ggg ggg ggg

Projekt o ustroju miasta stołecznego Warszawy dyskutowany w Legionowie

6 lutego 2017 r. o godz. 14. sala widowiskowa Urzędu Miasta Legionowo zapełniła się samorządowcami zaniepokojonych lub tez przeciwstawiających się projektowi ustawy o zmianie ustroju miasta stołecznego Warszawy.

 

DSCF3789

 

Zdaniem gospodarzy – miast i gmin powiatu legionowskiego, wprowadzenie tej ustawy nie tylko oznacza likwidację powiatów, ale także znacząco ogranicza suwerenność podstawowych jednostek samorządu terytorialnego, jakim są gminy. Zaproszono do udziału wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów oraz radnych z gmin i powiatów dotkniętych zaproponowaną w ustawie zmianą. Ze swoimi przemyśleniami wystąpili przede wszystkim: prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, starosta legionowski Robert Wróbel, starosta powiatu zachodnio – warszawskiego Jan Żychliński, burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński, profesor politolog Sławomir Soliński. Dojechał też zastępca prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Michał Olszewski.
Na początek oprócz wyjaśnienia przyczyny spotkania się w Legionowie tak szerokiego gremium samorządowego, nastąpiła informacja (potwierdzona) o decyzji posła Jacka Sasina, że sporna ustawa na razie nie będzie procedowana. Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski stwierdził „Można powiedzieć – wygraliśmy”, ale dał wyraz nieufności do słów posła Sasina i obaw, że to „na razie” jest nieprecyzyjne. Padło wiele zapewnień, że samorządowcom nie zależy na stanowiskach, ale na prawdzie i samorządności. Mówił o błędnych informacjach, na które łapią się mieszkańcy, a oni chcą na podstawie liczb i wyliczeń pokazać skutki polaczenia w olbrzymi niespotykanie duży organizm Warszawy i okalających ją 33 gmin.
Głównym zarzutem samorządowców było brak jakichkolwiek konsultacji, do debaty nie zaproszono ani mieszkańców, ani prezydentów, burmistrzów, czy wójtów. Postulatem przedstawicieli wielu gmin stała się konieczność zorganizowania referendów. Wyjaśnienia z biegiem czasu przerywane były wtrąceniami i stawały się coraz bardziej urągające wobec rządzących (wywołujące salwy śmiechu na sali), później też personalnie dotyczyły konkretnych osób: posła Sasina, Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło. Na koniec Prezydent Smogorzewski zaapelował o udział w proteście przed Sejmem w Warszawie podczas kolejnego posiedzenia.
Oczywiście wiele mówiono o wspólnych ojczyznach, o ich ochronie, nawet padło stwierdzenie, że obecnie to jest próba rozbioru samorządu, a obecne działania przypominają te sprzed pierwszego rozbioru Polski.
„Idea samorządu w tej ustawie jest wielokrotnie gwałcona” – stwierdził Prezydent Legionowa. Przestrzegał też o takich skutkach jak np. płacąc obecnie wielskie janosikowe wszyscy po wdrożeniu ustawy będą płacić więcej. Przedstawiono wyliczenia o nieprawdziwych informacjach na temat komunikacji, co ma być argumentem do przekonania mieszkańców, ze wspólna komunikacja będzie wielkim dobrem, a to nieprawda.
Zaproponowano wydanie informatora, gdzie rzetelnie zostaną mieszkańcy poinformowani o skutkach przyłączenia. wiele też mówiono o wspólnych ojczyznach i bezwzględnej ochronie dorobku gmin. Podano też jak w ciężkich warunkach budowano powiaty, a teraz ich dorobek oraz podjęte zadania zostaną zniweczone.
Na zakończenie zaapelował o udział w proteście pod Sejmem w Warszawie, aby w trakcie następnego posiedzenia nie podjęto spornej uchwały.
Podejmą się też stworzenia zespołu w celu wypracowania alternatywnego projektu, czy w celu pracy nad projektem związku komunalnego, który mógłby wypełniać funkcje zawarte w projekcie PiS, ale „na zasadach samorządnych i na zasadzie dobrowolności a nie narzucania woli przez grupę posłów pochodzących z Chrzanowa, Sieradza czy Nowego Sącza”. Czas uzyskany w wyniku wycofania się posłów PiS chcą wykorzystać do przekonania posłów z w/w miast i gmin do zrozumienia sytuacji samorządów, które chcą wcielić do Warszawy, a nie mają pojęcia o problemach.
Zgodnie z propozycją PiS miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz 32 inne gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.
/J.Cz./

 

Galeria Zdjęć

2 015 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozśpiewany, nostalgiczny XVIII Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek przywrócił nam czas świąteczny…

Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek jest kolejnym etapem, w którym wyłania się utalentowane dzieci i młodzież z gmin naszego powiatu...

Zamknij