W 1992 r. powołano do życia Stowarzyszenie oraz Zespół „Retro 92”, który z czasem z inicjatywy Ireneusza Składanowskiego „Seniora” przyjął znaną nam wszystkim nazwę „Wyszkowiacy” . Obecnie, 21 października 2017 r. odbyły się uroczystości i jubileuszowy koncert związany z jego 25-leciem.
Jubileuszowe uroczystości patronatem honorowym objął burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Swoją obecnością uświetnili obchody m.in. Bogdan Pągowski – starosta wyszkowski, Adam Mróz – wicestarosta powiatu, Marian Krupiński – radny Sejmiku Woj. Mazowieckiego, Jacek Bachański – przewodniczący Rady Powiatu, Elżbieta Piórkowska – przewodnicząca Rady Miejskiej, wyszkowscy księża na czele z ks. kan. Zdzisławem Golanem, Marianna Ślubowska – przewodnicząca Rady Seniorów Gminy Wyszków, Lidia Stępkowska przedstawicielka Urzędu Miejskiego ds. seniorów, Maria Frankowska – córka Marii Żywirskiej, autorki monografii „Puszcza Biała” i Barbara Gałązka prezes Zarządu Regionalnego Związków Rolników i Kółek Organizacji Rolniczych w Ostrołęce. Koncert i uroczystości poprowadzili: Wiktoria Pamrowska uczennica z Zespołu Szkół nr 3 im. J. Kochanowskiego oraz Leszek Marszał – naczelnik Wydz. Promocji, Kultury i Sportu UM w Wyszkowie.
Adam Mickiewicz prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej witając zebranych nieco żartobliwie rozpoczął:
„Nazywam się literacko – Adam M. Mickiewicz. Od 12 lat mam zaszczyt być prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Na początek wyjaśniam – Zespół Śpiewaczy działa przy Stowarzyszeniu i obydwa „podmioty” powstały równocześnie, tj. w 1992 r. Mając na uwadze ograniczoność czasu, pozwolę sobie jedynie na kilka uwag i refleksji oraz podziękowań. Na ekranie widzicie Państwo sceny z nagrania inscenizacji „wesela kurpiowskiego” w wykonaniu Zespołu „Wyszkowiacy” w 2007 roku. Istnienie tego zespołu i wykonana np. w ramach wspomnianych inscenizacji praca jest przedmiotem szczególnej dumy. Wdzięczność za Państwa wysiłek pozwolimy sobie jeszcze dziś okazać … Spośród członków Zespołu należy szczególnie wyróżnić panią Wandę Pych – od kilkunastu lat kierownika grupy, a zarazem wiceprezesa Stowarzyszenia. Jednocześnie zwracam uwagę, że przy wejściu do sali wyłożona jest księga pamiątkowa Zespołu prowadzona przez p. Władysławę Deluga. Jako świadek w początku lat 90. działań, które skutkowały powstaniem organizacji oraz Zespołu Śpiewaczego mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem: siłą sprawczą obydwu – jak byśmy dziś powiedzieli – „projektów” był jeden człowiek, tj. Ireneusz Składanowski, który sam siebie nazywał „Seniorem”. Tak – choć wówczas już niemłody i obciążony problemami, i obowiązkami, miał niespożyty zapał w pracy społecznej. Wiem, że są w dziś w sali przedstawiciele najbliżej rodziny – proszę przyjąć wyrazy największego uznania i uszanowania”.
Zwracając się dalej do zebranych zwrócił uwagę na okolicznościową gazetkę, która została wydana w związku z jubileuszem, gdzie zamieszczono: informacje o Panu Składanowskim oraz kalendarium Stowarzyszenia i Zespołu Śpiewaczego.
„W tym momencie chciałbym zwrócić uwagę Państwa na inny z wątków naszych działań, inspirowanych początkowo przez pana Składanowskiego. Była to chęć uczczenia osoby i twórczości Marii Żywirskiej. Osobiście uważam – poza zwróceniem uwagi na szczególną wartość obelisku Wazów w latach 90. – za najważniejsze osiągniecie naszej organizacji doprowadzenie do wznowienia książki „Puszcza Biała, jej dzieje i kultura”, co dokonało się w latach 2009 i 2010 przy wsparciu miejscowych władz samorządowych (powiatu i gmin) oraz przy życzliwości ze strony rodziny, np. pani Marii Frankowskiej (córki Marii Żywirskiej), którą dziś, jak już wspomniano mamy zaszczyt gościć wśród nas! Przy tej okazji chciałbym wspomnieć owocną współpracę z profesorem Stanisławem Białouszem. Nadmienię, że informacje na temat innych publikacji Stowarzyszenia znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej. Praca społeczna, a taką staramy się – pewnie nie zawsze najlepiej – prowadzić ma swoją specyfikę i nie raz przychodzi nam mierzyć się z problemami typowymi dla naszego życia zbiorowego, w tym z biernością i skłonnością do uciekania w zacisze domowe. Jednocześnie mogę powiedzieć z całą stanowczością – nigdy nie zetknąłem się z wyrazami jakiejś otwartej niechęci, czy dezaprobaty. A chwile, taka jak obecna uroczystość, pobudzają do dalszego wysiłku. Najwyższe uznanie należy się wszystkim, którzy – każdy na swój sposób i zgodnie z posiadanymi możliwościami i talentami – poprzez swoją pracę społeczną sprawili, że możemy świętować ten piękny „srebrny” jubileusz (a osobiście bardzo lubię srebro).
