ggg ggg ggg

Pod Ossowem bez zmian. Zwycięstwo!

Uroczystości w Ossowie, zaplanowane zostały w tym roku na trzy dni. W niedzielę, 12 sierpnia odbyła się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, która tradycyjnie cieszyła się dużą popularnością. Blisko dwustu pasjonatów odegrało fabularyzowaną wersję potyczki, stoczonej pod Ossowem 14 sierpnia 1920 roku.

Wśród wybuchów i strzałów, mogliśmy zobaczyć zwycięstwo sprzed 98 lat. Wygrana została okupiona śmiercią wielu, często młodych żołnierzy. Ksiądz Ignacy Skorupka swoim hartem ducha i poświęceniem poderwał polskie oddziały do walki, a Ossów na zawsze stał się jednym z symboli polskiego odwagi i bohaterstwa. Widowisko plenerowe w reżyserii rotmistrza Andrzeja Michalika, obejrzało kilka tysięcy widzów.
W inscenizacji, podczas której nie zabrakło wybuchów, wystrzałów, pożaru wsi oraz przejmującej sceny śmierci kapelana Ignacego Skorupki, wzięło udział blisko dwustu rekonstruktorów, zaś scenariusz wzbogacono m.in. o narrację, obejmującą wydarzenia z frontu pod Radzyminem. Rekonstrukcja zorganizowana została przez Powiat Wołomiński przy współpracy z samorządem Województwa Mazowieckiego.
Niedzielne obchody zakończył koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Występ zespołu to monumentalne wydarzenie, w które zaangażowane było ponad 100 osób. W ciągu 90 minut wojskowi artyści, za pomocą muzyki, śpiewu i tańca zabrali mieszkańców powiatu w podróż przez dzieje Polski. Po skończonym występie żołnierze byli długo oklaskiwani przez zgromadzoną publiczność, a na ręce dyrektorów zespołu kwiaty i podziękowania złożył organizator koncertu starosta Kazimierz Rakowski oraz gospodarz gminy burmistrz Elżbieta Radwan.

Wtorkowy wieczór, 14 sierpnia poświęcony został postaci księdza Ignacego Skorupki. Rozpoczynający się już po zmroku Capstrzyk, jak co roku zgromadził przy krzyżu upamiętniającym śmierć kapłana, wielu mieszkańców.
Przy Krzyżu ks. Skorupki rozpoczął się także ostatni dzień powiatowych obchodów. Ksiądz biskup Romuald Kamiński poprowadził modlitwę, po której wiązanki pod krzyżem złożyli przedstawiciele kobyłkowskiego oddziału Akcji Katolickiej oraz pielgrzymi z Radzymina wraz z Zakonem Rycerzy Jana Pawła II. Następnie zgromadzeni przemaszerowali w kierunku kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej, zatrzymując się przy pomniku ks. Skorupki oraz tablicach upamiętniających francuską, węgierska i amerykańską pomoc wojskową, gdzie organizatorzy uroczystości złożyli kwiaty.
O godz. 11:15 w ossowskiej kaplicy rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana przez biskupa Romualda Kamińskiego, po której przenieśliśmy się przed pomnik gen. Józefa Hallera oraz mogiły poległych w Bitwie Warszawskiej. Listy do uczestników obchodów skierowali Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Głos zabrali również prezes IPN dr Jarosław Szarek i senator Jan Żaryn. W imieniu organizatorów przemówili Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina oraz starosta Kazimierz Rakowski. Apel Poległych odczytał por. Dawid Dobrowolski z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Obchody zakończyła ceremonia złożenia wieńców na cmentarzu poległych w Bitwie Warszawskiej.
Dzień 15 sierpnia przyniósł ważną informację dla wszystkich mieszkańców powiatu wołomińskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku i zapowiedziało jego otwarcie na sierpień 2020 roku, w setną rocznicę zwycięstwa. To ukoronowanie wielu lat starań o należyte upamiętnianie bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.
Uroczystości zorganizowane zostały przez Kazimierza Rakowskiego, starostę wołomińskiego oraz burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan, burmistrza Miasta Zielonka Grzegorza Dudzika oraz burmistrza Miasta Kobyłka Roberta Roguskiego.

/opr. rl, źródło: powiat wołomiński/

 

 

14 192 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystości z okazji 98. rocznicy Cudu nad Wisłą

,,Wśród wszystkich miejsc, które dane mi było nawiedzić w Polsce (…), w szczególny sposób zapadł mi w serce Radzymin. Ciągle...

Zamknij