ggg ggg ggg

Cześć Obrońcom Niepodległej w 1920 roku!

W piątek, 13 sierpnia władze samorządowe i mieszkańcy Ząbek uczcili 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W uroczystości wziął udział m.in. minister Błażej Spychalski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, senator Jolanta Hibner i poseł Piotr Uściński.

Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ząbkach zainaugurowała Msza Święta, którą odprawiono o godz. 18:00 w Kościele Św. Trójcy.
Piękną oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Miejsko-Parafialny Chór „Cantores Misericordiae” na czele z dyrygentem p. Zbigniewem Szablewskim. (Tego dnia wierni mogli usłyszeć m.in. unikalną, wykonywaną po raz pierwszy w murach tej świątyni „Pieśń do Matki Bożej Berdyczowskiej”).
Po zakończeniu Eucharystii nastąpił przemarsz paradny na cmentarz parafialny przy ul. Piłsudskiego. Przemarsz uświetniła obecność Kompanii Honorowej Dywizjonu Przeciwlotniczego I Warszawskiej Brygady Pancernej oraz Orkiestry Wojskowej Garnizonu Warszawa.
Kulminacyjna część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r. Uroczystość poprowadził p. Mirosław Sobiecki – Społeczny Doradca Burmistrza Miasta Ząbki ds. kultury, komendant strzelców ząbkowskich.
Obok mieszkańców wydarzenie zaszczycili swoją obecnością licznie przybyli goście, a wśród nich m.in.: senator Jolanta Hibner, poseł Piotr Uściński, minister w KPRP Błażej Spychalski, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, grup rekonstrukcyjnych oraz delegacje miejscowych szkół.
Przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej artyści Miejsko-Parafialnego Chóru „Cantores Misericordiae” odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie zgromadzeni z uwagą wysłuchali wystąpień okolicznościowych.
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, list do uczestników odczytał minister Błażej Spychalski:
„(…) Łączę się razem z Państwem w modlitwie i hołdzie dla poległych. Cieszę się, że społeczność Ząbek wiernie pamięta o tych, którzy stworzyli nieprzebyty szaniec w roku 1920 w zmaganiach o nasze „być albo nie być”. To tutaj, w przeddzień walki, ksiądz Ignacy Skorupka odprawił dla idących na front ochotników ostatnią w swoim życiu Mszę Świętą. To tutaj, do szpitala polowego w Ząbkach, trafiali poranieni w krwawym boju. Wielu z nich niestety zmarło z odniesionych obrażeń. Gromadzą się Państwo dzisiaj przed pomnikiem upamiętniającym ich bohaterstwo.
Wolna Polska, która jest naszym wielkim wspólnym dobrem, stanowi dziedzictwo tamtej walki, heroizmu i ofiary sprzed stu lat. Zawsze będziemy wdzięczni naszym walecznym przodkom za ocalenie niepodległości Ojczyzny, za historyczne zwycięstwo i za wzorzec patriotyzmu, jaki nam pozostawili. Dziękuję Państwu za to, że tak pięknie tę wdzięczność i pamięć Państwo manifestują” – napisał Pan Prezydent do mieszkańców Ząbek.
Po wystąpieniach gości, przyszedł czas na Apel Poległych, który odczytała ppor. Ewelina Mroczkowska, a następnie na salwę honorową.
Ostatnim punktem obchodów była ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem przez oficjalne delegacje.

/opr. KW, fot. KW, B. Śladowski/

4 410 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Inscenizacja czy parodia?

Prawdopodobnie żadne z tegorocznych wydarzeń upamiętniających 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej w Radzyminie nie wzbudziło tylu kontrowersji, co zorganizowana w sobotnie...

Zamknij