ggg ggg ggg

Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”

W niedzielę, 8 grudnia 2019 roku mieszkańcy Łochowa usłyszeli po raz kolejny dźwięk ligawki. W ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” zorganizowanego przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie odbył się już XVIII konkurs gry na tym pięknym instrumencie.

Patronat Honorowy objęli: Starosta Węgrowa pani Ewa Besztak oraz Burmistrz Łochowa pan Robert Gołaszewski, który zaszczycił swoją obecnością wraz z małżonką w/w wydarzenie. Do szczególnych gości, którzy przybyli na Festiwal wymienić należy Posła na Sejm pana Macieja Górskiego. Oprócz legaczy z Podlasia i Mazowsza Wschodniego przybyli również mieszkańcy Łochowa i okolic.
Tegoroczny festiwal rozpoczął się Mszą Świętą Kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie. Legacze już przed wejściem dali próbkę swoich możliwości akustycznych, ku uciesze wszystkich przybywających do Kościoła. Sam dźwięk ligawy można było usłyszeć w promieniu kilku kilometrów. Jak co roku, MiGOK w Łochowie zorganizował XVIII Konkurs Gry na Ligawce i już od godziny 14, całe miasto słuchało Melodii Bożych Trąb. W tym roku do Łochowa przyjechało ku naszej uciesze 60 Legaczy. Uczestnicy byli podzieleni na cztery kategorie wiekowe, do lat 10, 10-20 lat, 20-60 lat oraz kategoria powyżej 60 lat -seniorzy. Ich zmagania oceniało Jury w składzie: prof. Piotr Dahlig – przewodniczący, Andrzej Klejzerowicz, Roman Kryst, oraz gościnnie lider zespołu Trebunie Tutki – Krzysztof Trebunia-Tutka. Kryteria były proste: poprawność odtrąbienia melodii adwentowej, donośność gry i ogólne wrażenia artystyczne. W kategorii do lat 20, 1 miejsce zdobył Marcin Radziszewski, na drugim miejscu uplasowali się Rafał Radziszewski, Ilona Ignatowska oraz Przemysław Tartaczuk natomiast trzecie miejsce zajęli Bartosz Koroś, Adam Ignatowski oraz Adrian Bartosiak. Największą liczbą uczestników cieszył się przedział wiekowy 20-60 lat i tutaj, miejsce zdobyli Teodor Niemyjski oraz Mateusz Zalewski, na drugiej lokacie zostali odznaczeni dyplomem i nagrodą pieniężną Rafał Gałaguz, Tomasz Maliszewski, Jarosław Zalewski oraz Paweł Fiedoruk. Jako trzeci zostali wybrani Mariusz Gałaguz oraz Izabela Kaczmarska. Kategoria seniorska wyłoniła następujących zwycięzców – miejsce 1 zdobył Piotr Bondarczuk, na drugim uplasowali się Antoni Wojno oraz Tadeusz Augustyniak, 3 miejsce należało do Leonarda Madziara oraz Eugeniusza Szymaniaka. Specjalne wyróżnienie otrzymał Henryk Bojar oraz Roman Brochocki. W kategorii do lat 10 każdy uczestnik otrzymał dyplom udziału wraz z nagrodami rzeczowymi, jury w ten sposób chciało zmotywować najmłodszych do dalszego kultywowania tej wspaniałej adwentowej tradycji. Oprócz dyplomu i nagród pieniężnych uczestnicy XVIII konkursu otrzymali Piękny Album wydany na 50 lecie nadania praw miejskich Łochowa oraz ceramiczne aniołki wykonane przez mistrza ceramiki pana Romana Kuzelyaka, pracownika MiGOK w Łochowie.
Program minionej niedzieli obejmował również występ znanego i lubianego w naszym regionie Chóru Międzypokoleniowego „Łocho Ho”, który powstał z inicjatywy MiGOK w Łochowie w ramach projektu „Trzy kroki do Kultury”.
W ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur, wystąpił również zespół Trebunie-Tutki, który odbył się w tradycyjnym kontekście, prezentował góralszczyznę jako element Kultury Narodowej. Program wzbogacały barwne opowieści Krzysztofa Trebuni–Tutki o wpływach karpackich na muzykę podhalańską oraz przeobrażeniach, jakim podlegały melodie i śpiewki. Festiwal Zbliżenia Kultur to uczta nie tylko dla ducha, ale i dla ciała, dlatego też każdy uczestnik konkursu mógł posilić się przepyszną ciepłą zupą, którą ugotowały pracownice MiGOK.
Zorganizowany był również Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie można było zakupić przepiękne ludowe rękodzieło, pyszne tradycyjne wędliny oraz stare instrumenty muzyczne zwane ligawami wykonane przez Eugeniusz
Szymaniaka.
W tym roku Festiwal przedłużył się do 15 grudnia, gdyż MiGOK w Łochowie zorganizował 6 koncertów Pieśni Adwentowych w wykonaniu Witolda Brody-skrzypka i Beaty Oleszak , które odbyły się w Kościołach Parafialnych naszej Gminy.

/Aleksandra Sęczyk/

1 640 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie Wigilijne Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dnia 09.12.19 r. odbyło się uroczyste Spotkanie Wigilijne Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w...

Zamknij