ggg ggg ggg

„Dziękujemy dzisiaj Bogu za opiekę i błogosławieństwo, a rolnikom za ich ciężką pracę…”

Tymi słowami zwracał się do zebranych wójt gminy Brańszczyk prof. dr Wiesław Przybylski 3 września 2023 r. podczas Gminno-Parafialnych Dożynek w Skansenie im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku. Ta piękna dożynkowa tradycja kultywowana od wielu stuleci zgromadziła w Brańszczyku niebywale dużo gości oraz mieszkańców gminy Brańszczyk i powiatu wyszkowskiego od najmłodszych po najstarszych.

Zgodnie z tradycją Dożynki Gminno-Parafialne mieszkańcy rozpoczęli uroczystą Mszą Świętą z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkół Podstawowych oraz Kół Łowieckich, celebrowaną przez ks. Proboszcza
Jerzego Brzezińskiego. Jednym z nieodłącznych, a zarazem
z najważniejszych symboli tradycji dożynkowych jest wieniec żniwny. Poświęcone zostały trzy wieńce dożynkowe
i kosze owocowo-warzywne, przygotowane przez mieszkańców z Parafii Brańszczyk, Poręba i Białebłoto. Na zakończenie Mszy Świętej wójt gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski zaprosił wszystkich gości do dalszego świętowania. Zwrócił się również do zebranych podkreślając jak ważne dla społeczności są doroczne dożynki.
Całość przemówienia zamieszczamy obok.
Korowód do Skansenu im. Marii Żywirskiej tradycyjnie poprowadziła Orkiestra Dęta „Darmanista”, a za nią kroczyli Starostowie Dożynkowi Jadwiga i Janusz Uchalowie, Starosta Bartny Jerzy Tomkielski, Duchowieństwo, władze państwowe i samorządowe oraz stowarzyszenia pozarządowe, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy. Oficjalnie wszystkich gości powitała Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik, wśród których nie zabrakło: gospodarza Gminy prof. Wiesława Przybylskiego, przedstawicieli władzy państwowej m.in. senatora RP Roberta Mamątowa, radnej Sejmiku Mazowieckiego Joanny Bali, radnego Sejmiku i dyrektora Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marcina Grabowskiego, a także duchowieństwa, służb wojskowych i mundurowych, władz samorządowych powiatu wyszkowskiego, ostrowskiego i gminy oraz przedstawicieli instytucji państwowych, i samorządowych różnych szczebli, stowarzyszeń, i przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli środowisk naukowych. Radny Sejmiku Marcin Grabowski odczytał list z gratulacjami dla rolników od wojewody mazowieckiego, a kierownik KRUS Oddział w Wyszkowie Iwona Wyszyńska odczytała list od prezes KRUS Aleksandry Hadzik.
Podczas tegorocznych dożynek zostały wręczone medale okolicznościowe z okazji 50-lecia Gminy Brańszczyk. W bieżącym roku samorząd gminy Brańszczyk obchodzi jubileusz 50- lecia Gminy Brańszczyk. Na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z dnia 1 grudnia 1972 roku powstała Gmina Brańszczyk w powiecie wyszkowskim. Uchwała ta weszła w życie 1 stycznia 1973 roku. Z okazji jubileuszu samorząd Gminy Brańszczyk ufundował okolicznościowy medal pamiątkowy, który na awersie przedstawia Herb Gminy Brańszczyk z napisem
,,50 lat Gminy Brańszczyk 1973-2023”, a na rewersie znajduje się kontur gminy z podziałem na 3 parafie z miejscowymi kościołami, co symbolizuje połączenie 3 gromadzkich rad narodowych Gminy Brańszczyk.
Na konturze parafii Brańszczyk oprócz kościoła umieszczono Skansen im. Marii Żywirskiej, chcąc upamiętnić jedną z najważniejszych postaci ziemi brańszczykowskiej – etnograf Marię Żywirską, która opisała i ocaliła od zapomnienia kulturę Puszczy Białej. W przybliżeniu podział parafii odzwierciedla dawny podział administracyjny na 3 Gromadzkie Rady. U góry widnieje napis „Gmina Brańszczyk położona w krainie Puszczy Białej i Dorzecza Bugu”.
