To szczególne dla rolników, ogrodników, sadowników i dla wszystkich mieszkańców z naszej gminy wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia barwnego korowodu z wieńcami.
W tym roku wieńce dożynkowe przygotowały sołectwa: Kiełczew, Małkinia Górna I, Małkinia Górna V, Małkinia Dolna, Zawisty Nadbużne, Prostyń, Poniatowo oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Orłowianka”, natomiast kosze dożynkowe przygotowały sołectwa: Małkinia Górna III, Małkinia Górna IV, Sumiężne, Treblinka oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Rostkowianki”.
Uroczystą mszę świętą celebrowali ksiądz kanonik Piotr Legacki Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ksiądz kanonik Jan Marek Wróblewski Proboszcz parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej oraz ksiądz kanonik Józef Poskrobko Proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni w asyście wikariuszy księdza Tomasza Wróblewskiego oraz księdza Marcina Mielnickiego.
Zgodnie z tradycją Starostowie Dożynek Państwo Marzenna i Wojciech Zyśk przekazali gospodarzowi gminy Pani Bożenie Kordek chleb upieczony z tegorocznego ziarna, stanowiącego symbol urodzaju i dobrobytu.
Starostowie tegorocznych dożynek to małżeństwo – Państwo Marzenna i Wojciech Zyśk z Małkini Małej – Przewóz. Ich gospodarstwo rolne posiada tradycje wielopokoleniowe, aktualnie ma około 20 ha i stale się powiększa. Dominującym kierunkiem w gospodarstwie Państwa Zysków jest hodowla bydła mlecznego. Obecnie obejmuje ona około 20 sztuk krów mlecznych oraz około 20 sztuk jałówek i cieląt przeznaczonych do dalszej reprodukcji. W strukturze zasiewów dominuje uprawa zbóż jarych oraz kukurydzy i żyta. Państwo Zyśkowie są małżeństwem od 1985 roku. Państwo Marzenna i Wojciech Zyśkowie są szczęśliwymi rodzicami trójki dzieci: córki Olgi oraz synów Karola i Macieja.
Rodzina i dzieci są dla Państwa Zyśków najważniejsze. To właśnie im starają się poświęcać każdą wolną chwilę, ale znajdują też czas na spotkania ze znajomymi.
Pan Wojciech Zyśk to rolnik od urodzenia wychowujący się w Małkini Małej – Przewóz, w domu rodzinnym. Od zawsze lubił pracować na roli i ma ogromny szacunek dla ziemi. Jak sam o sobie mówi, jest rolnikiem z powołania. Pan Wojciech przejął gospodarstwo od rodziców i prowadzi je od 33 lat. Pomaga mu w tym żona, Marzenna oraz najmłodszy syn Maciej. Państwo Zyśkowie obok prowadzenia gospodarstwa angażują się aktywnie w życie społeczne wsi oraz gminy.
Msza święta sprawowana była w intencji rolników z gminy Małkinia Górna. Była to także msza święta dziękczynna za tegoroczne plony.
W okolicznościowym przemówieniu Pani Wójt powitała przybyłych gości: Przewodniczącego Rady Gminy Pana Jacka Bogdana ze wszystkimi Radnymi, Radnych Powiatowych reprezentowanych przez Pana Dariusza Rafalika, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Małkini Górnej Panią Martę Głębocką, zastępcę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej bryg. mgr inż. Leszka Falbowskiego, Kierownika Komisariatu Policji w Małkini Górnej Pana Adama Jastrzębskiego, Prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Małkini Górnej Pana Michała Perzynę, Sekretarza Gminy Pana Cezarego Pietrzaka, Adwokat Urzędu Gminy Panią Marzenę Michałowską, dr Jerzego Kosteckiego- Sofi Praktyka Lekarska oraz wszystkich przedstawicieli niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, sołtysów i rady sołeckie, dyrektorów szkół i jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy, media, delegacje i reprezentacje sołectw, przedsiębiorców, pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej, Gminnej Biblioteki Publicznej, Urzędu Gminy oraz mieszkańców przybyłych na uroczystość.
Szczególne słowa powitania Pani Wójt skierowała do rolników, dziękując im za ogromny trud włożony w zbiór tegorocznych plonów. „Życzę Wam Drodzy Rolnicy pomyślności, zdrowia oraz błogosławieństwa Bożego. Niech Wasza ciężka praca przynosi Wam satysfakcję, a Wasze plony niech zawsze będą obfite” – powiedziała między innymi Pani Wójt.
