W bieżącym roku obchodziliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody w Tłuszczu mimo niesprzyjającej pogody zgromadziły mieszkańców gminy i miasta, którzy uczestnicząc w uroczystości chcieli oddać hołd i kultywować pamięć tego patriotycznego czynu naszych przodków.
W 1791 roku Polacy uchwalili pierwszą w Europie Konstytucję, która była drugą ustawą zasadniczą w świecie, po konstytucji amerykańskiej. Wówczas była to dla Polaków ostatnia próba modernizacji swojego państwa. Dzieło Sejmu Czteroletniego stało się wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli nowoczesnego i silnego państwa.
„Wartości zawarte w pierwszej pisanej Konstytucji w Europie – wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu – stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania.” – mówił burmistrz Paweł Bednarczyk w okolicznościowym przemówieniu podczas tłuszczańskich obchodów.
Tradycyjnie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęto od udziału we Mszy Świętej, która odbyła się w Kościele Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Mszę sprawowali ksiądz dziekan Dariusz Skwarski oraz wikariusz Paweł Cudny. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór miejski „CantateDeo”. Nie mogło również zabraknąć pocztów sztandarowych ze Straży Pożarnej oraz szkół z terenu Gminy Tłuszcz.
Po Mszy Świętej, ulicami miasta przeszedł korowód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą, z pocztami sztandarowymi, gośćmi oraz mieszkańcami. Uczestnicy udali się do hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Tłuszczu, gdzie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Kozłach. Młodych artystów przyjęto bardzo ciepło, a na zakończenie nagrodzono oklaskami.
Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk zachęcał wszystkich zebranych do refleksji nad dziełem Konstytucji Trzeciego Maja, ale też refleksji nad przyczynami upadku Polski. W swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna dla Polaków jest historia oraz potrzeba obchodzenia tego święta.
/oprac. J.Cz./