzli. Stanowiska: Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej”, Bractwa Zabrodzkiego, Gminy Zabrodzie – kusiły informacjami i materiałami na temat ich prężnej działalności. Z kolej prezentacja i degustacja ciast oraz potraw np. pierogów z jagodami, które przygotowały mieszkanki Zabrodzia i Kicin była przepyszna. Z zaciekawieniem oglądano wystawę prac wyszkowskiej grupy artystów malarzy, wystawę fotografii. Na głodnych czekały stoiska gastronomiczne z grillem i piwem.
Od godz. 10.00 do 12.00 na antenie radia RDC (wóz transmisyjny zainstalował się obok sceny) prowadzono rozmowy z organizatorami i gośćmi imprezy w ramach cyklu „Odkrywamy Mazowsze”.

Zostały ogłoszone liczne i ciekawe konkursy dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, a ich zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami i oczywiście …jagodami lub przetworami z owoców leśnych.

A oto wyniki:

Jagódeczka Mazowsza (dla najmłodszych konkurs na najpiękniejsze przebranie):
I Miejsce – Franciszek Szewczyk (6 lat),
II Miejsce – Oliwia Bereda ( 5 lat),
III Miejsce – Weronika Pakuła (8 lat),
Wyróżnienia: Gabriela Skibińska (6 lat), Miłosz Ołdak (6 lat), Adrian Pakuła (8 lat).
Jagódka Mazowsza (konkurs na makijaż dla dziewcząt od 10 do 18 lat):
I Miejsce – Justyna Topolewska i Zuzanna Skwara,
II Miejsce – Oliwia Królik i Karolina Wójcik,
III Miejsce – Adriana Redlicka i Martyna Redlicka.
JAGODA 2016 (konkurs kulinarny na ciasta i desery z jagód):
I miejsce – Jolanta Galicka z Gaju za „Kule jagodowe zanęcone maliną”,
II miejsce – Marta Małachowska za „Jagodowy mech”,
III miejsce – Adriana Redlicka za „Jagodowy puch”.

Kolejny konkurs – „Kontrowersje” polegał na rysowaniu, czego nie należy robić w lesie, a konkurs na ekologiczną tablicę okazał się twórczością literacką, czyli namalowanie rysunku do hasła na przygotowanej specjalnie drewnianej desce. Wygrała praca Zuzi Skwara i hasło „Lasy to serce”. W konkursie na rozpoznanie symboliki logo imprezy logo ( kolorowe 10 jagódek i 7 listków zaprojektował Adam Karpiński) wygrała Iwona Banasiak, II miejsce – Adriana Redlicka, III – Joanna Krueger. Nagrodami okazały się prace wyszkowskiej grupy artystów malarzy i rysowników: 36 pamiątkowych miniaturek wykonał autor loga imprezy – Adam Karpiński oraz po 3 miniaturki – Joanna Paprocka, Michalina Derlicka i Sławomir Pyciński.
Niewątpliwym hitem i wielką pozytywną niespodzianką okazał się udział znakomitych gości oraz wyjątkowo oryginalny pomysł – odczytanie fragmentami przez zaproszone osoby wierszowanej baśni Marii Konopnickiej „Na jagody”. Jako pierwsza czytała wiersz Beata Tyszkiewicz – legenda polskiego aktorstwa, następnie Rafał Rozpara – prezes LGD „Równiny Wołomińskiej”, Tadeusz Michalik – wójt gminy Zabrodzie, nadleśniczy Artur Delegacz, a zakończył Daniel Olbrychski wybitny aktor, niezapomniany wykonawca ról filmowych ekranizacji epopei historycznych Henryka Sienkiewicza. Prowadzący imprezę dziennikarz Marian Dachniewski skorzystał z okazji, by przeprowadzić wywiad z Beatą Tyszkiewicz i Danielem Olbrychskim. Udział obojga aktorów wraz z córką pani Beaty – Karoliną Wajdą nie był przypadkowy. Beata Tyszkiewicz wraz z mężem Tadeuszem Wajdą przed 40 laty kupili na terenie gminy Zabrodzie dworek w Głuchach, gdzie urodził się nasz wielki poeta Kamil Cyprian Norwid. Obecną właścicielką jest Karolina Wajda, a Daniel Olbrychski długoletnim przyjacielem i ojcem chrzestnym Karoliny. Jak zapewniali z wielką ochotą wzięli udział w „Jagodowych żniwach za brodem”. Znakomici goście wraz z organizatorami brali również udział w części wręczania nagród zwycięzcom konkursów. Oczywiście na tym nie zakończyła się impreza. Odbył się kolejny konkurs na najpiękniejsze odśpiewanie popularnej piosenki „Idziemy na jagody”. Wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie, Ekokabaret Urle, Orkiestra Leśników – Sygnalistów Myśliwskich „Pasja”, zespół Koła Gospodyń Wiejskich „Sława” z Zabrodzia. Wcześniej zaś pokazy Zumby, pokaz tanga w wykonaniu laureatki programu „You can dance” Katarzyny Kubalskiej i Michała Paczuskiego. Zachwycił wszystkich pokaz jazdy konnej „kadryla” przez amazonki ze Stajni TAXUS z Niegowa (właściciele Beata Kornatka i Manfred Kolbauer) komentowany na bieżąco przez znawczynię tematu, twórczynię Akademii Sztuki Jeździeckiej – Karolinę Wajdę.
Wieczorem oklaskiwano gwiazdę wieczoru – zespół Trubadurzy (z pewnym opóźnieniem z przyczyn technicznych). Publiczność cierpliwie czekała, aby powrócić do niezapomnianych przebojów: „Znamy się tylko z widzenia”. „Taka jak ty”, „Kasia”, „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Ej, Sobótka, Sobótka” oraz wiele innych. Imprezę zakończyła dyskoteka z Dj-em Marcelem.
„Jagodowe żniwa za brodem” okazały się udanym pomysłem i na promocję i na niezwykle ciekawą niedzielę w uroczych zakątkach gminy Zabrodzie. Na pewno zagoszczą w kalendarzu imprez, w których warto brać udział.
/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

4 746 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Świątecznie, ludowo i z przytupem!

W ubiegłą niedzielę, 17 lipca 2016 r. zespoły i artyści Kół Gospodyń Wiejskich spotkały się w Wąsewie (powiat ostrowski) na...

Zamknij