ggg ggg ggg ggg

Bieg „Tropem Wilczym” w Słupnie

W ramach odchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Słupnie (Gm. Radzymin) włączyła się w ogólnopolskie wydarzenie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

1 marca 2024 r. już po raz trzynasty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Wychowanie patriotyczne i znajomość historii zawsze były ważnym zadaniem w pracy dydaktycznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Słupnie. „Bo trzeba pamiętać…”- powtarza Dyrektor Szkoły p. Hanna Baryłka.
Tegoroczne obchody połączyliśmy z inicjatywą Fundacji Wolność i Demokracja, która już po raz dwunasty
propaguje ogólnopolskie wydarzenie: Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” i zorganizowaliśmy go w Słupnie dla naszych uczniów i nauczycieli.
Szkolnymi koordynatorkami akcji były panie Elżbieta Borkowska i Ewa Powierża wspierane przez panie: Patrycję Kuś i Ewę Brzózkę.
Idea biegu – jak określa regulamin – „łączy edukację z działaniami wzmacniającymi poczucie wspólnoty lokalnej przez aktywną i świadomą pamięć historyczną oraz popularyzację biegania, jako najbardziej dostępnej formy rekreacji”. Jej zadaniem jest zorganizowanie biegu na dystansie 1963 m, który nawiązuje do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego poległego w walce – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Świętowanie w SP nr 1 rozpoczęliśmy o 10.30 od wspólnej rozgrzewki prowadzonej przez pana Marcina Żmijewskiego, w której uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Potem w asyście Policji i ratowników medycznych zawodnicy przeszli na ulicę Spacerową, gdzie wyznaczona została trasa biegu. Dumni jesteśmy z tego, że bieg ukończyli wszyscy uczestnicy. Każdy w swoim tempie i na miarę swoich sił dobiegł do mety!
Po powrocie do szkoły na biegaczy czekały pyszne grillowane kiełbaski upieczone przez Panie z Koła Emerytów w Słupnie, bułeczki i napoje. Następnie Pani Dyrektor wręczyła medale i nagrody najszybszym zawodnikom. Zwycięzcom gratulujemy!
Składamy serdeczne podziękowania sponsorom: Piekarni „Żytnia” K. i W. Rasińscy za ufundowanie bułeczek, panu Tomaszowi Powierży za kiełbaski oraz Policji z Radzymina i ratownikom medycznym: Tomaszowi Rębelskiemu, Łukaszowi Stachyrze i Tomaszowi Libnerowi za troskę o bezpieczeństwo uczestników biegu.
Do zobaczenia na „Wilczym” szlaku za rok!

/Dorota Ziomek; foto: Urszula Martyn/

745 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
POWSTANIE STYCZNIOWE

W niedzielę 3 marca w Gwizdałach odbyły się gminne obchody 161. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Dokładnie rok temu dzięki wspólnym...

Zamknij