ggg ggg ggg

HISTORYCZNY DZIEŃ WYSZKOWA (17.08.2012)

W tym roku, dzień 15 sierpnia oznaczał dla mieszkańców Wyszkowa nie tylko Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego czy  92. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Był to dzień szczególny, który wpisze się w historię miasta. Wyszków w  510. rocznicę nadania praw miejskich otrzymał sztandar. 

Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter. Obchody święta, rocznic i wydarzenia związanego z historycznym dniem w dziejach Wyszkowa zaplanowane były w postaci trzech części. Pierwsza z nich rozpoczęła się w niedzielne przedpołudnie otwarciem okolicznościowej wystawy zatytułowanej „1920 – rok Bitwy Warszawskiej”. Ekspozycja znajdująca się w zabytkowej plebanii przy parafii św. Idziego obejmuje dokumenty, pamiątki związane z Bitwą Warszawską i wojną polsko – bolszewicką w Wyszkowie i okolicach. W trakcie odpierania nawałnicy bolszewickiej 1920 r. przez Wyszków przetoczyły się walki, a plebania stała się miejscem, gdzie zatrzymali się przedstawiciele Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski na czele z Marchlewskim, Dzierżyńskim i Konem. Tu zmuszony był ich przyjąć bohaterski i niezłomny wyszkowski duszpasterz ks.  kanonik Wiktor Mieczkowski. O tym zdarzeniu i pośpiesznym wyjeździe niechcianych gości opowiedział w relacji pt. „Bolszewicy w polskiej plebanji”. Po ustąpieniu bolszewików na plebanię przybył gen. Józef Haller, korespondent wojenny Stefan Żeromski, ambasador Francji Jusserand i Anglii Eydem oraz dziennikarze: Ferdynand Ruszczyc, Adam Grzymała-Siedlecki i inni, nagłaśniając zdarzenie w prasie polskiej i europejskiej. Dlatego też wybrano właśnie plebanię na miejsce prezentacji wystawy w ramach obchodów 510. lecia. Ekspozycję przygotowaną przez Bibliotekę Miejską będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc. Pierwsi odwiedzający mieli okazję do usłyszenia krótkiego zarysu historii wydarzeń 1920 r. związanych z Wyszkowem, które przedstawił Mirosław Powierza, pracownik biblioteki. Wstęga symbolizująca otwarcie wystawy została przecięta przez burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego oraz dziekana Dekanatu Wyszkowskiego ks. Waldemara Krzywińskiego. W swoich krótkich przemówieniach burmistrz Wyszkowa i proboszcz parafii św. Idziego podkreślali doniosłą rolę Wyszkowa i jego mieszkańców w Bitwie Warszawskiej. Zapraszano do odwiedzania przygotowanej ekspozycji, która jest na to dowodem.
   Kolejną częścią obchodów święta 15 sierpnia była uroczysta Msza święta w kościele św. Idziego.  Kościół jest szczególnie związany z wydarzeniami 15 sierpnia. W związku z 92. rocznicą Bitwy Warszawskiej zaznaczono istotę tejże bitwy w dziejach parafii, historii oraz jej związek ze świętem WNMP – Bitwa Warszawska jest cudem Pana Boga, jest cudem nad Wisłą. Polacy szybko zaczęli kojarzyć Bitwę Warszawską z jednym z maryjnych świąt, czyli Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny.  Powszechne stało się przekonanie, że polskie zwycięstwo zostało wymodlone przez zjednoczonych wiernych przed jasnogórską ikoną.  Z zapisków ówczesnego proboszcza parafii Wiktora Mieczkowskiego wynika, że również w Wyszkowie mieszkańcy modlili się o cud i ratunek – mówił ks. proboszcz Waldemar Krzywiński podczas kazania.