„To dziś w tym szczególnym dniu podczas Dożynek Parafialno-Gminnych dziękujemy Wam, Szanowni Rolnicy z terenu gminy Brańszczyk, to dziś jest Państwa święto” – tymi słowami zwróciła się Sekretarz Gminy Beata Wójcik do rolników. Wyróżnienia otrzymali: Wioleta Rybarczyk, Paweł Depta, Bartosz Depta, Zbigniew Gałązka, Waldemar Kulesza, Grzegorz Sitek, Mirosław Zalewski.
Okolicznościowe medale otrzymały również Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brańszczyk, które aktywnie działają na rzecz kultywowania tradycji polskiej wsi: Jadwiga Stoszewska, Elżbieta Mikołajewska, Joanna Szydlik, Bożena Wiśniewska, Justyna Pakieła, Anna Sówka, Ewa Zdziarstek, Marta Brejnak, Teresa Rudnicka.
Słowa podziękowania skierowano również do przedstawicieli instytucji publicznych i organizacji pozarządowych wspierających gminę Brańszczyk. Wyróżnienia otrzymali: Robert Mamątow, Kamila Mokrzycka, Joanna Bala, Waldemar Wańczyk, Sylwester Runo, Iwona Wyszyńska, Jan Szymanik, Eugeniusz Sarnacki, Witold Jechna, Zofia Dziubiel.
Nie zabrakło podziękowań dla Starostów Dożynkowych oraz wykonawców wieńców i koszy owocowo-warzywnych. Szczególne podziękowania popłynęły do Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk, dla osób najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz społeczności lokalnej oraz tych wszystkich, którzy włożyli wiele pracy w przygotowania tegorocznych dożynek. Podziękowania wręczył wójt Gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski oraz przewodnicząca Rady Gminy Brańszczyk Pani Ewa Wielgolaska.
Po części oficjalnej i ceremoniale dożynkowym przyszedł czas na występy zespołów ludowych i lokalnych artystów oraz koncerty, które zainaugurował Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z Brańszczyka, działający od niedawna przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. W krótkim programie, pod opieką instruktorów Justyny Godlewskiej i Sylwestra Chojnackiego zaprezentował gry i zabawy z regionu Puszczy Białej i Puszczy Zielonej.
Niezwykłym wydarzeniem okazał się fantastyczny występ Zespołu Tańca Ludowego Perła z Niemenczyna. Zespół „Perła” powstał w Niemenczynie w Rejonie Wileńskim w roku 2004. Jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie. W roku 2016 zwyciężył w litewskim TV Show „Kadagys” (jałowiec), w którym udział brali największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz Łotwy. Podczas swojej aktywnej działalności zespół wielokrotnie odwiedził Polskę, Białoruś, Ukrainę, Bułgarię, Łotwę a także Chorwację, Czechy, Macedonię, Węgry, Francję, Hiszpanię, Czarnogórę, Włochy i San Marino. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest German Komarowski. Zespół zaprezentował w kilku blokach opracowany scenicznie fragment litewskiej tradycji weselnej, tańce POVZUNEC oraz narodowy taniec ukraiński – HOPAK, a także wiązankę polek litewskich i wileńskich.
Nie zabrakło występów Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Klub Seniora w Brańszczyku, KGW Turzyniacy oraz KGW Porębianki. Koncert Skolima zgromadził masy ludzi, a potańcówka z zespołem Takt z Trzcianki trwała do późnej nocy.
Skansen wypełniły stoiska rzemieślnicze i wystawiennicze, na których królowali: bartnicy, kowale, garncarze i łucznicy oraz kucharze kuchni staropolskiej. Dużym powodzeniem cieszyły się salonik retro i stoisko modystki z wyborem strojów męskich i damskich oraz akcesoriów z XX – lecia międzywojennego. Było moc atrakcji i stoisk handlujących oraz promocyjnych.

