To już jedenasty raz wręczenia nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego „Za Czyn”. Nagroda ta przyznawana jest co rocznie szczególnie wyróżniającym się osobom, organizacjom za szczególne dokonania.
Nagroda „Za Czyn” jest uhonorowaniem najlepszego z pośród najlepszych w danej kategorii.
Nagroda przyznawana jest raz w roku w czterech dziedzinach:
1) pomoc społeczna:
a. za działalność dobroczynną lub charytatywną w imię idei solidaryzmu społecznego,
b. za działania wspierające lokalną społeczność,
c. za rozwijanie aktywności społecznej,
d. za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do zwiększenia udziału społeczeństwa Powiatu w rozwiązaniu lokalnych problemów.
2) innowacja jako element rozwoju gospodarczego powiatu:
a. za kreatywne i konsekwentne działania na rzecz rozwoju gospodarczego Powiatu,
b. za wprowadzanie innowacyjności i stosowanie ekologicznych technologii w przedsiębiorstwach na terenie Powiatu,
c. za tworzenie i utrzymywanie warunków do rozwoju rynku pracy,
3) kultura:
a. za sukcesy w organizacji kultury, upowszechnianiu jej wartości oraz edukacji kulturalnej,
b. za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz kultywowanie tradycji regionalnych;
4) kultura fizyczna i sport:
a. za sukcesy w organizacji prestiżowych zawodów sportowych oraz upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu,
b. za wybitne osiągnięcia w ogólnopolskim lub międzynarodowym współzawodnictwie sportowym
Nagroda Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ ZA CZYN” 2017.
Wnioski do Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ ZA CZYN” 2017 można było składać do 31 stycznia 2018r.
Wpłynęło w tym roku 17 wniosków. Kapituła powołana przez Starostę Powiatu Wyszkowskiego na okres V kadencji Rady Powiatu w składzie: Adam Mróz – wicestarosta Powiatu, Przewodniczący Kapituły, Paweł Deluga – radny Powiatu, Józef Bieganowski – kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Paweł Trzciński – przedsiębiorca, Piotr Nida – nauczyciel w- f, Maria Gajewska – Dyrektor POKiS, sekretarz Kapituły nominowała wszystkie wnioski do Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego ZA CZYN 2017.
W dziedzinie pomoc społeczna Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „Za Czyn” przyznano dla: Hufca Związku Harcerstwa Polskiego „ Rój Promienistych” im. Tadeusza Zawadzkiego „ Zośki” w Wyszkowie
Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego „ Rój Promienistych” im. Tadeusza Zawadzkiego „ Zoski” w Wyszkowie od wielu lat inicjuje i wspiera działania dobroczynne i charytatywne podejmowane na terenie Gminy Wyszków i powiatu wyszkowskiego. Do nich zaliczamy m.in.
- Współorganizacja XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wyszkowie „dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych
oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”,
Podczas tego wydarzenia na ulicach Wyszkowa kwestowało 125 wolontariuszy, z których prawie 30% stanowili członkowie ZHP.
- Organizacja Wędrowniczego Kurs Pierwszej Pomocy „HAUS” – Podtrzymując, trwającą już 7 lat tradycję Harcerski Klub Ratowniczy „Wyszków”, w Brańszczyku nad Bugiem zorganizował kurs pierwszej pomocy.
- Organizacja rajdu „Śladami Zośki w Warszawie”.
- Betlejemskie Światło Pokoju – przed świętami Bożego Narodzenia, wyszkowscy harcerze przekazali mieszkańcom Wyszkowa Betlejemskie Światło Pokoju, dołączając tym samym do ogólnopolskiej akcji ZHP.
Wyszkowscy harcerze, corocznie organizują zimowiska, obozy letnie i rajdy terenowe
dla dzieci i młodzieży. Podczas tych wydarzeń, uczestnicy zdobywają liczne umiejętności, uczą się samodzielności, a także wyrabiają w sobie nawyk pomocy drugiemu człowiekowi. Wiele uroczystości państwowych, gminnych i powiatowych przebiega przy udziale i pomocy
Na przełomie 2016 i 2017 roku, harcerze ziemi wyszkowskiej obchodzili stulecie swego istnienia.
Wnioskodawca Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.
W dziedzinie innowacja jako element rozwoju gospodarczego powiatu Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ Za Czyn” przyznano: Wyszkowskiemu Centrum Rozwoju Biznesu
Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu w sposób konsekwentny i kreatywny wspiera lokalnych przedsiębiorców. Tworzy przestrzeń do wymiany doświadczeń i promuje dobre praktyki w biznesie organizując szkolenia, wykłady i debaty stosując w nich nowoczesne metody nauczania o ekonomii i zarządzaniu. WCRB było inicjatorem zorganizowania w Wyszkowie wykładu profesora Andrzeja Blikle(2.10.2017 w WOK „Hutnik”) na temat trendów i kierunku zmian w obszarze zarządzania oraz Debaty oksfordzkiej (17.11.2017) nad tezą „Wyszków jako miejsce z perspektywami zawodowymi dla ludzi młodych”, w której udział wzięła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu pracowało również z grupą młodzieży z CEZiU w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. W ubiegłym roku WCRB zorganizowało również bezpłatne spotkanie na temat możliwości pozyskania funduszy europejskich na rozwój biznesu oraz przeprowadziło otwartą dyskusję podczas Targów dla Kobiet pn. „Kobieta w małym mieście – blaski i cienie”. WCRB przygotowało cykl szkoleń dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców. Dla tych, którzy nie lubią pracy w grupie proponują także spotkania indywidualne. Wszystkich, którzy prowadzą własny biznes i doświadczają trudności w swoich codziennych działaniach, zapraszają do kontaktu i umówienia się na próbną, bezpłatną sesję mentoringowo – coachingową. Ponadto główną ideą organizacji jest integracja wyszkowskich przedsiębiorców i współpraca z samorządem.
