Kolejny już raz w dniach 12 – 13 września 2020 r. w Pułtusku husarze w Turnieju walczyli o pierścień króla Jana III Sobieskiego, ponownie odtworzono bitwę pod Wiedniem, a Król z małżonką królową Marysieńką udali się na Mszę za Ojczyznę ze swoim rycerstwem i łaskawie uczestniczyli w Pikniku Husarskim.
Tłumnie przybyli do Pułtuska goście i mieszkańcy, aby kolejny raz na podzamczu Domu Polonii obejrzeć rekonstrukcję bitwy pod Wiedniem i podziwiać orszak króla Jana III i królowej Marysieńki z bazyliki do Zamku, czy też w czasie Pikniku z Husarią obejrzeć pokazy broni i walki. W sobotę, 12 września przewidziano wielkie atrakcje. Na początek na podzamczu odbył się VII Ogólnopolski Turniej Husarski, w którym przedstawiciele Chorągwi Husarskich z Polski zaprezentowali swoje umiejętności walcząc o pierścień z orłem króla Jana III Sobieskiego. Od godz. 18:00 na plaży miejskiej w Pułtusku zachowując oczywiście reżim sanitarny miłośnicy husarii i walk obejrzeli rekonstrukcję bitwy pod Wiedniem z 1683 r. Niezapomniane wrażenia były udziałem publiczności: szarża husarska, tureccy janczarzy walczący z armią, która na czele z polskim królem Janem III Sobieskim znów im dała łupnia i wygoniła z Europy. W niedzielę, 13 września już od rana czekano na wymarsz z Zamku piechoty, husarii z królem Janem III i królową Marysieńką, którzy udali się przez pułtuski rynek na uroczystą Mszę Św. w Bazylice w Pułtusku w intencji ojczyzny z udziałem XVII-wiecznego wojska Rzeczypospolitej. Podziwiano również przejazd orszaku króla Jana III i królowej Marysieńki z bazyliki do Zamku. Dopełnieniem całości stał się Piknik z Husarią – widowisko historyczno-edukacyjne. W jego trakcie widzowie uczestniczyli w powitaniu i prezentacji wojsk, w pokazach husarii i gawędzie o jej uzbrojeniu, pokazie: dżygitówki, łuczników konnych, walki polską szablą bojową, czyli bijatyka na całego, jazdy – Poczet Dam Husarskich (Podlaska Chorągiew Husarska). Dla najmłodszych przygotowano turniej szermierki i łuczniczy dla dzieci z nagrodami. O godz. 15.30 nastąpił Wielki Finał Polskiej Ligi Husarskiej. Po całorocznej walce w turniejach najlepsi husarze z Polski w ostatecznej rozgrywce rozstrzygnęli, kto został mistrzem Polski. W bieżącym roku Zwycięzcą Polskiej Ligi Husarskiej okazał się Krystian Mróz. Podczas pikniku na chętnych czekały inne atrakcje: stoiska handlowe oferujące m.in.: wyroby drewniane, białą broń, antyki i starocie. Było również stoisko MRiRW z produktami regionalnymi, tradycyjnymi i ekologicznymi.
Organizatorzy: Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska”, Hotel Zamek Pułtusk***Dom Polonii, Fundacja Obowiązek Polski, Polska Liga Husarska. Patronat Honorowy – Posła na Sejm RP Henryka Kowalczyka.
/KW/