ggg ggg ggg

Działania Gminy Zaręby Kościelne w czasie epidemii

O to jak radzi sobie Gmina Zaręby Kościelne w tym trudnym czasie epidemii koronawirusa zapytaliśmy Panią Wójt Urszulę Wołosiewicz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jakie działania podjęła gmina w związku z epidemią koronawirusa? Jak to wpłynęło na pracę urzędu?

– Gmina Zaręby Kościelne podobnie, jak i inne urzędy musiała dostosować sposób pracy do nowych warunków. Pracujemy intensywnie przez cały czas, realizujemy szereg inwestycji, remontów, piszemy projekty, załatwiamy wszystkie bieżące sprawy dla mieszkańców tylko w inny sposób – zamiast osobistych wizyt w urzędzie mieszkańcy zostawiają pisma w specjalnej skrzynce przy drzwiach urzędu, piszą maile, dzwonią a jeśli sytuacja tego wymaga są załatwiani wewnątrz urzędu – wtedy pracownik wychodzi do petenta zachowując przewidziane przepisami środki bezpieczeństwa. Teraz zakupiliśmy specjalne osłony z pleksy, aby każdy mógł wejść do urzędu i być obsłużonym w wyznaczonym miejscu przez odpowiedniego pracownika.
Szczególną troską otoczyliśmy ludzi starszych, samotnych. Opiekunki, pracownicy gminy pomagają w organizacji pogrzebów, dostarczają zakupy, a nawet pomagają w adopcji lub kastracji piesków, czy kotów. Jest to często duży problem, z którym sami nie potrafią sobie poradzić.
Przed Świętami Wielkanocnymi otworzyliśmy targowisko gminne, które przez pewien czas było zamknięte. Nie pobieramy na razie opłat targowych, aby w ten sposób pomóc w tych trudnych czasach rolnikom i osobom handlującym żywnością.
Urząd Gminy zakupił już ponad 3 tys. maseczek. W pierwszym rzędzie w maseczki zostały zaopatrzone opiekunki społeczne, strażacy, pracownicy a także zostały przekazane w formie pakietów mieszkańcom gminy. Fundusze pochodzą głównie ze środków własnych gminy, ale też znalazły się osoby, które same zgłosiły się, by w okresie pandemii wspomóc gminę. Darowiznę na ten cel wpłacił Pan Dariusz Płotczyk, a Pani Marianna Nienałtowska uszyła bezpłatnie pakiet 100 maseczek. Bardzo dziękujemy za pomoc.
W ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji ,,Zdalna Szkoła” nasza gmina zakupiła 22 nowe laptopy
wraz z dodatkowym wyposażeniem tj.: myszkami, słuchawkami, oprogramowaniem oraz ubezpieczeniem.
Wartość inwestycji wyniosła ok. 45 tys. zł. Laptopy zostały przekazane szkole, a następnie użyczone uczniom. Sprzęt umożliwia zdalną edukację uczniom, których sytuacja rodzinna i materialna uniemożliwiała aktywne włączenie się w codzienne zajęcia szkolne. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych.
W czasie epidemii koronawirusa odbywa się gruntowny remont w gminnej bibliotece. Zostały poszerzone i wymienione drzwi. Ściany zostały zagipsowane i pomalowane oraz wymieniano wykładziny podłogowe. Prace te są wykonywane przez pracowników szkoły, gminy i biblioteki, którzy z powodu epidemii pracują w inny, pożyteczny sposób. Mimo remontu biblioteka wypożycza książki przy użyciu kodów Legimi – jest to doskonała alternatywa dla książek tradycyjnych.
Wykorzystując zamknięcie siłowni wewnętrznej również tam rozpoczynamy remont – budowana jest tam toaleta, odnawiane są ściany i wymieniane wykładziny.
Uporządkowaliśmy po remoncie boisko szkolne, boiska i place wiejskie – została wyrównana ziemia, posiana trawa, która ze względu na suszę jest systematycznie podlewana. W świetlicach wiejskich w Świerżach i Chmielewie założyliśmy klimatyzację. W sezonie zimowym przygotowywaliśmy się już do upałów, więc klimatyzację zamontowaliśmy w Urzędzie Gminy i bibliotece gminnej. O projektach, którym poświęciliśmy mnóstwo pracy i czasu poinformujemy, gdy otrzymamy dofinansowanie. Tak więc zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego pracujemy cały czas dla dobra naszej gminy i jej mieszkańców.

Czy gmina skorzystała z Funduszu Dróg Samorządowych?

– Tak, oczywiście. W tej chwili na terenie gminy budowana jest droga powiatowa relacji Zaręby Kościelne – Szulborze Wielkie oraz droga gminna Skłody Średnie – Grabowo. Obie te inwestycje otrzymały znaczne dofinansowanie z FDS – powiat 80% wartości zadania i gmina 75%. Dzięki tak wysokim dofinansowaniom oraz tańszym przetargom mogliśmy zaoszczędzić około 1.6 mln zł środków własnych w stosunku do kosztów, jakie planowaliśmy w poprzednim roku wydać na te drogi! W tym roku przygotowujemy ambitne projekty na wspólną budowę dalszych dróg powiatowych i gminnych, miejmy nadzieję, że pandemia i nadchodząca susza nie zachwieją tym funduszem, tak, aby samorządy mogły budować i rozwijać się.

Dziękujemy i gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i pozytywnego nastawienia w tak trudnym czasie epidemii.

/rozmawiała Janina Czerwińska/

3 043 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
78. rocznica utworzenia Obwodu Armii Krajowej „Rajski Ptak”

W ubiegłą środę, 22 kwietnia w południe, uczniowie z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, symbolicznie uczcili 78....

Zamknij