ggg ggg ggg

Spora podwyżka zablokowana

Nie o 10 procent, jak pierwotnie zakładano, a jedynie o 4 procent wzrosły ceny ciepła dostarczanego mieszkańcom Wołomina przez Zakład Energetyki Cieplnej. To jedna z najmniejszych podwyżek w kraju.

– Faktycznie, pierwotnie podwyżka, wynikająca z taryfy, którą miał zatwierdzić dla Wołomina Urząd Regulacji Energetyki miała być znacznie większa i sięgać ponad 10 procent – podkreśla Paweł Królak, wiceprezes ZEC w Wołominie.
Podwyżki w skali wcześniej zakładanej w Wołominie dotyczą całego kraju bo według danych portalu ekonomicznego Forsal.pl akceptowane w ubiegłym roku przez Urząd Regulacji Energetyki wzrosty cen taryfy wynoszą średnio 9-10%. Dla przykładu ieszkańcy Polic (woj. zachodniopomorskie) płacą za ciepło o 10 proc. więcej, a w Turku (woj. wielkopolskie) podwyżki sięgnęły aż kilkudziesięciu procent!
– Nie mogliśmy pozwolić, by w Wołominie zrealizował się tak dotkliwy dla mieszkańców scenariusz – podkreśla Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. – Dlatego po rozmowach z zarządem Zakładu Energetyki Cieplnej podjęliśmy decyzję o zwróceniu się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o obniżenie zakładanych w pierwotnej taryfie kosztów dostarczania energii, co przekłada się również na obniżenie planowanego wzrostu cen ciepła.
Wzrost cen produkcji i dostarczenia ciepła w całym kraju to naturalny skutek wzrostu cen węgla, którym opalana jest większość ciepłowni i elektrowni w Polsce.
– Węgiel przez ostatni rok zdrożał o kilkadziesiąt procent. Z uwagi na misję społeczną naszej firmy oraz to, że właścicielem jest gmina, nie mogliśmy całej podwyżki ceny surowca przerzucić wprost na mieszkańców, choć wiem, że wiele firm w całej Polsce tak właśnie zrobiło – wyjaśnia Paweł Królak -Jednocześnie podjęliśmy rozmowy z mieszkańcami Wołomina, proponując im nowe, korzystniejsze sposoby rozliczeń ciepła. Każdy mieszkaniec może więc skorzystać z proponowanych rozwiązań. Nasze Biuro Oobsługi Klienta jest do Państwa dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości.
Wiceprezes ZEC zapewnia, że nieobciążanie podwyżkami mieszkańców Wołomina nie będzie zagrażało sytuacji ekonomicznej firmy, która przechodzi obecnie restrukturyzację, a już niebawem będzie prezentowała strategię rozwoju na najbliższych kilkanaście lat. Strategia zakłada między innymi wielomilionowe inwestycje w odnawialne źródła energii oraz rozbudowę sieci ciepłowniczej, a także realizację przedsięwzięć, które mają na celu walkę ze smogiem.
/Info/

1 582 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wołomin pamięta i składa hołd bohaterom. Uroczystości rozpoczęły się o godz.13.30 Mszą...

Zamknij