W związku z jubileuszem chciałbym teraz uhonorować panią Halinę Kacpura (obecną wśród nas), która kierowała Stowarzyszeniem w latach 1999-2005. Spośród najbliższych współpracowników, ze swojej strony chcę wyróżnić, oprócz wspomnianej już pani Pych, trzy osoby – panów Mirosława Powierzę (wiceprezes i sekretarz) i Roberta Szulęckiego (skarbnik) oraz panią Iwonę Szulęcką (prowadzi księgowość naszej organizacji), na których obecność i wsparcie zawsze mogę liczyć!” – mówił prezes Adam Mickiewicz.
Zespół śpiewaczy „Wyszkowiacy” został założony w 1992 r. przez Ireneusza Składanowskiego. Początkowo nazywał się „Retro 92”, ale wkrótce przyjął obecną nazwę. Przez dwadzieścia pięć lat istnienia zespół wystąpił niezliczoną ilość razy. Trudno policzyć ile zdobył nagród, np. Grand Prix na przeglądach w Węgrowie i w Warszawie w Domu Kultury „Zacisze. Zespołem zainteresowały się media, sześciokrotnie występ „Wesela kurpiowskiego” był emitowany w telewizji. Do 2007 r. kierownikiem zespołu była Jadwiga Karpińska, a od tego czasu – Wanda Pych. Instruktorami muzycznymi byli: Halina Greloch, Jacek Kuropatwa, Stanisław Kadłubowski i Henryk Ziółkowski, a obecnie – Czesław Kwiatkowski. Zespół tworzy 25 osób, rozmiłowanych w śpiewie, dla których muzyka jest – receptą na lepsze życie. W repertuarze Zespołu są pieśni patriotyczne, religijne i ludowe. „Wyszkowiacy” działają głownie dzięki wsparciu lokalnych instytucji, a przede wszystkim Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.
Obecnie w skład Zespołu wchodzą: Elżbieta Balińska, Krystyna Bryk, Anna Ciskowska, Maryla Czerwińska, Władysława Deluga, Zofia Gmurczyk, Jadwiga Karpińska, Wiesława Końska, Janina Kulesza, Maria Łach, Alina Marczak, Lucyna Mąka, Zofia Obrębska, Maria Oleksiak, Wanda Pych, Barbara Rytelewska, Teodora Sawera, Jadwiga Wasilewska, Stanisława Warszawin, Jerzy Malinowski, Jerzy Mróz, Teresa Tomaszuk, Jan Trętowski, Ryszard Zakrzewski i Piotr Woźny.
Uroczystość została podzielona na kilka części. W trakcie obejrzano występy zespołu „Wyszkowiacy” w trzech odsłonach.
Część I: Z 25 lat twórczości Zespołu,
Część II: Fragmenty „Wesela kurpiowskiego”,
Część III: Zespół „Wyszkowiacy” w nowej odsłonie.
W przerwach wystąpił: Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” oraz młodzież ZS Nr 3. Uczennica ZS nr 3 Natalia Sieńkowska wykonała utwory pt. „Eurydyki” i „Niech żyje bal”. Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” oraz młodzież z ZS nr 3 wytańczyli z kolei „Oberka” i „Krakowiaka”.
Na początek zespół wykonał nieco przerobioną wersję piosenki pt. „25 lat minęło”, a następnie wiązankę pieśni i piosenek od patriotycznych po ludowe, skoczne i żartobliwe. Oklaskiwano gorąco inscenizację „Wesela kurpiowskiego” oraz monolog pt. „Kabaret”. Zespół „Wyszkowiacy” – w nowej odsłonie zaprezentował „Oberka”.
Z okazji 25-lecia istnienia wszyscy członkowie zespołu „Wyszkowiacy” zostali uhonorowani statuetkami z podobizną gołębi wtopionych w szkło, kwiatami i dyplomami. Były też przemowy zaproszonych gości, a na zakończenie publiczność odśpiewała „Sto lat” i gromkimi brawami uczciła jubileusz. Dla wszystkich gości przygotowany był również słodki poczęstunek, czyli tort jubileuszowy.
/J.Cz.; foto KW, UM/
Organizację jubileuszu 25-lecia wsparli darczyńcy:
Urząd Miejski w Wyszkowie (burmistrz Grzegorz Nowosielski); Szkoła Podstawowa Nr 4 w Wyszkowie (dyrektor Ewa Runo); Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji (dyrektor Marek Wiśniewski); Zespół Szkół Nr 3 im. J. Kochanowskiego (dyrektor Elżbieta Michalik); Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole Nowinach (dyrektor Krzysztof Ochmański); Szkoła Podstawowa Nr 2 im. W. Broniewskiego (dyrektor Wiesław Pasek); BF Transport (Norbert Wyszyński); Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wyszkowie (prezes Daniel Bogdan); Bank Spółdzielczy w Wyszkowie (prezes Sławomir Chmielak); Firma Transportowa (Elżbieta Welik); Firma Transportowa (Agnieszka Kraszewska); Firma Transportowa (Zbigniew i Marek Wyszyński); Zakłady Mięsne „Somianka” (Henryka i Andrzej Ruciński); WCMB Wyszków (prezes Tomasz Biernacki); Piekarnia Żytnia (Krzysztof i Wojciech Rasińscy); Piekarnia Brańszczyk (Wanda Depta).
Organizatorzy zwracają się za naszym pośrednictwem z podziękowaniem i wyrazami uznania.