ggg ggg ggg

Dworek Szaniawskich w Zegrzynku – prośba do ministra

Jerzy Szaniawski, dramaturg, felietonista i pisarz urodzony 10 lutego 1886 roku w Zegrzynku, to literacka osobistość w historii gminy Serock.

Pamięć o „Samotniku z Zegrzynka” i jego spuściźnie jest wciąż żywa w świadomości mieszkańców i odwiedzających gminę turystów. Sprzyjają temu zarówno działania promocyjne Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, jak i działania podejmowane przez Szkołę Podstawową imienia J. Szaniawskiego w Jadwisinie.
Dramaturgowi, zmarłemu 16 marca 1970 roku, poświęcona jest część ekspozycji w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. Znajdują się tam również informacje o dworku Szaniawskich w Zegrzynku, który Jerzy objął w posiadanie po swych rodzicach Wandzie i Zygmuncie Szaniawskich. Do zwiedzania ruin dworku, oznaczonych na Mazowieckim Szlaku Literackim, zapraszają przewodniki i mapy turystyczne regionu.
Dawniej miejscowość była porównywana przez warszawskich letników do francuskiego Fontainebleau lub niemieckiego Charlottenburga. Dziś pozostały tu tylko słupy bramne, schody oraz piwnice zabudowań gospodarczych, ponieważ w 1977 roku dworek spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. W tym samym roku utworzono z kompleksu leśnego wokół ruin dworku, rezerwat przyrody nazwany „Wąwozem Szaniawskiego”. Walory rezerwatu podnoszą pozostałości starego parku, który okalał modrzewiowy dworek wzniesiony w 1838 roku dla rodziny Krasińskich, a od połowy XIX w. będący własnością rodziców Jerzego Szaniawskiego. Miejsce to upamiętniają obecnie kamień i tablice informacyjne.
W ciągu kilku ostatnich lat Urząd Miasta i Gminy w Serocku wielokrotnie zwracał się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z propozycją podjęcia wspólnych działań mających na celu odbudowę dworku Szaniawskich. Podobną propozycję, że wsparciem Związku Literatów Polskich, skierowano do Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Niestety, dotychczasowe starania nie przyniosły spodziewanych efektów w postaci deklaracji sprzyjających przywróceniu zegrzyńskiego dworku w krajobrazie historycznym gminy Serock.
W lutym br. Urząd Miasta i Gminy w Serocku ponownie zwrócił się z propozycją współpracy do obecnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z nadzieją na podjęcie działań w tej sprawie.
Dziękujemy, tym którzy na co dzień troszczą się o zachowanie w pamięci wiedzy o życiu i twórczości Jerzego Szaniawskiego, podkreślają jego związki z ziemią serocką, a także znaczenie rodziny Szaniawskich w historii gminy.
Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom Jadwisina oraz uczniom i gronu pedagogicznemu Szkoły Podstawowej im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie.

/Info UMiG Serock; fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe/

3 901 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste uruchomienie gazociągu Dobre – Strachówka – Jadów – Łochów

Kilkuletnia, kluczowa dla regionu inwestycja, właśnie dobiegła końca. SIME Polska zakończyło budowę, a gazociąg został uruchomiony i napełniony gazem. Uroczyste...

Zamknij