Jeśli bliska jest Ci ekologia i wiesz co powinniśmy w naszej gminie chronić, dołącz do nas… (17.01.2012)
Przekonują uczestnicy pilotażowego projektu Decydujmy Razem. W miniony piątek, 13 stycznia w sali konferencyjnej radzymińskiego magistratu odbyło się forum lokalne poświęcone partycypacji publicznej w gminie Radzymin.
Partycypacja to przywilej społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego tak ważne jest aby zachęcić do niej społeczność radzymińską. Partycypacja to bowiem nic innego jak aktywny udział organizacji, środowisk lokalnych czy po prostu obywateli w zarządzaniu sprawami publicznymi społeczności lokalnej, w tym: w tworzeniu lokalnych strategii rozwoju, w określaniu kierunków i metod działania władz samorządowych i administracji lokalnej, w monitorowaniu przebiegu wykonywania takich działań.
Piątkowe spotkanie z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych i liderów rozwoju lokalnego odbyło się w ramach pilotażowego projektu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pt. „Decydujmy razem”, dotyczącego tworzenia i testowania mechanizmów partycypacji w stu ośmiu gminach i powiatach z terenu całej Polski. (Jest to projekt systemowy realizowany w latach 2010-2014 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez partnerstwo siedmiu podmiotów. Liderem partnerstwa jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, a partnerami są: Fundacja Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie CAL, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja Fundusz Współpracy).
W trakcie piątkowego spotkania w Radzyminie uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in., iż prowadzone są zaawansowane działania zmierzające do opracowania programu edukacji ekologicznej dla gminy Radzymin w ramach projektu Decydujmy Razem. W założeniu ma to być dokument, który po przedstawieniu do zatwierdzenia przez Radę Miejską będzie stanowić niezwykle cenne uzupełnienie sporządzanych właśnie nowych planów zagospodarowania dla Miasta i Gminy Radzymin. Ideą jest stworzenie dokumentu, który określi jakie obszary powinniśmy bezwzględnie chronić, a które możemy zmieniać bez obaw, że zaburzona zostanie strategia zrównoważonego rozwoju naszej gminy. Przy czym bardzo ważne jest, aby w sporządzenie tegoż planu zaangażowało się jak najwięcej osób reprezentujących środowisko lokalne. W tym również miejscowi przedsiębiorcy, którzy mogą mieć nieoceniony wpływ na upowszechnienie świadomości ekologicznej wśród konsumentów.
Osoby zainteresowane włączeniem się w prace proszone są o kontakt z koordynatorem projektu p. Ireną Kielak lub sekretarz UMiG Radzymin p. Haliną Grzelak. Szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio w magistracie (pok. Nr 18), lub pod numerem tel. 22 786-50-21 wew. 127. Kolejne spotkanie planowane jest na początek lutego./opr. R.L./