Gmina Kobyłka i Wołomin wpisała się pięknie w obchody patriotyczne Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które paatronatem objął Prezydent RP.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy w dniu 1 marca, ale już od soboty 25 lutego 2017 r. rozpoczęły się obchody patriotyczne znacznie rozszerzające uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Organizatorami są: Społeczny komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci oraz Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Patriotycznych. Współorganizatorzy to: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Fundacja Pamięci Armii Krajowej „Kresy RP”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Nowogródzki, Gmina Kobyłka, PGNiG/Termika, wolne dzwięki.pl . W uroczystościach wzięli udział Kombatanci Armii Krajowej z Litwy i Białorusi.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy zaplanowano w dniach od 25 lutego do 2 marca 2017 roku, a miejscami upamiętnienia były: Kobyłka, Wołomin, Zielonka, Warszawa i Kuklówka Radziejowicka.
I dzień obchodów (w sobotę 25 lutego 2017 r.) otwierały uroczystości w Kobyłce. O godz.10.00 odbyła się Msza Święta w Bazylice Św. Trójcy w Kobyłce w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Niezłomnych w obronie granic II Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie zebrani przemaszerowali na plac 15 sierpnia w asyście Orkiestry Miejskiej w Kobyłce, gdzie pod pomnikiem złożyli wieńce, wiązanki oraz zapalono znicze.
Kolejnym miejscem złożenie wieńców i zapalenie zniczy był pomnik pod Katownią NKWD w Wołominie, przy ul. Piaskowej 3.
Uroczystość wręczenia medali, odznaczeń i podziękowań odbyła się w hotelu Trylogia w Zielonce. Na dalszą część obchodów zebrani udali się do Warszawy, gdzie przeprowadzono uroczystość pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Wiejskiej oraz złożono wieńce i zapalono znicze pamięci pod tablicą na murze więzienia przy ul. Rakowieckiej 37.
Wieczorem w ramach projektu „OGNISKA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH – Zapalmy Ogniska Przeszłości” przy wspólnym śpiewaniu przy ogniskach spotkała się z kombatantami młodzieży ze wschodniej części Polski, powiatu wołomińskiego oraz Warszawy.
W trakcie wszystkich etapów obchodów Kobyłkę reprezentowali uczniowie i młodzież Szczepu 4DH i GZ.
Na następne dni zaplanowano szeregi wydarzeń i uroczystości patriotycznych w kolejnych miastach” Warszawie, Markach, Zielonce i Wołominie.
/oprac. J.Cz./