2014-2020 oraz WFOŚiGW (Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
W Sali konferencyjnej starostwa zasiedli samorządowcy, radni powiatowi i miejscy z Węgrowa z burmistrzem Krzysztofem Wyszogrodzkim oraz gmin powiatu Węgrowskiego, m.in. duża reprezentacja samorządu Łochowa na czele z burmistrzem Marianem Dzięciołem, przedstawiciele działających na terenie organizacji i stowarzyszeń oraz LGD, sołtysi i pracownicy jednostek i szkół powiatu. W spotkaniu uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik niestety nie mógł uczestniczyć z powodu choroby.
Inicjatorem spotkania był poseł Krzysztof Borkowski i starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk. Podczas spotkania prelegenci przedstawili możliwości pozyskiwania środków unijnych zarówno dla urzędów, instytucji, stowarzyszeń jak i osób fizycznych.
Tematem spotkania był m.in. rozwój obszarów wiejskich i miejskich w powiecie węgrowskim z perspektywy możliwości pozyskiwania środków unijnych w ramach PROW i RPO 2014 -2020.
Omówienie efektów dotychczasowej zakończonej już perspektywy finansowej oraz przedstawieniem sytuacji w resortach prowadzonych przez przedstawicieli PSL-u zajął się poseł Borkowski. Zwrócił uwagę na wprowadzane nowe i dobre rozwiązania, zaznaczając, że są takie resorty za pracę, których PSL, jako koalicjant nie odpowiada. „Zadanie nasze – aby jak najwięcej środków trafiło tutaj do powiatu” – podsumowywał. Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska wyjaśniła, jakie i kiedy będą odbywać się nabory. Z Regionalnego Programu Operacyjnego spodziewane są nabory (po zatwierdzeniu przez UE) w III i IV kwartale br. Ma być to 2 miliardy euro i 80% dofinansowania do zadań. Program ma być proekologiczny, proinwestycyjny i prospołeczny. Znajdą się środki dla przedsiębiorców do nowych inwestycji, na e-usługi, ale też na drogi i dojazdy, działania środowiskowe, źródła odnawialne, pociągi i przebudowę kolei, kulturą, edukację zawodową (doposażenie szkół szczególnie zawodowych), na żłobki, dla niań, świetlice dziennego pobytu dla starszych. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na targowiska, program LEADER, lokalne strategie, itp. Zebrani usłyszeli mnóstwo informacji, które jeszcze rozszerzyli kolejni prelegenci. Zapewniono, e informacje w różnej formie będą przekazywane na kolejne spotkania, dostępne w materiałach urzędu i Jednostek.
Po spotkaniu delegacja udała się do Łochowa gdzie została złożona wiązanka kwiatów przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego. Następnie goście przejechali do Domu Dziecka Julin, aby kontynuować rozmowy oraz zwiedzić placówkę.
/Janina Czerwińska/