ggg ggg ggg

Bal na 101 par…

VI Pułtuski Bal Niepodległościowy, który odbył się 9 listopada 2019 r. w Domu Polonii w Pułtusku (sala Maneż) zgromadził ponad 200 gości z całej Polski. Bal został zorganizowany pod honorowym patronatem Posła RP Henryka Kowalczyka.

Bal Niepodległościowy w Pułtusku tradycyjnie jest okazją do podkreślenia zasług jednej z wybitnych postaci zasłużonej dla naszej historii, tym razem był to gen. Józef Haller. Kilka słów na temat polskiego bohatera przekazał poseł Henryk Kowalczyk.
W bieżącym roku w tej wyjątkowej imprezie uczestniczyło wielu mieszkańców Pułtuska i okolic, ale także znamienitych gości m.in. poseł Teresa Wargocka, poseł Arkadiusz Czartoryski, radni i samorządowcy, dyrektorzy wielu instytucji oraz artyści malarze z Grodna i aktorzy Krakowskiego Teatru Komedia.
Zebranych przywitali: poseł Henryk Kowalczyk oraz dyrektor Domu Polonii Michał Kisiel.
Poseł Henryk Kowalczyk mówił:
„Można różnie czcić niepodległość. Można wspominać historię, zwycięstwo i bohaterów tamtych lat za to, że przynieśli nam wolność, ale tradycją czasów międzywojennych niepodległość świętowano uroczystym balem i my już od wielu lat w Pułtusku tak czynimy. Miło mi bardzo serdecznie powitać wszystkich, którzy bywają na tym balu corocznie, ale miło też bardzo powitać państwa, którzy obecni są z nami po raz pierwszy. Cieszę się, że przybyli również do nas mieszkańcy spoza Pułtuska, spoza powiatu pułtuskiego parlamentarzyści i również ci, co również startowali do parlamentu i przyczynili się do wygranych wyborów parlamentarnych przez PiS w okręgu siedlecko-ostrołęckim. Miło mi bardzo was Państwa powitać. Szanowni państwo. Jak, co roku bal ma swojego patrona. Mieliśmy różnych patronów takich jak np. Marszałek Józef Piłsudski. Patronem dzisiejszego balu jest generał Józef Haller. Generał Józef Haller – jeden z bohaterów Niepodległości i jeden z tych ludzi, którym niepodległość zawdzięczamy. Ale też generał Józef Haller jest związany z Pułtuskiem. 18 sierpnia 1920 r. był tutaj w Pułtusku, tuż po wypędzeniu bolszewików z Pułtuska i wyzwalał Pułtusk ze swoją armią. Również obrońcy i żołnierze generała Hallera polegli w Pułtusku i okolicach Pułtuska, w których trwały walki. Stąd też wielu żołnierzy generała Hallera jest pochowanych i spoczywa na pułtuskim cmentarzu, tam, gdzie jest mogiła 20 roku. Tam gdzie jest pomnik, gdzie mieszkańcy Pułtuska w okresie międzywojennym, ale też w obecnym w czasie, składają hołd i wyrażają swoją wdzięczność za odzyskanie Wolności. Dzisiaj właśnie szczególnie poświęcamy uwagę generałowi Józefowi Hallerowi za to, że walczył o niepodległość w 20 roku, ale również za to, że jest tak związany z Pułtuskiem i Pułtusk wyzwalał spod bolszewików.
Szanowni Państwo, ponieważ Bal jest również świętowaniem, radosnym świętowaniem, życzę, aby wspomnienia historii były jednym z elementów, ale żeby radość z odzyskania wolności, z obecnej wolności, gościła na tym balu ciągle. Abyśmy się potrafili z tej wolności radować, cieszyć, abyśmy to święto 11 listopada, które wypada za 2 dni i będziemy je wszyscy obchodzili, abyśmy tym dzisiejszym balem uczcili w sposób szczególny i niezwykle radosny. Życzę wobec tego dobrej zabawy”.

Dyrektor Michał Kisiel przywitał zebranych słowami:
„Za chwilę rozpoczniemy VI Bal Niepodległości, ale na początku chcę Państwa zaprosić na obejrzenie krótkiego 4 –minutowego filmu na temat naszej historii, odzyskania niepodległości w 101. Rocznicę naszej zwycięskiej batalii pt. niezwyciężeni = czas próby”.
Przedstawił program wspólnej zabawy oraz świętowanie niepodległości Polski. Zapowiedział tradycyjnie odtańczonego poloneza, w tym roku poprowadzonego przez Panią Aldonę Kożuszek, toast za Niepodległą oraz kilkukrotne odśpiewanie przez wszystkich uczestników balu pieśni patriotycznych. Zapowiedział również miłą niespodziankę, czyli występ przygotowany przez artystów z Krakowskiego Teatru Komedia. Panie Natalia Piekarz i Renata Tarnowska zaśpiewały piosenki z najnowszego spektaklu „Artyści na szlaku”, a około północy polskie piosenki z okresu międzywojennego zaśpiewała Julita Kożuszek.
Podniosłym momentem było przekazanie kwoty 1000 zł zebranej podczas ubiegłorocznego balu na renowacje miejsc pamięci narodowej na ręce przedstawicieli pułtuskiej grupy rekonstrukcji 13 Pułku Piechoty w Pułtusku.
Jak co roku Bal rozpoczęto od wspólnego zatańczenia poloneza, który w tym roku nieco różnił się układem tanecznym, ale przy pomocy Pani Julity Kożuszek został wykonany mimo pewnych trudności z pomieszczeniem tylu par. Z wielkim wdziękiem poloneza poprowadziła Pani Julita Kożuszek wraz z posłem Henrykiem Kowalczykiem. Na tym nie zakończyły się obowiązki posła Henryka Kowalczyka, gdyż oficjalnie wzniósł okolicznościowy Toast za Niepodległą zgodnie ze zwyczajem staropolskim – miodem pitnym.
Po chwili przerwy na zebranie sił przy pysznych przystawkach serwowanych przez kuchnię Domu Polonii, uczestnicy włączyli się w śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z artystami Krakowskiego Teatru Komedia.
Podczas balu trwała również zbiórka pieniędzy na renowację miejsc pamięci narodowej na pułtuskim cmentarzu tj. na rekonstrukcję mogił żołnierzy poległych w czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku, a także można było zakupić obrazy malarzy z Grodna. Gości do białego rana bawił zespół Venus & Ventus.
Na pewno VI Pułtuski Bal Niepodległości zostanie we wdzięcznej pamięci uczestników, gdyż umiejętnie połączono treści patriotyczne z rozrywkowymi, tym sposobem mogli uczcić 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości obchodzoną 11 listopada br. w pięknej oprawie Zamku – Domu Polonii w Pułtusku.

/Janina Czerwińska/

5 050 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ostrowi Mazowieckiej rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Po...

Zamknij