III Święto Kaszy Gryczanej
III Święto Kaszy Gryczanej w Brańszczyku to już nasza tradycja. Oprócz degustacji potraw z kaszy gryczanej jakich mogliśmy posmakować, po raz kolejny rozstrzygnęliśmy konkurs „Na Najlepsze Danie z Kaszy Gryczanej. Przedmiotem konkursu było przygotowanie potrawy z kaszy gryczanej, która była dominującym produktem. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: I kategoria – Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk i II Kategoria – Indywidualna.
Głównymi celami konkursu było: kultywowanie, propagowanie, a także pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej, promowanie jedynych w swoim rodzaju produktów żywnościowych, specyficznych dla naszego regionu, promowanie bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.
W składzie sądu konkursowego zasiedli: Przewodnicząca Rady Gminy Brańszczyk Ewa Wielgolaska, ks. Proboszcz Jerzy Brzeziński, Anna Błońska, Andrzej Skłucki oraz Tadeusz Kruszewski.
Jury po dokonaniu oceny wyglądu i degustacji dostarczonych potraw wyłoniło 3 laureatów konkursu w dwóch kategoriach.
Kategoria I – Koła Gospodyń Wiejskich:
I miejsce – „Sakwy nafaszerowane złotem naszego regionu” – KGW PORĘBIANKI,
II Miejsce – „Kotlety gryczane z sosem borowikowym”- KGW TURZYNIACY,
III Miejsce – „Zapiekanka z kaszy gryczanej” – KGW SAMI SWOI.
Kategoria II indywidualna:
I miejsce – „Polędwiczki nadziewane kaszą gryczaną” – Elżbieta Pieńkos,
I miejsce – „Kotlety gryczane z cielęciną” – Renata Łapińska,
II miejsce – „Kasza gryczana z kogutem w kwiecie dyni”- Monika Bloch,
Wyróżnienie – „Smaki jesieni – gryczane ciasto ucierane z gruszkami i migdałami” – Milena Pawłowska.
Przechodnie trofea, nagrody i podziękowania wręczyli: Wójt Gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Ewa Wielgolaska oraz Sekretarz Gminy Pani Beata Wójcik. W ubiegłym roku trofeum, drewnianą „Kurpiankę” zdobyło KGW „Kolorowe Babeczki” z Udrzynka. W tym roku do pary dołączyła druga rzeźba – „Kurp”. Para drewnianych rzeźb wykonanych przez Pana Stanisława Kądzielę, Panią Annę Pieńkos i Leszka Rakowskiego trafiła do KGW „Porębianki”.
To były wyjątkowe dożynki w Brańszczyku. Moc atrakcji, fantastyczna atmosfera, wspaniałe zespoły, atrakcyjne nagrody na loterii oraz pyszne dania zgromadziły tłumy ludzi, jakich dotąd nie było w Brańszczyku. Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia za rok!
Gospodarze dożynek skierowali słowa uznania: „Ogromne podziękowania za przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Brańszczyk, pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej, pracowników Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, pracowników Urzędu Gminy i wszystkich zaangażowanych w tegoroczne święto plonów”.
/oprac. KW, info UG Brańszczyk, foto: KW, UG Brańszczyk (Barbara Siwek & Grzegorz Granicki)/

Wójt gminy Brańszczyk prof. dr Wiesław Przybylski zwrócił się do zebranych gości i mieszkańców przybyłych na dożynki do Brańszczyka:

