ggg ggg ggg

Dni Radzymina 2020

Tegoroczne Dni Radzymina odbywające się w ramach jubileuszu 545. rocznicy nadania praw miejskich, obchodzone były nieco inaczej, niemniej zaplanowane w terminie od 17 – 20 września wydarzenia dostarczyły mieszkańcom wielu atrakcji.

W tym roku mija 545. rocznica nadania praw miejskich Radzyminowi, na mocy dokumentu wystawionego przez księcia mazowieckiego Bolesława V. Sporządzenie owego historycznego przywileju, które miało miejsce 5 września 1475 r. współcześnie jest uznawane za oficjalną datę lokacji miasta. Tegoroczny jubileusz miasto uczciło cyklem wydarzeń zorganizowanych przez Gminę Radzymin i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin w ramach „Dni Radzymina 2020”.

VIII Edycja Spotkań Teatrów Amatorskich STARadzymin.

Czterodniowe świętowanie otworzyła w czwartek, 17 września ósma edycja Spotkań Teatrów Amatorskich STARadzymin.
Pomimo epidemii, dzieci i młodzież z sekcji działającej przy Bibliotece Publicznej, pod opieką radnej Małgorzaty Puzio, wykreowały wyśmienite adaptacje i spektakle teatralne. Nagrody najlepszym aktorom wręczyli: wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki oraz znakomita aktorka i pisarka Ewa Chotomska, która przewodniczyła jury konkursu. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Panel dyskusyjny „Radzymin – Warszawa – Polska. Obroniona niepodległość”

W piątek, 18 września w ramach tegorocznych Dni Radzymina Biblioteka zorganizowała historyczny panel dyskusyjny, podczas którego lokalni historycy oraz pracownicy naukowi Muzeum Niepodległości w Warszawie przedstawili referaty dotyczące wojny polsko-bolszewickiej.
Swoje odczyty przedstawiło sześcioro naukowców i badaczy historii. Jako pierwszy wystąpił dr Mirosław Pakuła z Izby Pamięci Tradycji Rybackich w Serocku, który mówił o przebiegu i znaczeniu walk w okolicach Nieporętu i Wólki Radzymińskiej. Następnie swoje odczyty mieli dwaj radzymińscy historycy: Władysław Kolatorski przedstawił wystąpienie: „Ludność Radzymina podczas bitwy z bolszewikami i tradycja związana z bitwą w sierpniu 1920 roku”, zaś Jan Wnuk przybliżył słuchaczom szlak bojowy 85 Pułku Strzelców Wileńskich do bitwy o Radzymin. Ostatnie trzy wystąpienia należały do pracowników naukowych Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dr Beata Michalec mówiła o kobietach w służbie zagrożonej ojczyzny, Jan Engelgard opowiedział o miejscu Radzymina w strategii generałów Tadeusza Rozwadowskiego i Józefa Hallera, zaś dr hab. Jolanta Załęczny przedstawiła wystąpienie: „Pamięć o wydarzeniach 1920 roku i ich uczestnikach w przedwojennej Polsce”.

Rozstrzygnięcie konkursu on-line„Co wiesz o wojnie polsko-bolszewickiej”

W przerwie panelu zostali także nagrodzeni zwycięzcy konkursu „Co wiesz o wojnie polsko-bolszewickiej”. Do udziału w zabawie zaproszono mieszkańców Radzymina jeszcze w sierpniu. Konkurs zakładał udział uczestników on-line, a wymagane informacje znajdowały się m.in. na wystawie „Radzymin w Bitwie Warszawskiej”, którą do końca października można oglądać przy Cmentarzu Poległych w Radzyminie.
Ku uciesze organizatorów w konkursie wzięło udział ponad 200 uczestników! Pytania były trudne i wymagające dużej wiedzy historycznej. Należy podkreślić, że tylko czworo uczestników odpowiedziało bezbłędnie na wszystkie pytania. Byli to: Piotr Dukland, Małgorzata Milewska, Bartek Gniadek i Piotr Łapiński. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie wyzwania a zwycięzcom, dorosłym i dzieciom, serdecznie gratulujemy!
(Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”).

Piknik rodzinny w Parku Miejskim

ŚŚwięto Radzymina uświetnił także weekendowy festyn rodzinny, który odbywał się w parku w centrum miasta.
Dopisała pogoda, a przede wszystkim mieszkańcy! W ramach dwudniowego festynu skupionego wokół mini-zlotu food trucków uruchomione zostało wesołe miasteczko, a w nim karuzela, dmuchańce i tor z rodzinnymi autkami.
(Głównym organizatorem pikniku zorganizowanego w dniach 19-20 września była Agencja Koncertowa DASTAR we współpracy z firmami MAXIMUS EVENTS, Hop Show – Wypożyczalnia Urządzeń Rozrywkowych Aleksander Wypych i Biblioteką w Radzyminie).

