ggg ggg ggg

Dożynki Gminno-Parafialne 2019 za nami!

W niedzielę, 8 września 2019 roku odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne w Prostyni. Była to okazja do podsumowania całorocznej pracy rolników, ale też do refleksji nad trudem wkładanym w uprawę ziemi. Dożynki to wyraz hołdu i szacunku dla ludzkiego wysiłku oraz podziękowanie Panu Bogu za opiekę.

Dożynki Gminno – Parafialne, święto rolników z udziałem władz samorządowych, zaproszonych gości oraz mieszkańców rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni, której przewodniczył ksiądz kanonik Józef Poskrobko – współorganizator tegorocznych uroczystości w asyście księdza kanonika Jana Marka Wróblewskiego proboszcza parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej, księdza kanonika Tadeusza Kaczyńskiego proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej oraz księdza kanonika Krzysztofa Maksimiuka wieloletniego proboszcza parafii w Prostyni, obecnie przebywającego na emeryturze.
W uroczystościach udział wzięli: Pani Agnieszka Krupińska Zastępca Kierownika Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce, Pan Marian Krupiński przedstawiciel Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych, Pani Małgorzata Bąkomicz – Kietlińska Starszy Inspektor Weterynarii do spraw bezpieczeństwa żywności, Pani Barbara Przygoda Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, Pan Janusz Iwanowski Powiatowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, Pani Adriana Rukat prezes Lokalnej Grupy Działania ,,Zielone Sioło” z Ostrowi Mazowieckiej, Pani Marta Głębocka – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Małkini Górnej, Pani Justyna Biedrzycka Komendant Komisariatu Policji w Małkini Górnej, Pan Marcin Kędzierski Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Małkini Górnej, Pan Józef Bogucki Sekretarz Gminy Małkinia Górna, Pani Krystyna Wetoszka Skarbnik Gminy Małkinia Górna, Pan Jacek Bogdan Przewodniczący Rady Gminy Małkinia Górna, Pani Agnieszka Gaś Dyrektor ZSZ im. Stanisława Staszica w Małkni Górnej, Dyrektorzy Szkół Gminnych, radni powiatowi oraz radni gminni.
Wieńce dożynkowe uosobienie urodzaju i dostatku oraz kosze dożynkowe przygotowały następujące sołectwa: Daniłówka Pierwsza, Grądy, Kańkowo, Kiełczew, Małkinia Dolna, Małkinia Górna I, Małkinia Górna III, Małkinia Mała – Przewóz, Prostyń, Poniatowo, Rostki Wielkie, Sumiężne, Treblinka, Zawisty Nadbużne, Żachy –Pawły, a także Koło Gospodyń Wiejskich ,,Przewozianie” z Małkini Małej – Przewóz. Wiele z nich przygotowało stoiska promujące sołectwa, na których nie zabrakło bardzo smacznych potraw wykonanych przez mieszkańców. Do udziału w dożynkach przyłączyły się także sołectwa spoza terenu naszej gminy, należące do prostyńskiej parafii.
Po mszy świętej odprawionej w intencji rolników wyruszył korowód dożynkowy na błonia parafii, gdzie miała miejsce dalsza część Dożynek Gminno – Parafialnych. Przy okazji uroczystej procesji dożynkowej poświęcony został nowy parking przy Bazylice Mniejszej w Prostyni, który będzie służył mieszkańcom i pielgrzymom licznie przybywającym do sanktuarium.
Tegorocznymi starostami dożynek byli rolnicy z Gminy Małkinia Górna, Pani Agnieszka Kucharek i Pan Tomasz Dąbrowski z Kiełczewa. Zarówno starościna, jak i starosta to osoby bardzo zaangażowane w rolniczą działalność. Poszerzają swoją wiedzę w zakresie rozwoju gospodarstw między innymi poprzez uczestnictwo w szkoleniach z zakresu rolnictwa. Wygospodarowany wolny czas od pracy w gospodarstwie przeznaczają dla swoich rodzin oraz pogłębiają swoje pasje.
Pani Agnieszka obecnie jest wdową i matką sześciu synów. Ukończyła szkołę średnią w kierunku gastronomicznym. Od 1997 roku prowadzi gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 20 ha użytków rolnych, ukierunkowane na produkcję mleka. To jedno z największych gospodarstw specjalizujących się w tej produkcji na terenie gminy Małkinia Górna. Oprócz tego w gospodarstwie Pani Agnieszki uprawiane są zboża i kukurydza na kiszonkę.
