ggg ggg ggg ggg

„Chrobry. Droga do korony” – historia, którą znać powinniśmy!

Obchody milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w Wyszkowie przebiegały w nowy i ciekawy sposób. Były to wykłady i konkursy przygotowane w WOK „Hutnik” i w Bibliotece Miejskiej im. C. Norwida. Wykłady poprowadził popularyzator historii Oliwier Ciskowski.

2025 r. jest rokiem milenium i z okazji 1000 – lecia koronacji, i z tej okazji Gmina Wyszków przygotowała cykl wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, i młodzieży.
3 kwietnia uczniowie szkół podstawowych wysłuchali wykładu Oliwiera Ciskowskiego o początkach polskiego królestwa.
W miejskiej bibliotece 10 kwietnia przeprowadzono konkurs wiedzowy dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz konkurs plastyczny i wystawę prac uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych.
Nie zapomniano o dorosłych mieszkańcach Wyszkowa i w dniu 4 kwietnia w Wyszkowskim Ośrodku Kultury zaproszono ich na wykład otwarty pt. „Chrobry. Droga do korony” poprowadzony przez Oliwiera Ciskowskiego.
Pełna historycznych ciekawostek prezentacja była doskonałą propozycją dla wszystkich zainteresowanych historią oraz okazją do odkrycia często nieznanych nam faktów z początków poprzedniego tysiąclecia istnienia państwa polskiego. Wykład na pewno mógł poszerzyć lub odświeżyć historyczną wiedzę. Prelegent – Oliwier Ciskowski potrafił swoją prezentacją zaskoczyć uczestników. Na początku poprosił o podniesienie ręki i zadał pytanie osobom, które wiedziały coś o Bolesławie Chrobrym. Nie ma, co ukrywać – wywołał konsternację wśród uczestników. Jednak potem wszyscy mogli uzupełnić swoją wiedzę, gdyż wartko potoczyła się historia opowiadana z zaangażowaniem i niezwykle ciekawa o tym „legendarnym władcy, który spotykał się z cesarzem, podbił Kijów i został, jako pierwszy koronowany na króla Polski”. Postać wielkiego króla tym wykładem Oliwier Ciskowski starał się nam „odbrązowić”.
Jak w trakcie wykładu mówił popularyzator historii: „… od tej chwili bez względu na dzieje naszej Ojczyzny, zawsze już byliśmy nazywani Polską”.
Wykład toczył się sprawnie wspomagany przez prezentację multimedialną z ilustracjami przedstawiającymi: wydarzenia, ludzi, książęta, władców, postaci ważne dla tego okresu. Bolesław I Chrobry żył w latach 967 – 1025.
Historię najbardziej wojowniczego króla, który stworzył mocarstwo rozległe, oparte na grabieży i podbojach, wykładowca rozpoczął od rodziców – Mieszka I i matki Dobrawy – księżniczki czeskiej. Nie miał łatwego losu: w wieku 7 lat został wysłany do cesarza Niemiec, a gdy miał 10 lat zmarła mu matka. Potem opowiadał o odebraniu dziedzictwa po Mieszku I poprzez wygnanie macochy Ody i jej trzech synów. Pełnię władzy objął w 995 roku. Oliwier Ciskowski z wieloma ciekawostkami opisywał jego drogę do korony, gdyż Bolesław Chrobry całe życie dążył do koronacji na króla. Ciekawy był również kontekst wykorzystywania nadarzających się okazji, aby zabiegi o namaszczenie na króla Polski mogły dojść do skutku. Pięknie opisano to na podstawie historii pozyskania dla Polski męczennika, czyli św. Wojciecha, co było olbrzymim osiągnięciem Bolesława Chrobrego i pokazem szeroko zakrojonego planu politycznego naszego króla. Potem było ustanowienie w Polsce metropolii kościelnej. Stolica Apostolska wyraziła zgodę na powołanie arcybiskupstwa Świętego Wojciecha, a decyzja ta została potwierdzona na uroczystym Zjeździe Gnieźnieńskim w marcu 1000 r., na który przybył z pielgrzymką do grobu nowego świętego cesarz Otton III. Tam też Bolesław Chrobry otrzymał włócznię (kopię świętego artefaktu) z gwoździem z Krzyża Chrystusa. Symbol niezwykłe cenny. Prelegent wyjaśnił też pewne nieporozumienie wywołane przez kronikarzy – nie było koronacji w Gnieźnie.
Trzeba przyznać, że Bolesław Chrobry odnosił znaczące sukcesy zbrojne w starciu z lepiej uzbrojonymi i liczniejszymi wojskami niemieckimi. Stosował podstępy i prowadził do celowego wycieńczania wrogich sił, unikał natomiast starć w otwartym polu. Jako jedyny władca w polskiej historii – Bolesław dokonał podboju znaczących ziem niemieckich. Ruszył na Kijów i przegonił ówczesnego księcia Jarosława Mądrego. O ziemie walczył z większością sąsiadów i rzeczywiście pozyskał wielkie tereny ugruntowując swoją władzę i Polskę. Ugruntował chrześcijaństwo na ziemiach Polski, a za jego czasów rozpoczęto budowę szeregu monumentalnych, kamiennych pałaców i kościołów. Jak wyjaśniał Oliwier Ciskowski na początku, wbrew przekazom, na ziemiach polskich na milion mieszkańców były tylko dwie kaplice i to dla dworu. Taka oto ciekawostka!
Trzeba przyznać, że był niezwykle sprytnym i walecznym królem, a przede wszystkim koronował się na kilka tygodni przed śmiercią, 18 kwietnia 1025 roku. Śmierć króla Polski nastąpiła 17 czerwca 1025 roku.
Tak, więc dlatego obchodzimy dziś w roku 2025 rocznicę koronacji, która stała się faktem 18 kwietnia 1025 roku.

Przywołam jeszcze jedną ciekawostkę z tego spotkania, która mogła zaskoczyć. Atmosferę wykładu podkreślało umieszczenie na scenie królewskiego fotela z koroną i berłem. Po zakończeniu chętni uczestnicy mogli pozować do pamiątkowego zdjęcia.

/Janina Czerwińska/

61 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste poświęcenie i przekazanie autobusu szkolnego

Uroczyste poświęcenie i przekazanie autobusu szkolnego zakupionego przez Gminę Łochów z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych...

Zamknij