Miniona niedziela, 1 września pomimo niezbyt sprzyjającej aury była dla mieszkańców gminy Brańszczyk dniem pełnym atrakcji i niespodzianek. Otóż właśnie tam odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminne, które są ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i podziękowaniem za ciężką pracę.
Inauguracja Święta Plonów rozpoczęła się uroczystą Mszą Św. w intencji rolników. Niezwykle pięknym momentem Mszy była pieśń dziękczynna w wykonaniu śpiewaczki z delegacji ukraińskiej, goszczącej w starostwie wyszkowskim, po czym barwny korowód dożynkowy prowadzony przez tegorocznych starostów – Tadeusza i Hannę Błońskich przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Wyszkowa pod batutą Franciszka Bieganowskiego przemaszerował na plac za Urzędem Gminy, gdzie odbywały się dalsze uroczystości. Starosta wyszkowski Bogdan Pągowski i wójt Brańszczyka Mieczysław Pękul wspólnie dziękowali przede wszystkim za rolniczy trud, dobrze wykonaną pracę i zebrane plony. „Słowa uznania, wdzięczności i szacunku jesteśmy winni wam rolnikom” – mówił starosta, a wójt dopowiadał o wsi, jako dobrym miejscu do życia i zwracał uwagę na piękne wieńce dożynkowe, wyraz zdolności artystycznych. Po powitaniach gości, którzy przybyli na uroczystości, min. delegacji ze Złoczowa na czele ze starostą Andrejem Leskiv oraz europosła Jarosława Kalinowskiego, posła do Sejmu RP Bartłomieja Bodio i radnego Sejmiku Mazowieckiego Mariana Krupińskiego, nastąpiło tradycyjne dzielenie się dożynkowym chlebem z mieszkańcami gminy.
Starosta Bogdan Pągowski otrzymał bochen dożynkowy z rąk starostów dożynkowych i obaj z wójtem Brańszczyka podzielili się z pozostałymi przedstawicielami gmin powiatu wyszkowskiego. Z chlebem ruszyli, by dzielić się z nim z uczestnikami dożynek. W dalszej części obchodów kilka słów do zebranych skierowali goście. „Przyjeżdżam tutaj jak do siebie, bo to mój powiat i tu ja orzę, sieję i zbieram plony.” – nawiązywał do swojego rolniczego życia europoseł Jarosław Kalinowski. Mówił o nowej perspektywie budżetowej i środkach dla Polski i polskich rolników zapewniając, że nie będzie gorzej niż obecnie. Życzenia złożył poseł Bartłomiej Bodio, a radny sejmiku Marian Krupiński przekazał również życzenia dla rolników od marszałka Adama Struzika. „Dożynki to okazja do pochwalenia się dorobkiem i pozytywnymi inwestycjami dla powiatu wyszkowskiego” – mówił radny. Jak się okazało starosta ze Złoczowa, który zwrócił się z wieloma serdecznymi życzeniami i wielka pochwała za podjętą współpracę polsko – ukraińską, został doskonale zrozumiany i życzliwie przyjęty przez Polaków.
Następnie szczególnie wyróżniający się rolnicy zostali nagrodzeni odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m.in. „Zasłużony dla Rolnictwa”, które osobiście wręczył im wyjątkowy gość – europoseł Jarosław Kalinowski.
Uczestnicy dożynek mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji i niespodzianek, których organizatorami było Starostwo Powiatowe w Wyszkowie oraz Gmina Brańszczyk. Mogli podziwiać niezwykle kunsztownie wykonane wieńce z sołectw należących do Gminy Brańszczyk, a wśród nich z: Brańszczyka, Białegobłota (Kobyla, Kurza, Stara Wieś), Budykierza, Dalekiego Tartaku, Dudowizny, Knurowca, Niemir, Nowej Wsi, Nowych Bud, Nowego Brańszczyka, Ojcowizny, Poręby (Kocęby, Średniej), Przyjm, Starych Bud, Trzcianki, Tuchlina, Turzyna, Udrzyna i Udrzynka. Twórcy wieńcy zostali również uhonorowani za swoją pracę i nie był to koniec wyróżnień. Dożynki powiatowo – gminne były okazją do wręczenia nagród pieniężnych wyróżniającym się rolnikom w produkcji mleka i współpracującym z firmą „Mleks” Jerzego Księżaka.
Ten dzień zapadł również w pamięci wszystkim tym, którzy bawili się wyśmienicie wraz z występującym na dożynkowej scenie zespołem „Trio Bandurzystek” ze Złoczowa z Republiki Ukrainy. Swój koncert dała również Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa. Tegorocznej imprezie towarzyszyły kiermasze, na których można było posmakować dań regionalnych, a wśród nich: swojskiego chleba ze smalcem, ogóreczków małosolnych, gołąbków, bigosu, a nawet zupy grzybowej i wielu innych pyszności.
Na uwagę zasługuje fakt, że te kulinarne przysmaki oraz wystawy rękodzieła artystów ludowych przygotowane zostały wyłącznie ze środków własnych oraz dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców 20 sołectw z 22 należących do Gminy Brańszczyk.
Dużą dawkę rozrywki zapewniła Gwiazda tegorocznych dożynek K.A.S. A., czyli Krzysztof Kasowski, który rozbawił publiczność swoimi hitami, wśród których nie mogło zabraknąć: Maczo, Piękniejszej czy Ja wierzę, że… i wielu innych przebojów.
Po czym na scenę wkroczył wyszkowski zespół „RAF”, przy dźwiękach którego bawiono się do późnych godzin nocnych.
/K.K. + J.Cz./