Z początkiem marca UM Ząbki,Szkoła Podstawowa nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny koordynator projektu w Polsce) przystąpili do projektu Erasmus + w programie Soci@ll.
Inauguracja projektu połączona z trzydniowym szkoleniem miała miejsce w malowniczym portugalskim mieście Matosinhos.
UM Ząbki reprezentowali Burmistrz Robert Perkowski i Robert Wilczek z Referatu Oświaty i Polityki Społecznej.
Reprezentanci SP3 im. Małego Powstańca to Dyrektor Tomasz Łukawski i nauczyciel muzyki Artur Maciejewski.
Do projektu Soci@ll przystąpiły władze miast, organizacje oraz szkoły z czterech państw (Portugalia, Włochy, Cypr oraz Polska), które będą współpracować ze sobą przez 3 lata projektu.
Ambicją SOCI @ LL jest stworzenie (social inclusion) zmiany w sposobie w jaki szkoły i wspólnoty współpracują na rzecz wspierania integracji społecznej, promując aktywne i wzmacniające narzędzia kreatywnych i zrównoważonych rozwiązań współtworzonych przez zainteresowane strony w ramach całej szkoły i za pośrednictwem lokalnych laboratoriów społecznych.
Do głównych zadań szkół przy wsparciu lokalnych władz należeć będzie wspieranie demokratycznej i integracyjnej kultury szkolnej, która ceni różnorodność wewnątrz i wokół swoich murów. Pielęgnowanie aktywnego zaangażowania wszystkich członków szkolnej i pozaszkolnej społeczności oraz wzmacnianie ich poczucia przynależności.Soci@ll to także podnoszenie świadomości mieszkańców o trudnościach z jakimi borykają się osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji. Zadaniem leaderów projektu jest m.in. rozpoznawanie i stosowanie metod, które wzmacniają ich motywację i wydajność. Inkluzja Soci@all to wspólne warsztaty, debaty, konferencje, programy społeczno-kulturalne, szkolenia nauczycieli oraz władz lokalnych.
Wśród beneficjentów projektu Soci@ll znajdują się szkoły i społeczności szkolne, władze lokalne, eksperci i specjaliści, zajmujący się tematyką tej inicjatywy oraz innych interesariuszy interesujących się zagadnieniami takimi, jak włączenie społeczne i edukacja obywatelska.
Zapraszamy do współtworzenia SOCI@LL.
Artur Maciejewski