ggg ggg ggg

IV Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych wzbudził rekordowe zainteresowanie. Zgłoszono ponad 2 tysiące prac z Polski i ze świata!!!

Czwarta edycja, organizowanego przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce przy wsparciu Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych, spotkała się z zainteresowaniem młodzieży polonijnej z ponad 20 krajów świata!

 

fot5Z ogromną satysfakcją przychodzi nam poinformować, że konkurs z lokalnego wydarzenia sprzed 4 lat, kiedy to w sumie nadesłano 29 prac, zmieniał się coraz intensywniej, zarówno pod względem ilości prac i kategorii, jak i liczby osób zaangażowanych w przedsięwzięcie – patronów, organizatorów, współorganizatorów i całej rzeszy ludzi aktywnie wspierających pracę zespołu konkursowego. W ramach kolejnych edycji Uczestnicy nadsyłali coraz więcej prac, od wspomnianych początków z 29 pracami w kilku zaledwie kategoriach, przez setki, a w ubiegłym roku 1.200, do 2.025 rysunków, plakatów, komiksów, znaczków, wierszy i filmów w 14 kategoriach w tegorocznej edycji Konkursu. Prace napływały z całej Polski, Wileńszczyzny, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Grecji, Niemiec, Anglii, Francji, Irlandii, Holandii, Belgii, Szkocji, Malty, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Norwegii, Szwecji, Czech, Kanady, USA.
Nagrody i dyplomy laureatom IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbyła się 3 kwietnia w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie. Spotkanie prowadził redaktor Rafał Patyra a uroczystość otworzył pan Jacek Pawłowicz, Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczali m.in.: Mariusz Błaszczak – minister MSWiA, Mariusz Kamiński – minister Koordynator Służb Specjalnych, Mirosław Widlicki – wiceprezes Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, Bogdan Grzenkowicz – przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Anna Czyż – Kierownik Biura Komunikacji PGNiG Termika S.A. – fundatora 9 pięknych polskich szabel ozdobnych wz. 1934 tzw. „ludwikówek” dla Laureatów oraz 5 szkół, które były współorganizatorami IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych. (Sponsorami nagród byli: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa TERMIKA, Ministerstwo Obrony Narodowej, PWPW, NBP). W uroczystości wzięli również udział: Jacek Majcherek z Departamentu Komunikacji i Promocji Narodowego Banku Polskiego – fundatora monet oraz banknotów dla Laureatów, Piotr Gajewski – Dyrektor Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
– To wielka chwila, że w miejscu, gdzie mordowani byli Bohaterowie możemy podsumować IV edycję Konkursu o Żołnierzach Wyklętych – powiedział podczas uroczystości szef MSWiA pan Mariusz Błaszczak.
Tegoroczna edycja Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych, została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a w Komitecie Honorowym zasiedli: Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – przewodniczący, Antoni Macierewicz – Minister Obrony Narodowej, Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Jan Żaryn – Senator RP, Jerzy Eisler – Dyrektor IPN Oddział Warszawa, Jacek Pawłowicz – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Dziekan Jan Andrzejewski – kustosz Bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce.
Gratulując laureatom i organizatorom warto na zakończenie nadmienić, że podczas gali szczególnie uhonorowana została radzymińska „Stalowa Jedynka”, która otrzymała specjalny dyplom za najliczniejszy udział uczniów w kolejnych edycjach konkursów, organizowanych przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Na ręce pani dyrektor Elżbiety Jeleń przekazana została również pamiątkowa szabla i dyplom dla szkoły za wsparcie podczas IV Konkursu o Żołnierzach Wyklętych. (Co warte podkreślenia, „Stalowa Jedynka” była współorganizatorem konkursu i to na adres tej szkoły przychodziły prace z całej Polski i ponad 20 państw Europy i świata. Uczniowie z Radzymina pomagali również przy wręczaniu przez gości gali dyplomów i nagród laureatom konkursu). W imieniu organizatorów już dziś zachęcamy do udziału w jubileuszowej V edycji Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych.

(Lista Laureatów IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych dostępna jest na naszej stronie: www.kurier-w.pl)
/opr. R.S. Lewandowski,
B. Grzenkowicz, foto: G. Jeleń/

 

3 679 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Największa chińska telewizja CC TV z kamerą w Kobyłce

Atrakcyjność inwestycyjna Kobyłki została dostrzeżona przez media zagraniczne. W czwartkowe popołudnie 20 kwietnia 2017 chińska telewizja CC TV nagrała reportaż telewizyjny...

Zamknij