Pan Tomasz wspólnie z żoną Joanną wychowują dwoje dzieci: Sławomira i Filipa. Ukończył on szkołę średnią w kierunku mechaniki i naprawy maszyn oraz dodatkowo ukończył kierunek rolniczy. Od 2016 roku prowadzi z żoną gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 6 ha. W gospodarstwie Państwa Dąbrowskich uprawiane są w części zboża, reszta zaś to użytki zielone, w tym łąki kwiatowe dla pszczół. Ponadto Pan Tomasz prowadzi pasiekę pszczelą w ilości 60 rodzin pszczelich. Produkty uzyskiwane z pasieki wystawiane są w konkursach organizowanych na szczeblu województwa.
Po przybyciu na błonia parafialne starostowie dożynek przekazali na ręce Pani Wójt Bożeny Kordek bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki, którym następnie podzielili się ze wszystkimi uczestnikami dożynek.
Wójt Gminy Pani Bożena Kordek przekazała rolnikom serdeczne podziękowania za trud ich ciężkiej pracy na roli. Słowa uznania skierowała również do osób zaangażowanych w przygotowanie wieńcy dożynkowych oraz stołów, na których nie zabrakło tradycyjnych potraw regionalnych wykonanych specjalnie z myślą o uczestnikach niedzielnych dożynek.
Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły stoiska promocyjno – informacyjne. Można było porozmawiać z przedstawicielami Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, Lokalnej Grupy Działania „Zielone Sioło”, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zuzeli, Akcji Katolickiej z Prostyni, Urzędu Gminy w Małkini Górnej.
Najmłodsi mogli pobawić się w wesołym miasteczku, a także skorzystać z atrakcji przygotowanych w namiocie profilaktycznym. W namiocie Urzędu Gminy organizowany był konkurs wiedzy rolniczo – ekologicznej w formie testu. Uczestnicy dość dobrze wykazali się wiedzą i każdy z nich otrzymał upominek.
Lokalna Grupa Działania ,,Zielone Sioło” z Ostrowi Mazowieckiej przygotowała warsztaty lepienia Kozy Prostyńskiej, która została wpisana na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-05-14 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. mazowieckim.
Dodatkowo LGD przygotowało konkurs plastyczny dla dwóch kategorii wiekowych, również związany z Kozą Prostyńską. Oprócz stoisk promocyjno – informacyjnych obecne były także stoiska handlowe.
O godzinie 14:00 odbył się turniej sołectw. Pięcioosobowe drużyny rywalizowały w trzech kategoriach: najwolniejsza jazda na rowerze, przeciąganie liny oraz rzut beretem z antenką. Zwyciężyło sołectwo Poniatowo, drugie miejsce zajęło sołectwo Kiełczew, a trzecie sołectwo Grądy.
Tuż po zakończeniu turnieju sołectw nastąpiła dalsza część artystyczna. Jako pierwszy wystąpił zespół ,,Jarzębina’’ z Broku, kolejno na scenie pojawiła się ,,Małkinianka”, ,,Sadowianki” oraz chór Cantilena. Każdy z zespołów wykonał kilka pieśni ludowych, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewu i zabawy. Występy bardzo podobały się uczestnikom dożynek, wszyscy występujący artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek wraz z Dyrektor GOKiS Panią Ewą Siwek wręczyły sołectwom pamiątkowe puchary za wieńce i stoły dożynkowe. Pucharami nagrodzono także zwycięzców turnieju sołeckiego oraz występujących artystów.
O godzinie 19:00 wystąpił zespół Energy Girls. Publiczność zarówno starsza, jak i młodsza świetnie bawiła się w rytm muzyki disco polo.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację dożynek oraz mieszkańcom za liczne przybycie.

/Info/

2 534 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość 80. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem

15 września 2019 r. odbyła się uroczystość o charakterze patriotyczno - religijnym związana z 80. rocznicą bitwy pod Łętownicą i...

Zamknij