Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie dzień 9 grudnia 2012r. po raz kolejny zapisał w karty historii Panią Leokadię Adamską, inicjatorkę budowy oraz pierwszą kierownik Domu Kultury w Łochowie.
Na jej cześć i pamięć ówczesny dyr MiGOK Artur Lis wraz z panią Ewą Wojciechowską (jej mama i Leokadia Adamska to siostry rodzone), panem Michałem Trojan i przewodniczącym RM Andrzejem Suchenkiem dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy wejściu do Domu Kultury w Łochowie.
Leokadia Adamska zajmowała się wszystkim, co dawało jej i innym satysfakcje. Jeśli przeszkodą w rozwijaniu jej pasji były fundusze, starała się je uzyskać i ją kontynuować. Dlaczego pamięć o Pani Leokadii jest dla nas tak ważna? Jej postawa to przykład dla współczesnego społeczeństwa, a my, jako MiGOK w Łochowie, zawdzięczamy jej bardzo wiele. Zawdzięczamy nie tylko budynek. Ściany są tu najmniej istotnym aspektem. Ściany można zburzyć. Nie da się jednak zburzyć silnego charakteru, motywacji i samozaparcia. Te wszystkie cechy posiadała Pani Leokadia i udowodniła prawdę, iż wystarczy odrobinę wysiłku, aby stworzyć coś, co pozornie nie ma racji bytu…
Po uroczystym odsłonięciu tablicy rozpoczął się widowiskowy konkurs gry na ligawkach. To już XI konkurs gry na ligawce jaki odbył się w MiGOK w Łochowie. Donośne dźwięki echem roznosiły się po okolicy, a uczestnicy mogli dumnie prezentować tradycję kultury ludowej Mazowsza Wschodniego i byłego woj. siedleckiego. Instrument typu ligawka należy do najstarszych aerofonów ustnikowych (drewniany instrument dęty) na ziemiach polskich, w Europie i innych kontynentach. Najprościej można by opisać ligawkę, jako bardzo długi róg zbudowany z drewna, w środku wydrążony- pusty, bez żadnych dodatkowych elementów, dźwięk powstaje z ust umiejętnie dmąc w instrument.
Niestety, tradycja ta bardzo szybko zanika, kultywowany jest tylko przez niewielu starszych mieszkańców wsi podczas adwentu. Organizowanie Konkursów Gry na Ligawce przyczynia się do wskrzeszenia tej przepięknej tradycji, jej popularyzacji wśród młodzieży i dzieci (coraz częściej pojawiających się na konkursach wraz z dziadkami i ojcami) oraz przeciwdziałaniu jej wymarciu. Gmina Łochów i Powiat Węgrowski jest „zagłębiem” ligawkowym największym w kraju. Coroczne spotkania pozwolą na wymianę doświadczeń już grających i zmobilizują młodzież, a co najważniejsze uchronią nasze zanikające dziedzictwo kulturowe. Na tą chwilę najważniejsze było pokazanie umiejętności grania, wydobycia z nich jak najdonioślejszych dźwięków, które rozchodziły się po okolicy. Po tradycyjnych ligawkach rozpoczął się koncert zespołu CZEREMSZYNA, który porwał publiczność do zabawy. Czeremszyna to polski zespół folkowy, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Połączenie rytmicznych pieśni ludowych w gwarze z Podlasia z instrumentami współczesnymi pokazuje, że tego typu piosenki wcale nie muszą być nudne dla młodzieży, przewidywalne i tradycyjne dla dorosłych. Żwawa muzyka wzbogacona perkusją sama zachęcała do zabawy, a nawet do uczestnictwa razem z zespołem w tańcu, śpiewie i radości, która zarażała każdego, kto doświadczył osobiście, słuchając na żywo energicznych utworów. Widać było, że nie tylko grane przez nich piosenki, ale cały zespół na scenie emanował energią i radością, zarażał widownię pozytywną energią i figlarnością wynikającą z piosenek, które opowiadały różne historie o pannach i kawalerach.
Nawet zafascynowana tego rodzajem muzyki kupiłam płytę z utworami, którą właśnie zagrali, ale po odsłuchaniu w domu, niestety nie oddaje tego efektu barw i mocy dźwięków, nie oddaje tego samego klimatu co w rzeczywistości, nie emanuje radością, jako oddawali artyści na scenie. Zapraszamy więc ponownie CZEREMSZYNĘ do gminy Łochów! Zespół powstał w listopadzie 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk w Czeremsze, na Podlasiu. Płyta zespołu z 2003 roku pt. ,,Hulaj póki czas’’ została laureatem konkursu ,,Wirtualne Gęśle’’ 2003. Zespół koncertował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Szwecja, Belgia, Niemcy).
Po przerwie kolej był na zespół NAVIGATORGONG – MUZYKA ŚWIATA, szamański trans, medytacja, etno, uzdrawiające dźwięki. Jest to projekt muzyczny – efekt wieloletnich poszukiwań Roberta Usewicza, który od najmłodszych lat eksperymentował z różnymi dźwiękami i gatunkami muzyki. Z wykształcenia muzyk klasyczny, posiadający wieloletnie doświadczenie w muzyce elektronicznej, pop i rock jako kompozytor, producent i inżynier dźwięku. Robert ma również na swoim koncie wiele godzin muzyki do filmów, TV i sztuk teatralnych.
ROBERT USEWICZ – gongi, bębny, flety, monokort
JOANNA JORDAN – gongi, misy tybetańskie, bęben mocy Anuka
MATEUSZ BASGIER – didgeridoo
HUBERT POŁONIEWICZ – kanun
ŁUKASZ HOLUJ – didgeridoo
ARTUR LIS – misy tybetańskie, ligawki
Scena ,,przybrana’’ widowiskowymi, egzotycznymi instrumentami z których wydobywał się spektakularny dźwięk była bardzo efektowna. Moim zdaniem przekazane dźwięki przez NAVIGATORGONG są doskonałe dla osób uprawiających jogę i medytację.
Tego samego dnia od godz. 14.00 do wieczora, podczas każdej przerwy w galerii Domu Kultury można było podziwiać rękodzieło artystyczne – modele wycinane i sklejane z kartonu przedstawiające architekturę i nie tylko. Dodatkowo przez cały czas można było porozmawiać z autorem tych prac Andrzejem Grądzkim i poznać tajniki tworzenia takiego dzieła. Wystawę w Domu Kultury w Łochowie będzie można oglądać do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2013r., o szczegółach tego rodzaju hobby dowiecie się Państwo w następnym numerze ,,Kuriera W’’.
Anna Szcześnik