ggg ggg ggg

Bogdan Pągowski nowym przewodniczącym, Krzysztof Fedorczyk zastępcą przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego (22.11.2011)

17 – 18 listopada, w ubiegły czwartek i piątek w stylowym Pałacu Lochów odbyło się połączone posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego oraz Konwentu Związków Powiatów Polskich. 
Pierwszego dnia kilkunastu przybyłych na spotkanie starostów przywitał Piotr Zgorzelski dotychczasowy przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, a w imieniu gościnnej ziemi węgrowskiej kilka słów do zebranych skierował Krzysztof Fedorczyk starosta węgrowski.

Wg programu zaplanowano omówienie szeregu spraw przygotowanych w tzw. bloku Związku Powiatów Polskich. Była to m.in.: informacja o działaniach podejmowanych przez ZPP w sprawie zagwarantowania samorządom terytorialnym środków finansowych na wdrażanie ustawy o pieczy zastępczej, prezentacja raportu w sprawie sytuacji finansowej samorządowych spółek szpitalnych, nowe zasady dofinansowania przez samorządy terytorialne programów zdrowotnych, inwestycji i remontów w podmiotach leczniczych, sprawy dot. monitorowania przez samorząd sytuacji ekonomicznej szpitala i wiele innych. Zaproszono również osoby kompetentne do omówienia wielu spraw interesujących przybyłych na spotkanie starostów: Zbigniewa Ostrowskiego – dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, Mirosława Kaczmarka – dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Region Drogowy- Gostynin -Płock oraz Marcina Błaszczyka- dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku.
Kolejnym punktem programu, sprawnie i niezwykle jednomyślnie przeprowadzonym, stał się wybór przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego. 32 głosami ZA (na oddanych 33 głosów) nowym przewodniczącym Konwentu został wybrany Bogdan Pągowski starosta powiatu wyszkowskiego, a Krzysztof Fedorczyk- starosta węgrowski objął funkcję zastępcy przewodniczącego. 


W drugiej części obrad wysłuchano wystąpienie Beaty Leszczyńskiej – zastępcy Dyrektora Departamentu Dróg i Autostrad Ministerstwa Infrastruktury, która omówiła sprawę subwencji ogólnej i procedur. Skupiała się głównie na inwestycjach mostowych. O inwestycjach drogowych, terminy składania i przygotowania dokumentacji, odwołaniach oraz rozliczeniach mówił przybyły na Konwent wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Podsumowując stwierdził, że sprawą negatywną jest dawanie szansy tym jednostkom, które już z programu skorzystały. Rozważa się również powrót do finansowania inwestycji w 50% lub nawet większej kwocie. Poruszył sprawy zmian w ratownictwie medycznym.
„Rolę samorządów w opiece nad zabytkami” przedstawiał nowy Mazowiecki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny wraz z zastępcą – Antonim Oleksińskim. Michał Borkowski – dyrektora Wydziału Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim przybliżał „Nowy system ratownictwa medycznego w województwie mazowieckim” i oceniał słabe oraz mocne strony rozwiązań.
Wysłuchano wystąpienie prof. dr hab. nauk medycznych Marii Katarzyny Borszewskiej – Kornackiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycyny na temat „Programu profilaktyki zakażeń RSV dla wcześniaków”.


 
Z wielka uwagą i skupieniem zebrani zapoznali się z nowymi perspektywami finansowymi na lata 2014 – 2020, które omówił Adam Struzik – marszałek Województwa Mazowieckiego. Zaprezentował Mazowsze w obecnej i przyszłej perspektywie Unii Europejskiej. Jak wynika z podziału Mazowsze w nowej perspektywie zostanie zaliczone do regionu przejściowego i wraz z ok. 40 krajami regionu otrzyma 38,9 mld EUR. Przedstawił starostom priorytety strategii Europa 2020, cele. Omówił Fundusz Wsparcia i zakres tego wsparcia. „Warto sobie uświadomić, że będzie to zupełnie inny okres i priorytety. Warto się przestawić i myśleć o projektach na przyszłość” – mówił marszałek A. Struzik. Z kolei wojewoda Jacek K ozłowski zwracał uwagę na dalsze perspektywy, czyli lata 2014 – 2020. Już teraz trzeba myśleć o Mazowszu, które ze względu na kryteria dochodowe, bardzo wysokie w środku regionu i znacznie niższe na obrzeżach, nie pozwolą korzystać ze środków UE.
Na dzień następny zaplanowano wystąpienie Posła do Parlamentu Europejskiego Jarosława Kalinowskiego na temat: „Nowe perspektywy unijne dla samorządów po 2013 r.” oraz spotkanie Zdzisławy Wasążnik – dyrektora Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów.
/Janina Czerwińska/

Starosta wyszkowski Bogdan Pągowski zapytany o wybór na funkcję przewodniczącego Konwentu i czy się spodziewał wyboru stwierdził:
„Nie. To było zaskoczenie, ale jako dotychczasowy wiceprzewodniczący mogłem się liczyć, że starostowie powierzą mi pełnienie tej funkcji, zwłaszcza, gdy starosta płocki Piotr Zgorzelski przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego został wybrany do Parlamentu. Poprosiłem o pomoc starostę węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka, który będzie moim zastępcą. Będziemy się starali, aby głos starostów Województwa Mazowieckiego w kluczowych sprawach dla funkcjonowania powiatów był słyszany”.

Galeria zdjęć

2 684 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Współcześni patrioci w Pułtusku (22.11.2011)

„Pieśń ujdzie cało” – pisał Adam Mickiewicz w swoim poemacie „ Konrad Wallenrod”. Wymowne słowa poematu stały się hasłem przewodnim...

Zamknij