   Po świątecznej mszy udano się do jednego z najpiękniejszych miejsc miasta – na skwer Jana Pawła II, gdzie odbyła się historyczna uroczystość nadania sztandaru dla Wyszkowa. Zanim dokonano przekazania sztandaru, będącego symbolem godności i jedności, gościom przybliżono ideę jego nadania. Inicjatywę podjął i gromadził w tym celu fundusze Społeczny Honorowy Komitet Fundacji Sztandaru. Komitet składa się z kilkunastu osób, będących pomysłodawcami i realizatorami wyjątkowego przedsięwzięcia. Wśród nich są aktywnie uczestniczący w życiu Wyszkowa: Jan Abramczyk, Sławomir Chmielak, Wojciech Chodkowski, Irena Filipowicz, ks. Kanonik Waldemar Krzywiński, Marian Popłód, Elżbieta Piórkowska, Adam Warpas, płk. Leszek Wieczorek, Sławomir Wróbel, Waldemar Żmijewski. Przewodnictwo nad komitetem objął Julian Bielawski, komandor Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie. Fundatorami sztandaru są mieszkańcy miasta i gminy Wyszków.  W mowie poprzedzającej uroczyste przekazanie nowego atrybutu Wyszkowowi, przewodniczący odczytał akt nadania sztandaru miasta. Jak podkreślono, celem pomysłodawców było ufundowanie tego zaszczytnego znaku dla Wyszkowa, który stanowi hołd za ofiarną i zaszczytną pracę mieszkańców Wyszkowa współcześnie i dawniej. Sztandar związany jest z zaangażowaniem i rozsławianiem Wyszkowa oraz godnym kultywowaniem tradycji patriotycznych i kulturowych naszego nadbużańskiego regionu. Z rąk przedstawicieli Społecznego Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru dla Wyszkowa sztandar odebrał burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, a następnie przekazał pocztowi sztandarowemu Straży Miejskiej w Wyszkowie. Poczet sztandarowy w tej wyjątkowej chwili tworzyli: Paweł Soliwoda – kierownik Referatu Straży Miejskiej w Wyszkowie, Grzegorz Kulesza – młodszy inspektor Straży Miejskiej oraz Piotr Bernard – strażnik Straży Miejskiej.   Zadaniem Straży Miejskiej będzie opieka nad sztandarem i prezentowanie go w pełnej krasie podczas świąt lub obchodów.  

Sztandar wzbudził podziw zgromadzonych, zadbano o każdy detal jego wykonania tak, aby stał się prawdziwą chlubą dla miasta. Na stronie głównej płata sztandaru wykonanej z tkaniny barwy karmazynu polskiego umieszczono centralnie herb Rzeczypospolitej Polskiej – Orła Białego ze złotą koroną, ze złotym dziobem i szponami. Na drugiej stronie w centralnej części płata sztandaru umieszczono herb Wyszkowa zwieńczony wieńcem laurowym przewiązanym biało czerwoną wstęgą. W części górnej znajduje się herb króla Jana Olbrachta, wywodzącego się z rodu Jagiellończyków, który nadał prawa miejskie dla Wyszkowa. Po drugiej stronie herb biskupa płockiego Wincentego Przerębskiego, który w 1502 r. przekazał otrzymane od króla prawa miejskie dla Wyszkowa. Sztandar został obszyty z trzech stron złotymi frędzlami, w czwarty zaś została wszyta biała skóra – tuleja, którą został sztandar przytwierdzony do drzewca. Zwieńczenie drzewca stanowi replika pomnika Wazów – najstarszego zabytku Wyszkowa. Aby przytwierdzić płat sztandaru do drzewca wygrawerowano dla upamiętnienia ufundowania sztandaru trzy gwoździe honorowe, które zostały uroczyście wbite w trakcie uroczystości.  W imieniu prezydenta RP pierwszy gwóźdź od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wbił minister Olgierd Dziekoński, następnie od Społecznego Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru gwóźdź wbił przewodniczący Komitetu Julian Bielawski.  Ostatni, trzeci gwóźdź od darczyńców – mieszkańców miasta i gminy Wyszków wbił ich przedstawiciel Wojciech Kwiatkowski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Wyszków. Sztandar został wykonany w rodzinnym zakładzie haftu artystycznego „Kramex” w Suwałkach. 

Wśród gości tego szczególnego wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, organizacji kombatanckich, duchowieństwa oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Wyszkowa. Przemawiający w podniosłej atmosferze, wśród których byli m.in. minister Olgierd Dziekoński, poseł na sejm Bartłomiej Bodio, ks. prof. Henryk Kietliński, nie kryli wzruszenia i ogromnej radości z niepowtarzalnego momentu w historii Wyszkowa. Obchodom święta towarzyszyły licznie zgromadzone poczty sztandarowe, m.in. kombatantów oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP i jej Przyjaciele.
   Święto 15 sierpnia zakończyło się zlotem motocyklowym „Moto Cud”. Trasa rajdu motocyklowego wiedzie śladami Bitwy Warszawskiej 1920, stąd nazwa eskapady. W ramach spotkania licznie przybyłych motocyklistów z wyszkowianami zaplanowano prelekcję poświęconą wydarzeniom 1920 roku  oraz posadzenie „Dębu Katyńskiego” – upamiętniającego śmierć kapitana Hipolita Eychlera, mieszkańca Wyszkowa, który uczestniczył w wojnie 1920 roku i został zamordowany dwadzieścia lat później w Charkowie.   /MS/

Galeria zdjęć

Galeria Wystawa

2 650 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podziękowania za ofiarną służbę i współpracę (17.08.2012)

Z okazji Święta Wojska Polskiego 14 sierpnia w Wojskowej Komendzie Uzupełnień spotkało się grono żołnierzy Wojska Polskiego, kombatantów, pracowników WKU...

Zamknij