Pod koniec lutego Anna Król znana w Wyszkowie przedstawicielka biznesu, osoba udzielająca się od lat społecznie oraz aktywnie działająca w wyszkowskiej strukturze Prawa i Sprawiedliwości 27 lutego 2018 r. otrzymała nominację na zastępcę Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nominację wręczył Pani Annie Król minister środowiska Henryk Kowalczyk. Od tego dnia, jako czwarty wiceprezes pełni swoje obowiązki.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który powstał w 1989 r. w okresie zmian ustrojowych Polski, jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dysponując największym potencjałem finansowym. Narodowy Fundusz jest ważnym narzędziem realizacji polityki ochrony środowiska w Polsce. Służą temu stabilne przychody, doświadczone kadry oraz wypracowane formy współpracy z beneficjentami.
Narodowy Fundusz oferuje pożyczki, dotacje oraz inne formy dofinansowania projektów realizowanych m.in. przez samorządy, przedsiębiorstwa, podmioty publiczne, organizacje społeczne, a także osoby fizyczne. W sektorze finansów publicznych Narodowy Fundusz jest również największym w Polsce partnerem międzynarodowych instytucji finansowych w obsłudze środków zagranicznych przeznaczonych na ochronę środowiska.
Walka o czyste powietrze to jeden z priorytetowych obszarów Rządu o czym wspomniał w swoim expose premier Mateusz Morawiecki W jego ocenie czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne i miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem.
„Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń. I to, w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom wystawi nam świadectwo” – mówił premier Morawiecki. Zaznaczył, że nie wszystkich stać na czystsze paliwo, dlatego program walki ze smogiem to wsparcie najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu, wymianę okien czy drzwi i nietrujące paliwo. Zadeklarował, że Rząd pod jego kierownictwem chce zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków.
Wsparciem w tej walce jest NFOŚiGW i nowo wdrażany program priorytetowy „Krajowy Pakiet Czyste Powietrze”, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez istniejące budynki mieszkalne. Program realizowany będzie w latach 2018–2023. Beneficjentami pomocy będą osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będący współwłaścicielem budynku. Program mający na celu termomodernizację budynków mieszkalnych realizowany będzie we współpracy Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program posiada trzy formy dofinansowania: dotacja z pożyczką; pożyczka z częściowym umorzeniem, pomoc zwrotna (dotacja z pożyczką podlegającą częściowemu umorzeniu). Szczegóły ogólnopolskiego programu termodernizacji skierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych opiszemy w oddzielnym wywiadzie z Panią Anią.
Obszarem Krajowego Pakietu Czyste Powietrze, ochroną przyrody i edukacją ekologiczną między innymi zajmuje się jako zastępca prezesa Zarządu Pani Anna Król
Gratulujemy Pani Annie Król, życząc sukcesów w nowej instytucji.
/Janina Czerwińska/