ggg ggg ggg

Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” w Łochowie!

W niedzielę, 12 grudnia 2021 roku mieszkańcy Łochowa usłyszeli po raz kolejny dźwięk ligawki. W ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” zorganizowanego przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie odbył się już XIX konkurs gry na tym pięknym instrumencie.

Patronat Honorowy objęli: Starosta Węgrowa pani Ewa Besztak oraz Burmistrz Łochowa pan Robert Gołaszewski. Oprócz Legaczy z Podlasia i Mazowsza Wschodniego przybyli również mieszkańcy Łochowa i okolic.
Tegoroczny festiwal rozpoczął się Mszą Świętą w Kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie. Legacze już przed wejściem dali próbkę swoich możliwości akustycznych, ku uciesze wszystkich przybywających do Kościoła. Sam dźwięk ligawy można było usłyszeć w promieniu kilku kilometrów. Jak co roku, MiGOK w Łochowie zorganizował XIX Konkurs gry na ligawce i już od godziny 14:00, całe miasto słuchało Melodii Bożych Trąb. W tym roku do Łochowa przyjechało ku naszej uciesze 37 Legaczy. Uczestnicy byli podzieleni na cztery kategorie wiekowe, dzieci do lat 10, 10-20 lat, 20-60 lat oraz kategoria powyżej 60 lat – seniorzy. Ich zmagania oceniało Jury w składzie: Tomasz Nowak – przewodniczący, Andrzej Klejzerowicz, Roman Kryst oraz gościnnie lider Zespołu Kapeli Brodów – Witold Broda. Kryteria były proste, poprawność odtrąbienia melodii adwentowej, donośność gry i ogólne wrażenia artystyczne. W kategorii do lat 10 – 1 miejsce zdobyła Nikola Zalewska z Brzeźnik, jako drugi uplasował się Kuba Muciński z Łochowa. Ex aequo 3 miejsce zajęły Olga Maliszewska z Wieskiej Wsi i Adrianna Mucińska z Łochowa. W kategorii do 20 lat – 1 miejsce zajął Bartosz Tartaczuk z Jabłonny Lackiej, 2 miejsce należało do Kacpra Zalewskiego z Brzeźnik i ex aequo 3 miejsce zajęli Jakub Pałka z Dzierzb Włościańskich i Przemysław Tartaczuk z Kanabród. Wyróżnienie powędrowało do Adriana Bartosiaka z Jabłonny Lackiej i do Wiktorii Falby z Łochowa. Największą liczbą uczestników cieszył się przedział wiekowy 20-60 lat i tutaj, miejsce 1 zdobył Mateusz Zalewski, który przyjechał z miejscowości Dobre, miejsce 2 ex aequo zajął Andrzej Zembrowski z Dzierzb i Izabela Kaczmarska z miejscowości Dobre. Wyróżnienie dostał Paweł Bondarczuk z Wieskiej Wsi i Jarosław Zalewski z miejscowości Dobre. Kategoria seniorska wyłoniła następujących zwycięzców – miejsce 1 zdobył Piotr Bondarczuk z Wieskiej Wsi, 2 miejsce zdobył Tadeusz Augustyniak z Łazówka. Specjalne wyróżnienie otrzymał Roman Brochocki z Sokołowa Podlaskiego, Leonard Madziar z Zawad i Stanisław Górski, który przyjechał do nas z miejscowości Zając. Oprócz dyplomu i nagród pieniężnych uczestnicy XIX Konkursu otrzymali piękne ceramiczne figurki wykonane przez Mistrza ceramiki pana Romana Kuzelyaka, Kustosza Muzeum Gwizdka w Gwizdałach. Wydarzenie uświetniły występy uczestniczek Ogniska Muzycznego, gdzie Julia Wyszyńska, Zofia Marczak z siostrą Antoniną, Kinga Grzelińska i Wiktoria Falba dały popis swoich muzycznych umiejętności. Brawo!
Program minionej niedzieli obejmował również występ znanego i lubianego w naszym regionie Chóru Międzypokoleniowego „Łocho Ho”, zdobywcy 1 miejsca na tegorocznym przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni”. Nie mogło również zabraknąć Zespołu Gwizdalanki, który w tym roku obchodził 10. rocznicę powstania. Gratulujemy! Kolejną Gwiazdą programu naszego Festiwalu był występ Kapeli Brodów, polskiego zespołu folkowego. Na repertuar-działającej od 1992 roku kapeli składają się utwory świeckie i religijne pochodzące ze zbiorów własnych i ze zbiorów Oskara Kolberga. Muzycy użyli oryginalnych, zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, skrzypiec, saksofonu i kontrabasu. Tym widowiskowym koncertem widzowie przenieśli się co najmniej wiek wstecz, mogąc wtopić się i oddać cudownej muzyce, która wybrzmiewała na scenie Łochowskiego Domu Kultury.
Festiwal Zbliżenia Kultur to uczta nie tylko dla ducha, ale i dla ciała, dlatego też każdy uczestnik konkursu mógł posilić się przepyszną ciepłą zupą, którą ugotowały pracownice MiGOK.
W tym roku Festiwal przedłużył się do 19 grudnia, gdyż MiGOK w Łochowie zorganizował 4 koncerty Pieśni Adwentowych w wykonaniu zespołu Starorzecze, które odbyły się: 18 grudnia w Kościele w Kamionnej, 19 grudnia w Kościele w Budziskach, w Kościele w Łochowie oraz w Kościele w Ostrówku.
/red. Aleksandra Sęczyk,
foto. Krzysztof Prochacki/

1 244 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przedświątecznie w Sadownem

Betlejemskie Światło Pokoju Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran tradycyjnie od harcerzy przyjął Betlejemskie Światło Pokoju – niech nadzieją rozświeci czas...

Zamknij