Panie Senatorze, Zaproszeni Goście, Szanowni Mieszkańcy Gminy Brańszczyk

Serdecznie witam wszystkich na dożynkach Gminno-Parafialnych w Brańszczyku. Dożynki to najważniejsze wydarzenie w naszej społeczności o głębokim symbolicznym znaczeniu. Przypadł mi w udziale zaszczyt podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę w imieniu całej naszej społeczności. Dziękujemy dzisiaj Bogu za opiekę i błogosławieństwo a rolnikom za ich ciężką pracę za niesienie krzyża codzienności, za ich ofiarę i poświęcenie. Jest to czas dziękczynienia za zbiory, będące ukoronowaniem całorocznego trudu, ciężkiej pracy. Dożynki to czas wdzięczności za to, co nasza ojczysta ziemia urodziła dzięki wytężonej pracy naszych rolników. Dziękujemy rolnikom za ich trud, bo to dzięki ich wysiłkowi będziemy mieli, co jeść. Na naszych stołach dzięki nim nie zabraknie chleba naszego powszedniego,
bez którego trudno wyobrazić sobie nasze życie.
Ostatnich kilka lat to czasy trudne i niespokojne, sprawiające, że musimy stawiać czoła nieoczekiwanym wyzwaniom. Wcześniej była pandemia Covid-19, później wybuchła wojna na Ukrainie. Wszyscy żyjemy w niepewności, nikt nie potrafi przewidzieć, jaka będzie przyszłość. Co może się wydarzyć za miesiąc, za pół roku czy tym bardziej w dalszej perspektywie. Trudna i nieprzewidywalna jest sytuacja na arenie międzynarodowej. Także w rolnictwie jest trudno. Wzrost kosztów produkcji i spadające ceny skupu produktów rolnych. Nie wiadomo czy zboże sprzedawać czy poczekać. I tutaj chciałbym się z Państwem podzielić pewną refleksją. Otóż na ścianie budynku szkoły w Brańszczyku tuż przed dożynkami nasz bardzo uzdolniony mieszkaniec p. Sebastian Murza namalował mural (sfinansowany przez PGE w ramach projektu „Zmieniam zwoje otoczenie”, na który środki pozyskali pracownicy Urzędu Gminy) związany z postacią patrona szkoły Henryka Sienkiewicza, na którym umieszczono cytat zaczerpnięty z jednej z jego książek. A brzmi on następująco: „Nie rzeczywistość sama, ale serce z jakiem ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory”. Uważam, że jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy.
To nasze podejście i stosunek do tego ci się dzieje, co nas otacza definiuje ostateczne efekty. Można ciągle narzekać a można w każdej sytuacji dostrzegać pozytywne aspekty i dalej iść do przodu.
Myślę, że takimi ludźmi o pozytywnym nastawieniu do rzeczywistości są nasi rolnicy. Praca z żywymi organizmami wymaga pokory a jednocześnie ogromnej wiedzy, doświadczenia, wytrwałości i bez zaangażowania swojego serca nie przeniesie odpowiednich owoców. I też za tą postawę, za ten przykład dziękujemy rolnikom. I pomimo różnych trudności plony są zebrane, niewiele niższe albo takie jak w minionym roku.
Brańszczyk jest gminą wiejską. Pomimo tych trudności, o jakich wspominałem przed chwilą rozwijamy się. Pomimo Pandemii, wojny, różnych zawirowań, wzrostu cen też mamy osiągnięcia. Na inwestycje do tej pory przeznaczyliśmy około 40 mln zł, w tym 23 mln pozyskaliśmy z programów rządowych. Wykonaliśmy wiele inwestycji wychodzących naprzeciw potrzebom mieszkańców: remont i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Udrzynku i Trzciance (to posłuży mieszkańcom wielu miejscowości, którzy czekają na kanalizację: Budy Nowe, Stare i Tuchlin, Turzyn, Białebłota, Dalekie Tartak, Przyjmy, Brańszczyk) budowa i remonty dróg w Nowej Wsi, Ojcowiźnie, Dudowiźnie, Trzciance, Nowym