ggg ggg ggg

Twórczość Cypriana Kamila Norwida w interpretacji 124 utalentowanych, młodych mieszkańców Mazowsza…

We wtorek, 23 maja, dokładnie w 134. rocznicę śmierci Cypriana Kamila Norwida, w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce odbyła się finałowa gala siedemnastej edycji prestiżowego Konkursu Poetyckiego „Cyprian Norwid – Poeta Naszej Ziemi”.

 

fot8Doroczne wydarzenie, nad którym honorowy patronat sprawuje Marszałek Województwa Mazowieckiego, organizowane jest przez Gminne Centrum Kultury i Wójta Gminy Dąbrówka we współpracy ze Starostwem Powiatu Wołomińskiego. Stanowi nie tylko wyraz hołdu lokalnej społeczności dla wielkiego poety, nierozerwalnie związanego z tą ziemią, ale również okazję do obcowania z pięknem i mądrością zawartą w jego twórczości.
Każdego roku uczestnicy konkursu, pomimo młodego wieku, potrafią zachwycić słuchaczy dojrzałością interpretacji, świadczącej nie tylko o doskonałym przygotowaniu i ciężkiej pracy z opiekunami, ale również o pączkującym talencie aktorskim. To z kolei, przekłada się na wysoki poziom całego konkursu i w połączeniu ze świetną organizacją, która jest zasługą dyrekcji i personelu Gminnego Centrum Kultury sprawia, że każdego roku w maju możemy rozkoszować się w Dąbrówce prawdziwym świętem twórczości Norwida. Nie bez znaczenia przy tym jest fakt, że z każdą kolejną edycją na scenie prezentuje się coraz większa liczba uczestników.
– W tym roku mieliśmy przyjemność wysłuchać utworów Norwida w wykonaniu 124 wykonawców, nie tylko z terenu powiatu wołomińskiego, ale także z powiatów sąsiednich: węgrowskiego, wyszkowskiego, mińskiego czy legionowskiego. Nie ukrywam, że tak duże, a przy tym wciąż rosnące zainteresowanie dzieci i młodzieży naszym konkursem, napawa nas wielką radością – przyznaje z satysfakcją p. Anna Maniecka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce.
W dniach 18 i 19 maja na dąbróweckiej scenie zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół średnich w poszczególnych kategoriach konkursu tj.: recytacja, teatr jednego aktora oraz poezja śpiewana. Występy oceniały Komisje Konkursowe złożone z profesjonalistów poszczególnych dziedzin aktorstwa, reżyserii teatralnej, muzyki i norwidologii: Jerzy Łazewski, Małgorzata Buczkowska- Szlenkier, Ksawery Szlenkier, Andrzej Ferenc, Jolanta Denejko, Hubert Zimoląg, Izabela Zając, Barbara Abramowicz, dr Joanna Trzcionka oraz nauczyciele Iwona Bulik, Dorota Kacprowicz, Dorota Rurarz.
Należy podkreślić, że jak co roku, obok przesłuchań, konkursowi towarzyszyły także warsztaty. Uczestnicy kategorii recytacje, wzięli udział w warsztatach poświęconych mówieniu i interpretacji tekstu pod kierunkiem aktorów: Jerzego Łazewskiego oraz małżeństwa Małgorzaty Buczkowskiej Szlenkier i Ksawerego Szlenkiera. Dla uczestników kategorii jednego aktora warsztaty sceniczne poprowadzili: Hubert Zimoląg – reżyser , scenograf, animator oraz norwidolog Joanna Trzcionka. Z kolei, warsztaty emisji głosu, wymowy, fonetyki, interpretacji piosenki aktorskiej poprowadzili: Barbara Abramowicz, sopranistka związana z Operą Kameralną, wokalistka jazzowa Izabela Zajac (nauczycielki emisji głosu na Wydziale Wokalno- Estradowym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie) oraz Andrzej Ferenc – aktor, lektor głosowy i narrator.
Eliminacje i warsztaty zakończyły się ogłoszeniem listy laureatów oraz wręczeniem dyplomów i nagród książkowych, które z rąk radnych Gminy Dąbrówka oraz zastępcy wójta Zenona Zadróżnego odebrali wszyscy pozostali uczestnicy konkursu.
Gala Finałowa odbyła się we wtorek, 23 maja, w 134. rocznicę śmierci Norwida. Uroczystego powitania uczestników i gości dokonała dyrektor Anna Maniecka. Wśród zgromadzonych, którzy zaszczycili tegoroczne wydarzenie swoją obecnością znaleźli się: Józef Melak – doradca starosty wołomińskiego, Henryka Michalczewska – zastępca naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Powiatu Wołomińskiego, Dariusz Kokoszka – wójt gminy Jadów, a także dyrektorzy placówek kulturalno – oświatowych z terenu powiatu wołomińskiego oraz rodzice i opiekunowie laureatów.
Na gości czekała krótka prezentacja multimedialna ukazująca przebieg przesłuchań konkursu i emocji im towarzyszących. Następnie przyszedł czas na oczekiwaną przez laureatów ceremonię wręczenia nagród, której wspólnymi siłami dopełnili: wójt gminy Dąbrówka p. Radosław Korzeniewski, wójt gminy Jadów p. Dariusz Kokoszka oraz reprezentujący starostę p. Józef Melak.
(Fundatorem nagród książkowych dla laureatów był Starosta Wołomiński. Natomiast nagrody rzeczowe dla zdobywców pierwszych miejsc ufundował Marszałek Województwa Mazowieckiego).
Tradycją konkursu jest NAGRODA SPECJALNA – statuetka Cypriana Norwida, przyznawana za wybitną interpretację utworu Poety. W tym roku otrzymał ją Franciszek Mikulski – uczeń Szkoły Podstawowej w Urlach, reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Jadowie, który zaprezentował recytację wiersza „Piastów rewolucja”.
(Zwieńczenie Gali Finałowej stanowił występ laureatów, podczas którego przed publicznością zaprezentowali się zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach oraz laureat Nagrody Specjalnej).
/opr. R.L., GCK;
foto: J. Góral/

 

3 103 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Dziecka w Kobyłce

Moc atrakcji, występy muzyczne, brawurowe popisy sekcji artystycznych, tłumy mieszkańców i wspaniała słoneczna pogoda – tak w skrócie można podsumować...

Zamknij