Wnioskodawca Burmistrz Wyszkowa.
W dziedzinie kultura Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ Za Czyn” przyznano: Fundacji „Wyszkowski Teatr Tańca”
Fundacja Wyszkowski Teatr Tańca powstała w 2012 roku. Tancerze cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego.
Obecnie w grupie ćwiczy około 30 tancerzy, w wieku 13-19 lat. 9 grudnia 2017 roku WTT osiągnął sukces, promując powiat wyszkowski, Zespół zdobył Grand Prix Polski 2017 w jednym z największych turniejów tanecznych w kraju. W 2017 roku WTT zajmował miejsca na podium w turniejach tanecznych m.in. w Ostrowi Mazowieckiej, w Toruniu „Ogólnopolskim Turnieju Tańca 1. miejsce. Tańczą pod opieką wykwalifikowanej kadry.
Fundacja jest również otwarta na pomoc i naukę niepełnosprawnych wielbicieli tańca. Tancerze niepełnosprawni ruchowo mają możliwość nauki tańca towarzyskiego.
– wnioskodawca Pan Dyrektor Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marek Wiśniewski
Kapituła przyznała również wyróżnienie dla Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie
Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie prowadzi liczne inicjatywy kulturalne, upowszechnia dziedzictwo Cypriana Kamila Norwida , Antoniego Gawlińskiego, tradycji kurpiowskich, młynarstwa, lokalnej historii i twórczości mieszkańców. – wnioskodawca Justyna Pochmara.
W dziedzinie kultury fizycznej i sportu Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ Za Czyn” Kapituła przyznała:. Kacprowi Terlikowskiemu – TERLIKOWSKI RALLY TEAM za osiągnięcia, sukcesy i czołowe miejsca w sporcie motorowym w 2017 r.
Kacper Terlikowski jest Kierowcą Rajdowym posiadającym licencję upoważniająca go do startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.
Największym osiągnięciem Kacpra w 2017 roku jest udział w Rajdzie Barbórka. Po raz pierwszy rywalizował z najlepszymi kierowcami Polski, znanymi na całym świecie (m.in. Kajetan Kajetanowicz, czy Tomasz Kuchar), przy czym osiągnął świetny wynik: 11 miejsce w Rajdzie Barbórka, które pozwoliło Mu na spełnienie marzeń i wzięcie udziału w dalszym etapie, czyli przejazd ulicą Karową (45. najlepszych z najlepszych kierowców), na której zajął 12 miejsce w Kryterium Asów! Barbórka to oczywiście najbardziej widowiskowy i kultowy rajd dla Polaków, ale Kacper Terlikowski zajął kilkakrotnie miejsce na podium podczas ogólnopolskich Rajdowych Samochodowych Mistrzostw:
– Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Pomorza – sezon 2017: 1. miejsce klasyfikacja generalna; 1. miejsce klasa V, (na całe Mistrzostwa składa się kilka rund/rajdów: Rajd 1001 Jezior – 1.miejsce w generalce, 1.miejsce w klasie, Rajd Nowomiejski 2017 – 1.miejsce w generalce, 1. miejsce w klasie, 20. Rajd Warmiński w Olsztynie – 1. miejsce w klasyfikacji generalnej, 1. miejsce w klasie,Rajd Kwidzyński – 1. miejsce w generalce, 1. miejsce w klasie)
– Rajdowy Samochodowy Puchar Warmii i Mazur: 1. miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu w SKJS,
– Rajd Salamander: 1. miejsce w klasie oraz 1. miejsce w generalce,
– 3. Rajd Rzeszowiak – Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Podkarpacia: 1. miejsce klasyfikacja generalna oraz 1. miejsce klasa,
– Puchar Wiosny AK Polskiego – 2. miejsce klasyfikacja generalna, 2. miejsce w klasie,
– Rally Mazowsze: 1. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 1. Miejsce w klasie
Ponadto Terlikowski w 2017 roku wygrał nasz lokalny rajd „XX Rally Wyszków”.
Kacper Terlikowski promuje powiat wyszkowski w całej Polsce.
Wpłynęły 2 wnioski: Marcina Ślubowskiego i Pana Mariusza Kowalskiego Dyrektora Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „ HUTNIK”
Kapituła przyznała również wyróżnienie dla uczniowskiego Klubu Sportowego Olimp
Uczniowski Klub Sportowy Olimp „Loczki” Wyszków za osiągnięcia i zwycięstwa w żeńskiej piłce nożnej, sukcesy ligowe i turniejowe. W styczniu 2017r. piłkarki klubu Karolina i Paulina Pokraśniewicz oraz Natalia Chimkowska zdobyły Mistrzostwo Polski w Halowej Piłce Nożnej Kobiet do lat 18. Złoty medal otrzymał trener drużyny Karol Wołynko – wnioskodawca Maciej J. Kowalski
Gala była również okazją do wręczenie nagrody „Najlepszy Dzielnicowy” – otrzymał ją st. asp. Pan Przemysław Delega.
Po wręczeniu nagród przez Starostę Powiatu Wyszkowskiego zaproszono uczestników i wszystkich zebranych na Koncert Galowy z udziałem solistów Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi pod dyrekcją Kazimierza Kowalskiego pt. „W Krainie Uśmiechu”.
/oprac. J.Cz., foto Starostwo Powiatowe w Wyszkowie/