Brańszczyku, Białebłoto Kurza, Turzynie, dofinansowanie remontu drogi powiatowej Udrzynek-Poręba Średnia, przydomowe oczyszczalnie ścieków w Turzynie Kolonii, cyfryzacja i unowocześnienie urzędu celem sprawniejszej obsługi mieszkańców, pozyskanie samochodów dla OSP Poręba, Białebłoto i Brańszczyk, budowa remiz dla OSP Trzcianka i Białebłoto, nowoczesne oświetlenie i toaleta a wkrótce plac zabaw i wielofunkcyjne boisko w Brańszczyku, modernizacja oświetlenia ulicznego w Turzynie i Udrzynku, plac zabaw w Ojcowiźnie i Niemirach a wkrótce i świetlica. Rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowej dla miejscowości Udrzyn, Udrzynek, Tuchlin, Stare Budy i Nowe Budy oraz Przyjmy. Wymiana urządzeń grzewczych w ponad 100 gospodarstwach domowych. Jeszcze wiele innych drobniejszych jak np. termomodernizacja budynku OSP w Udrzynie. Złożyliśmy też wnioski o kolejne dofinasowania na kanalizację dla Turzyna i Dalekiego-Tartak oraz budowę drogi Trzcianka-Niemiry.
Chciałbym, więc też dzisiaj w imieniu rolników podziękować tym, którzy wspierają ich w codziennym trudzie. Na ręce obecnych parlamentarzystów i przedstawicieli instytucji wspierających rolnictwo chciałbym złożyć podziękowania za udzielone wsparcie dla rolników i środowiska wiejskiego. Dziękujemy, za te dofinansowania i możliwości rozwoju, dzięki którym na wsi poprawia się komfort i jakość życia. Jednocześnie prosimy o dalsze wsparcie i ochronę rolnictwa, bo jak powiedział św. Jan Paweł II „Rolnictwo to przede wszystkim materialna podstawa życia narodu”. Rolnicy są żywicielami Narodu a rolnictwo zawsze było i jest bogactwem Polski.
Tak, więc jeszcze raz dziękujemy Bogu za opiekę i błogosławieństwo a rolnikom za ich trud i postawę pełną ofiarnego wysiłku. Rolnikom należy się ogromny szacunek i uznanie społeczne. Za chwilę będziemy się dzielić chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów (owocem pracy ludzkiej i Bożego błogosławieństwa). Dzięki rolnikom nie zabraknie go w na naszych stołach. Będziemy też mogli spróbować smacznych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej Gminy. Chciałbym im bardzo podziękować za trud i wysiłek włożony w ich przygotowanie. Chciałbym też bardzo podziękować tym wszystkim, którzy napracowali się, aby przygotować te dożynki. A więc p. Dyrektor Dorocie Socik i pracownikom GCKSiT, kapłanom za odprawienie Mszy św., Siostrom Zakonnym Rodziny Maryi za dekorację kościoła, pracownikom Urzędu Gminy, strażakom z OSP Brańszczyk, pracownikom ZGK za przygotowanie skansenu na tą uroczystość, delegacjom, które przygotowały wieńce dożynkowe (Sołectwa: Budykierz, Białebłoto, Trzcianka) i kosze z owocami (Sołectwa: Białebłoto, Trzcianka, Udrzynek), Piłsudczkom RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, Kołom Myśliwych z naszej gminy
też za kosz grzybów, orkiestrze dętej Darmanista, Sołtysom za przygotowanie słodkiego namiotu,zpocztom sztandarowym a wszystkim Gościom za obecność, że zechcieli razem z nami świętować. Chciałbym też podziękować sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Brańszczyku i Nadleśnictwu Wyszków.

Życzę wszystkim dobrej zabawy a rolnikom Bóg Zapłać i Szczęść Boże.

592 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Święto Plonów w Sercu Puszczy Białej

W bieżącym roku obchody dożynkowe w Długosiodle były wspólnym świętem. 10 września 2023 r. odbyły się Dożynki Diecezjalne Diecezji Łomżyńskiej...

Zamknij