Gwiazda Dni Radzymina 2020 – Bovska

Dni Radzymina nie mogły obyć się bez koncertu. W sobotę, 19 września na scenie Miejskiej Sali Koncertowej wystąpiła Bovska z zespołem. Kameralna forma koncertu transmitowanego on-line idealnie wpasowała się w klimaty radzymińskiej sali, jednak nie zabrakło imprezowego pazura, przy którym publiczność wręcz szalała. Ekspresyjność artystki w połączeniu z fantastyczną grą świateł stworzyły niesamowite show oraz swojego rodzaju historię, którą wokalistka chciała przekazać w tym performansie.
W trakcie koncertu usłyszeliśmy znane i lubiane starsze utwory jak: „Kaktus” czy „Kimchi”, ale także kawałki z najnowszej płyty „Sorrento”, którą po koncercie można było zdobyć wraz z autografem.

Fantazjana – niekończąca się historia

W niedzielne popołudnie, 20 września na deskach Miejskiej Sali Koncertowej wystawiono bogaty w scenografię i bajeczne kostiumy spektakl inspirowany filmem „Niekończąca się opowieść”, który zaoferował małym widzom niezwykłą podróż. Przedstawienie dla dzieci wykonał znany, lubiany i rozchwytywany Teatr Prym Art. Postać wspaniałej Fantazjany zauroczyła widzów przepysznym strojem i przepięknym głosem. Postaci komiczne sprawiały, że po sali niósł się śmiech. Jednak to Smok Szczęścia – wędrująca między fotelami, ogromna pluszowa postać witająca się z dziećmi – zaskoczyła najbardziej. Po widowni niosły się okrzyki zachwytu i radości.

Czar polonezów w parku

Wspaniałym zwieńczeniem muzycznej części programu tegorocznych Dni Radzymina był XV Koncert z cyklu „Czar Dawnych Fortepianów” zorganizowany w niedzielę, 20 września.
Maria Gabryś-Heyke czarowała grą na historycznym fortepianie Broadwood z 1890 r. na tarasach Domku Ogrodnika.
Koncert odbywał się w parkowej scenerii i klimatem przypominał te organizowane od lat w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wyróżniała go przy tym kameralność i bliskość stawu, po których pływały kacze rodziny kwakaniem dodając kolorytu melodiom unoszącym się nad wodą.
Maria Garbyś-Heyke zagrała polonezy. Najpierw autorstwa Marii Szymanowskiej, Macieja Radziwiłła, Michała Kleofasa Ogińskiego i Stanisława Moniuszki, a w drugiej części koncertu – Fryderyka Chopina, wieńcząc koncert Wielkim Polonezem Es-dur opus 22.
(Koncert zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin we współpracy z Domkiem Ogrodnika prowadzonym przez Magdalenę Karłowicz-Iwanicką i Pracownią Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka został dofinansowany przez Powiat Wołomiński).

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Radzymińska Biblioteka na zakończenie Dni Radzymina pomyślała także o miłośnikach ambitniejszej literatury. W niedzielę, zaproszono na spotkanie Mariusza Szczygła – reportażystę, pisarza, miłośnika Czech, autora wielu książek, m. in. „Gottland”, „Nie Ma”, „Osobisty przewodnik po Pradze”, zdobywcę wielu prestiżowych nagród literackich. Mariusz Szczygieł jest również współzałożycielem i prezesem Fundacji Instytutu Reportażu.
W swoich publikacjach autor często porusza sprawy niełatwe tj. śmierć, okrucieństwo, samotność, przemijanie. Dlatego też podczas niedzielnego spotkania padły pytania o rolę i misję reportera. Czy reporter powinien pokazać prawdę taką jak jest, niezależnie od tego czyja to prawda? Usłyszeliśmy również o inspiracji Mariusza Szczygła książką pisarza Stanisława Stanucha i jego słowami „Każdy człowiek powinien szukać własnej prawdy…”
W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób, rozmowa trwała prawie dwie godziny. Uczestnicy spotkania mieli okazję zadać gościowi swoje pytania, zakupić książkę i otrzymać autograf – jeśli sobie tego życzyli – z dedykacją.

/opr. KW, źródło: BP MiG Radzymin/

1 881 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wielkie święto elektro-mobilności w Ząbkach, Powołanie Polskiej Izby Gospodarczej Elektro-mobilności nastąpiło w Ząbkach!

W przedostatnią niedzielę września w Ząbkach, odbył się już po raz czwarty Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych wraz ze Zlotem...

Zamknij