ggg ggg ggg

W hołdzie zmarłym Przyjaciołom Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej…

W ubiegły piątek, 22 września w Kolegiacie Radzymińskiej, odprawiona została  Msza Święta w intencji zmarłych w czasie tegorocznych wakacji: ppłka Edmunda Muszyńskiego ps. „Krzemień” – żołnierza Armii Krajowej, prezesa Okręgu Warszawa – Wschód ŚZŻAK oraz doktora Piotra Kurka – przewodniczącego Komisji ds. Młodzieży ŚZŻAK.

 

fot7

Msza Święta koncelebrowana o godz. 16:30 przez ks. Łukasza Lacha oraz ks. prałata Tadeusza Osińskiego – kapelana Okręgu Warszawa -Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej miała niezwykle podniosły charakter.
Świadczyła o tym obecność Pocztów Sztandarowych ze wszystkich szkół, znajdujących się na terenie gminy Radzymin, których uczniowie należą do Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. W ten sposób dzieci i młodzież z naszej gminy okazały modlitewną pamięć o Osobach, które przyczyniły się do powstania Klubu im. AK.
Wspólnie z uczniami i nauczycielami w radzymińskiej świątyni modlili się członkowie Rodzin naszych zmarłych Przyjaciół: Teresa Muszyńska z córką Stefanią i Maria Kurek z córką Ewą oraz wielu znamienitych gości. Wśród nich m.in.: żołnierz Armii Krajowej radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak” por. Mieczysław Chojnacki ps. „Młodzik”, uczestnik Powstania Warszawskiego, członek Zarządu Głównego ŚZŻAK – ppłk Jerzy Majkowski ps. „Czarny” wraz z żoną Barbarą, Krzysztof Dobrzyniecki –przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie, członkowie Zarządu Okręgu Warszawa – Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: prezes Mirosław Widlicki i sekretarz Wiesław Studziński, Grażyna Rudnik – prezes Koła Krajowego AK „Opocznik”, Jerzy Tuszyński – członek Zarządu Okręgu Wołyńskiego AK, Andrzej Wojciechowski – prezes Koła AK w Łochowie, mjr. Zbigniew Ratyński reprezentujący Koło AK w Węgrowie, Państwo Danuta i Zbigniew Kaszlejowie z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, dyrektorzy szkół: Elżbieta Jeleń, Hanna Rostek-Sobańska i Anna Madoń, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina: prezes Jan Wnuk, Hanna Grzegorek i Jerzy Berta, przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywnych 50+ Państwo Krystyna i Janusz Rasińscy, a także liczni mieszkańcy naszego miasta.
W kazaniu ks. Łukasz Lach nawiązał do tradycji związanej z Armią Krajową i potrzebie wychowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu. To właśnie do tych wartości, mających wymiar uniwersalny, często odwoływali się w pracy z młodzieżą Ś.P.: ppłk Edmund Muszyński i dr Piotr Kurek.
Na zakończenie Eucharystii ks. Tadeusz Osiński, w krótkim przesłaniu do wiernych zawarł piękną myśl, że słowa przysięgi składanej przez żołnierzy AK, której fragment brzmiał: „W obliczu Boga Wszechmogącego… przysięgam być wiernym Ojczyźnie, Rzeczypospolitej Polskiej – aż do ofiary życia mego” – mają znaczenie ponadczasowe i winny być głęboko zapisane w sercu każdego Polaka.
Po odśpiewaniu słynnej pieśni religijno – patriotycznej „Boże, coś Polskę”, uczestnicy nabożeństwa opuścili w zadumie radzymińską Kolegiatę. Wspólna modlitwa była głębokim przeżyciem duchowym i jednocześnie najlepszym dowodem naszej pamięci o Zmarłych Przyjaciołach.
Następnie, na zaproszenie pani dyrektor Elżbiety Jeleń, udaliśmy się do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka, gdzie mogliśmy porozmawiać z rodzinami Zmarłych, powspominać i wyrazić swoje współczucie związane ze śmiercią ppłka Muszyńskiego i doktora Kurka. (Jako, że były to osoby również i nam bardzo bliskie, Ich odejście stanowiło dla nas ogromny cios i wywołało w sercach poczucie niepowetowanej straty).
W imieniu wszystkich członków Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, podarowaliśmy rodzinom Ś.P. Edmunda Muszyńskiego i Ś.P. Piotra Kurka żałobne portrety oraz wiersz, które są przejawem naszego szacunku, wsparcia oraz wspólnego przeżywania i łączenia się w bólu po śmierci tak niezwykłych ludzi – wielkich patriotów, kustoszów pamięci narodowej i autorytetów dla współczesnej młodzieży.
Na zakończenie udaliśmy się jeszcze na Cmentarz Poległych w Radzyminie, aby na mogile Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego złożyć wiązankę kwiatów i zapalić biało-czerwone znicze.
(W tym miejscu chcieliśmy gorąco podziękować za okazaną nam życzliwość Panu organiście Robertowi Gawrońskiemu).

/Władysław Kolatorski; foto: Grzegorz Jeleń/

 

2 467 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Znicze i kwiaty symbolem pamięci mieszkańców Ząbek

17 września 2017 r. był dniem symbolicznym dla Polaków i stał się również dla Ząbek upamiętnieniem tragicznej daty naszej historii. W...

Zamknij