Szkoła Podstawowa w Starych Załubicach była pierwszą placówką oświatową w Polsce, która przyjęła imię Armii Krajowej. Dziś może być stawiana za wzór dla innych szkół, jak należy pielęgnować pamięć o Bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego i w jaki sposób zachęcić młodzież do pogłębiania wiedzy historycznej.
W ramach obchodów 80. rocznicy przemianowania ZWZ w AK, społeczność Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w St. Załubicach zrealizowała szereg interesujących inicjatyw i atrakcyjnych przedsięwzięć edukacyjnych.
Wśród nich znalazły się m.in.: ogólnodostępna plenerowa wystawa edukacyjna, poświęcona Armii Krajowej; okolicznościowa ekspozycja archiwaliów i publikacji związanych z AK (którą z ogromną pieczołowitością przygotowała Biblioteka Szkolna), zajęcia biblioteczne a także warsztaty historyczne on-line dla uczniów. Ponadto, z inicjatywy szkoły zorganizowany został Gminny Konkurs Plastyczny, poświęcony 80. rocznicy powołania AK, a prace laureatów posłużyły do stworzenia okolicznościowych kart pocztowych, które rozesłano do wszystkich szkół w Polsce, noszących imię Armii Krajowej!
Doskonałą okazję do podsumowania tych wszystkich wspaniałych przedsięwzięć stanowiły uroczyste obchody 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w Armię Krajową, połączone ze Świętem Szkoły, które zorganizowano w piątek, 4 marca.
Uroczystość odbywającą się w hali sportowej zainaugurowało wprowadzenie Pocztów Sztandarowych: Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, Armii Krajowej Radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak” oraz Szkoły Podstawowej im. AK w St. Załubicach. Następnie odśpiewano Hymn Armii Krajowej.
Oficjalnego powitania gości dokonała Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w St. Załubicach p. Magdalena Sycik. Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: Wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka wraz z radnymi: Katarzyną Stokowską i Zbigniewem Jabłońskim, Prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki, Honorowy Obywatel Radzymina, a zarazem Prezes Koła ŚZŻAK „Rajski Ptak” w Radzyminie Jan Wnuk wraz z delegacją Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na czele z Anną Grzegorek; Kierownik Biura Oświaty UMiG Radzymin Krzysztof Czuba, Dyrektor Branżowej Szkoły I St. ZDZ im. kpt. S. Pogonowskiego w Radzyminie Bernadetta Stwora wraz z delegacją uczniów należących do Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, a także Przedstawiciele Rady Rodziców.
Głównym punktem uroczystości był wzruszający program artystyczny, który przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: p. Małgorzaty Milewskiej, p. Katarzyny Świerżewskiej, p. Iwony Rogulskiej i p. Katarzyny Brzozowskiej.
Zgromadzeni goście mogli usłyszeć przepiękne aranżacje nie-zakazanych piosenek partyzanckich i powstańczych z interesującą choreografią i elementami pantomimy. Szczególnych wzruszeń dostarczyło publiczności wykonanie przez młodzież utworu „Biały Krzyż”. W trakcie akademii, wzbogaconej o elementy multimedialne, przypomniano również rotę Przysięgi Armii Krajowej.
„W tym uroczystym dniu, w którym obchodzimy 80. rocznicę powołania Armii Krajowej – My, uczniowie chcemy wyrazić swe szczególne podziękowanie Żołnierzom, którzy walczyli w jej szeregach. Będziemy zawsze pamiętać, za jaką cenę została zdobyta wolność i niepodległość Polski” – zadeklarowali młodzi artyści z Załubic w trakcie zadedykowanego lokalnym Bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego występu.
Po owacyjnych brawach, którymi publiczność nagrodziła występujących uczniów i ich opiekunów, przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia. Jako pierwsza, głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w St. Załubicach, p. Magdalena Sycik:
– Od 31 lat nasza szkoła z dumą nosi imię Armii Krajowej. Organizacji, którą tworzyli ludzie honorowi, odważni, którzy nie wahali się poświęcić własnego dobra na rzecz Ojczyzny. 14 lutego od wielu lat w naszej szkole celebrujemy pamięć o tych niezwykłych Bohaterach. Jest to czas poświęcony na to, aby zatrzymać się, wspomnieć i przypomnieć sobie Tych, których chcemy pamiętać i naśladować. Tych, których odwaga i determinacja stanowi przykład dla następnych pokoleń.
Ostatnie dwa tygodnie były czasem szczególnym. Podjęto wiele inicjatyw i działań, aby pogłębić wiedzę o naszych patronach. Jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce noszącą imię Armii Krajowej, dlatego chcemy podzielić się naszą dumą, chcemy zachęcić innych do szczególnego celebrowania 80. rocznicy powstania Armii Krajowej – podkreśliła Pani Dyrektor, która korzystając z okazji, na zakończenie swego wystąpienia podziękowała uczniom i rodzicom za ogromne zaangażowanie w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie.
Do aktualnej sytuacji w Europie nawiązał także wiceburmistrz Radzymina Krzysztof Dobrzyniecki, który zwrócił uwagę, iż tegoroczne świętowanie stoi w cieniu tego, co się wydarzyło na Ukrainie.
