ggg ggg ggg

Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

W minioną niedzielę 15 kwietnia br. w Pułtusku upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem „Katyń 1940 – Smoleńsk 10.04.2010” na Popławach.

Organizatorami obchodów byli: Starosta Pułtuski, Burmistrz Miasta Pułtusk i Pułtuska Grupa Rekonstrukcji 13 Pułku Piechoty. Uroczystość odbyła się w związku z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, aby godnie oddać hołd pomordowanym przez NKWD oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 14 listopada 2007 roku ustanowił 13 kwietnia – Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W marcu 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ł. Berii, Biuro Polityczne KC WKP podjęło decyzję o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze wschodnich województw Rzeczypospolitej. Ofiarami byli, m.in., oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, Policji, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz ponad 7 tys. osób cywilnych, którzy zostali po 17 września 1939 roku zatrzymani przez Armię Czerwoną. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. Rozpoczęto od likwidacji obozu w Kozielsku w dniu 3 kwietnia, a następnie obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Jednocześnie władze sowieckie masowo deportowały ich rodziny w głąb ZSRR. Informacja o grobach pomordowanych oficerów i więźniów w Katyniu została przez Niemców ujawniona 13 kwietnia 1943 r. Rząd RP na uchodźstwie przez swojego przedstawiciela wystosował prośbę do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o powołanie komisji do zbadania odkrytych grobów. Oczywiście spotkało się to z negatywną reakcją sowietów i Stalina. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Do dziś z całą sprawą wiąże się niewyjaśniona po dzień dzisiejszy – katastrofą lotniczą z dn. 4 lipca 1943 r., w której zginęło 16 osób, w tym Premier i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski.
Niedzielne obchody, 15 kwietnia w Pułtusku rozpoczęto Mszą św. w Kościele pw. św. Krzyża w Pułtusku. Następnie pod pomnikiem „Katyń 1940 – Smoleńsk 10.04.2010” przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Pułtusku odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.
Miasto Pułtusk reprezentowała pełniąca obowiązki burmistrza Małgorzata Subda. Oprócz pocztów sztandarowych, godną oprawę uroczystości zapewnili przedstawiciele Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcyjnej 13 Pułku Piechoty.

/oprac. J.Cz.;
foto: www.pultusk.pl/

2 762 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ścieżki pieszo-rowerowe przy drodze nr 50

W dniu 9 kwietnia 2018 r. w Urzędzie Miejskim w Łochowie została zawarta umowa pomiędzy gminami: Łochów, Jadów i Strachówka,...

Zamknij