ggg ggg ggg

Błaszczak oficjalnie potwierdził – Muzeum w Ossowie powstanie do 2020 roku

– Przygotowaliśmy harmonogram działań, które doprowadzą do tego, że za dwa lata, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli oddać Muzeum. Powstanie ono w Ossowie, bo to tu, na tych polach Wojsko Polskie zatrzymało, pobiło i przepędziło bolszewików w 1920 roku – powiedział w środę, 15 sierpnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Goszcząc z wizytą w Ossowie i mówiąc o planach związanych z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej, szef MON zaznaczył, że Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję, aby placówka była filią Muzeum Wojska Polskiego.
Od 16 sierpnia do 3 września zapraszamy wszystkich oferentów do składania ofert w procesie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. Chcemy rozstrzygnąć konkurs do 14 września, tak żeby 25 września podpisać umowę z wykonawcą – poinformował Mariusz Błaszczak.
Jednocześnie przypomniał, że Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ma być filią Muzeum Wojska Polskiego. Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem przyszłego muzeum. W czerwcu br. powołano zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy.
Chciałbym, aby Muzeum Bitwy Warszawskiej w sposób ciekawy i przystępny przedstawiało nam wszystkim historię tamtych wielkich dni – mówił Mariusz Błaszczak zwracając się z apelem do wszystkich osób, które posiadają pamiątki związane z wydarzeniami 1920 roku.
– Dziś ogłaszam społeczną zbiórkę eksponatów do Muzeum Bitwy Warszawskiej. Bardzo często stanowią one relikwie, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Proszę o udostępnienie ich dla nas wszystkich. Razem stwórzmy to Muzeum, które z pewnością będzie wspaniałym i godnym miejscem przechowywania i eksponowania narodowych pamiątek – powiedział.
Podczas swego pobytu w Ossowie, minister obrony narodowej odwiedził także tamtejsze miejsca pamięci. Złożył kwiaty pod Krzyżem Pamięci ks. mjr. Ignacego Skorupki, na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej oraz pod tablicą Pamięci Polskich Oficerów, które znajdują się w Ossowie.

/opr. rl, foto por. Robert Suchy – CO MON, źródło: www.mon.gov.pl/

2 391 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Niechaj hołd, który wspólnie oddajemy Bohaterom 1920 r. będzie wyrazem jedności naszego narodu…

Jak co roku, 14 sierpnia pod skromnym pomnikiem 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, który znajduje się na skraju Wólki Radzymińskiej, na...

Zamknij