– Wojna nigdy nie była tak blisko nas, nie uczestniczyliśmy w niej tak namacalnie i tak realnie, jak dziś. Lęk o to, czy agresor nie wyciągnie ręki także po nasz kraj towarzyszy wielu z nas. Podczas tej dzisiejszej lekcji historii padło takie zdanie – historia powinna być nauczycielką życia, ale czy jest? Czy ktoś z nas zdawał sobie sprawę, że ta wolność może być utracona? Agresor wciąż jest ten sam i cały czas jest agresorem. Życzyłbym Państwu, aby kolejne rocznice były obchodzone już bez tego piętna zagrożenia, żeby cały świat otrząsnął się i wyciągnął lekcję z historii, której mam wrażenie nie odrobiliśmy – powiedział wiceburmistrz.
– Posiadanie tak pięknego imienia, zobowiązuje. Dzisiaj pokazaliście, że potraficie i jesteście godni to imię nosić. Szanujecie piękne tradycje, kultywujecie je, a Wy, Drodzy Nauczyciele przekazujecie je, tym fantastycznym uczniom i za to bardzo dziękuję – mówiła Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka, a do komplementów pod adresem społeczności szkolnej przyłączył się również radny Zbigniew Jabłoński.
O fenomenie Armii Krajowej i jej działalności przypomniał pokrótce uczniom p. Mirosław Widlicki, a następnie p. Jan Wnuk, który przekazał do szkolnej biblioteki najnowsze publikacje historyczne TPR.
– Ostatni żołnierze Armii Krajowej odchodzą już na wieczną wartę, ale pozostawiają nam swój testament, którym jest wolna, niepodległa i suwerenna Polska. Myślę, że dochowamy tych wartości, a wzorem niech będzie dla nas naród ukraiński, który dziś o te wartości walczy – powiedział Jan Wnuk.
W dalszej części uroczystości dokonano symbolicznego otwarcia wystawy plenerowej, poświęconej dziejom Armii Krajowej i losom radzymińskich Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”.
Na koniec podsumowano odbywający się pod patronatem honorowym Burmistrza Radzymina międzyszkolny Gminny Konkurs Plastyczny z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej i wręczono nagrody laureatom.
O szczegółach konkursu, mającego na celu promocję nowoczesnego patriotyzmu i przypomnienie bohaterskiego dorobku Armii Krajowej opowiedziała p. Małgorzata Milewska – koordynator przedsięwzięcia i opiekun szkolnych struktur MKH im. AK Ziemi Radzymińskiej:
– Data 14 lutego większości społeczeństwa kojarzy się ze świętem zakochanych i tradycją wysyłania kart walentynkowych. Dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Starych Załubicach data ta jest niezwykle ważna także z innego powodu. Tego dnia świętujemy rocznicę utworzenia Armii Krajowej – naszego szkolnego patrona. Chcąc przypomnieć wszystkim, że 14 lutego 1942 r. powstała Armia Krajowa, która była fenomenem w skali nie tylko Polski, ale całego świata, zachęciliśmy uczniów klas I-VIII szkół podstawowych z Gminy Radzymin do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie, którego przedmiotem było zaprojektowanie kartki pocztowej (kl. I-VI) lub znaczka pocztowego (kl. VII-VIII), upamiętniających 80. rocznicę powstania AK.
Jak poinformowano, na konkurs wpłynęło ponad 120 prac ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy. Poza nagrodami głównymi Komisja przyznała również kilkanaście wyróżnień. Lista nagrodzonych i wyróżnionych przedstawia się następująco:
W kat. klas I-III – projekt ilustracji kartki pocztowej: I miejsce – Sebastian Kujawski (SP nr 1 Słupno); II miejsce – Antoni Borkowski (SP nr 2 Radzymin); III miejsce – Joanna Toczko (SP Załubice). Wyróżnienie: Krystian Sołowiej (SP Załubice).
W kat. klas IV-VI – projekt ilustracji kartki pocztowej: I miejsce – Natalia Sobotko (SP nr 2 Radzymin); II miejsce – Maciej Rębelski (SP nr 1 Słupno); III miejsce – Antonina Lenarczyk (SP Ciemne). Wyróżnienia: Monika Rosłon (SP Załubice), Amelia Szpadkiewicz (SP Załubice), Dominik Góźdź (SP nr 1 Słupno), Aleksander Smoczyński (SP nr 1 Radzymin), Krzysztof Kowalczyk (SP nr 1 Radzymin), Maria Staszak (SP nr 1 Radzymin), Klaudia Szewczyk (SP nr 2 Radzymin), Karolina Borzecka (SP Nadma), Zosia Czajkowska (SP Ciemne).
W kat. klas VII-VIII – projekt znaczka pocztowego: I miejsce – Paweł Kokot (SP nr 1 Słupno); II miejsce – Julia Kolatorska (SP nr 1 Radzymin); III miejsce – Dawid Balcerzak (SP nr 1 Słupno). Wyróżnienia: Patrycja Nowacka (SP nr 1 Słupno), Lidia Pieńczuk (SP nr 1 Radzymin), Aleksander Mikulski (SP nr 1 Radzymin), Krzysztof Mikulski (SP nr 1 Radzymin).
(Jak już wspomniano, prace laureatów posłużyły do stworzenia okolicznościowych kart pocztowych, które rozesłane zostały do wszystkich szkół w Polsce, noszących imię Armii Krajowej).
Pozostając pod wrażeniem znakomicie przygotowanej uroczystości, gratulujemy całej Społeczności Szkolnej ze St. Załubic zrealizowania tylu wspaniałych przedsięwzięć i chylimy czoła przed ogromnym zaangażowaniem w kultywowanie pamięci o Bohaterach Armii Krajowej.
/R.S. Lewandowski/