Na zakończenie swojego wystąpienia Pani Wójt podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dożynek 2023, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, pracownikom Urzędu Gminy, sołectwom które przygotowały wieńce, kosze i stoiska ze stołami dożynkowymi, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., Strażakom z OSP Małkinia Górna, Policji, opiece medycznej oraz Panu Pawłowi Mieczkowskiemu – Dyrektorowi Zakładu Przetwarzania Odpadów Zawisty Sp. z o.o. za wsparcie finansowe.
Pani Wójt podziękowała również księżom za celebrę mszy świętej oraz osobom biorącym w niej udział: Pani Bernadecie Wiatr i Panu Tomaszowi Maciuszko za oprawę muzyczną mszy świętej, czytającym w czasie mszy świętej: Pani Grażynie Laska Sołtysowi Sołectwa Małkinia Górna I, Pani Mirosławie Łazareckiej z Małkini Górnej oraz niosącym dary do mszy świętej Państwu Jadwidze i Tadeuszowi Zyśk.
Szczególnie gorące podziękowania Pani Wójt skierowała do Starostów Dożynek Państwa Marzenny i Wojciecha Zyśk.
Podczas uroczystości nie zabrakło też tradycyjnego dzielenia się chlebem z uczestnikami dożynek. Starostwie Dożynek Państwo Marzenna i Wojciech Zyśk oraz Wójt Gminy Pani Bożena Kordek wraz z Sekretarzem Gminy Panem Cezarym Pietrzakiem z koszami pełnymi chleba przeszli wśród uczestników uroczystości dzieląc się chlebem.
Tuż po obrzędzie dzielenia się chlebem odbywała się prezentacja stołów dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia z gminy Małkinia Górna. Stoły dożynkowe przygotowały sołectwa: Poniatowo, Kiełczew, Małkinia Dolna, Małkinia Górna IV, Małkinia Górna V, Małkinia Górna III, Zawisty Nadbużne, Małkinia Mała-Przewóz, Sumiężne, Błędnica oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Rostkowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich „Orłowianka” oraz Stowarzyszenie Małkiński Krąg.
Przygotowane stoły obfitowały w przysmaki polskiej kuchni. Wszystkie stoiska zdobione były ręcznie wykonanymi dekoracjami, bądź żywymi kwiatami, owocami pochodzącymi z przydomowych ogródków lub kłosami zbóż. Sołectwa i stowarzyszenia dołożyły wielu starań, aby zaprezentować się jak najpiękniej. Za co bardzo
dziękujemy.
Po części oficjalnej przyszedł czas na występy muzyczne. Jako pierwszy wystąpił Zespół Ludowy „Małkinianka”, a następnie na scenie zaprezentował się Chór „Cantilena” oraz Kwiaty Polskie z Chmielewa.
W dalszej części uroczystości wystąpił zespół Capitan Folk oraz zespół Czar. Główną gwiazdą wieczoru był Zespół Spontan. Wokaliści zaśpiewali swoje największe przeboje wprowadzając w taneczny nastrój zarówno mieszkańców gminy Małkinia Górna jak i przybyłych gości.
Jak co roku dużą atrakcją dla uczestników dożynek był turniej sołectw, który dostarczył wielu emocji zarówno samym zawodnikom, jak i osobom oglądającym te niecodzienne zmagania. W tym roku w turnieju udział wzięły sołectwa: Sumiężne, Małkinia Dolna, Poniatowo i Orło. Najlepsi okazali się panowie z Poniatowa, którzy zajęli I miejsce, miejsce II wywalczyła drużyna z Orła w wyniku podwójnej dogrywki, miejsce III zajęła drużyna sołectwa Sumiężne. Drużyna z Małkini Dolnej brała udział tylko w jednej konkurencji „kto najdłużej na byku”, w której zajęła I miejsce.
W trakcie dożynek zostały ocenione i nagrodzone przygotowane wieńce dożynkowe.
I miejsce zajął wieniec przygotowany przez sołectwo Poniatowo, miejsce II zajął wieniec przygotowany przez sołectwo Małkinia Górna V, miejsce III zajął wieniec przygotowany przez sołectwo Kiełczew. Za zajęcie I, II,
i III miejsca sołectwa otrzymały nagrody pieniężne. Pozostałe sołectwa za przygotowane wieńce i kosze otrzymały pamiątkowe puchary.
Podczas tegorocznych dożynek nie zabrakło również licznych atrakcji dla dzieci jak choćby animacje, malowanie buzi, brokatowe tatuaże, zabawy i konkursy, wata cukrowa, których fundatorem był Zakład Przetwarzania Odpadów Zawisty Sp. z o.o. Atrakcją dla dzieci była również maskotka rozdająca balony.
Organizatorami tegorocznych dożynek był Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.
/Info UG Małkinia Górna/