W wyjątkowo mroźny dzień, 7 stycznia 2017 roku, Strachówka była gospodarzem dla zespołów z powiatu wołomińskiego, wyszkowskiego i węgrowskiego, które zgłosiły się na Przegląd Kolęd i Pastorałek organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki we współpracy z Gminą Strachówka, Powiatem Wołomińskim, Lokalną Grupą Działania Równiny Wołomińskiej oraz parafią pw. WNMP w Strachówce.
Realizując wskazania św. Jana Pawła II: Twórzcie kulturę wsi, w której obok rzeczy nowych pozostaną rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków, po raz piąty mieszkańcy Gminy Strachówka podjęli i zrealizowali inicjatywę Przeglądu Kolęd i Pastorałek.
Kolejna edycja Przeglądu mimo wielu przeszkód natury technicznej spowodowanej niskimi temperaturami udowodniła, że dla każdego, komu jest bliskie kolędowanie, trudności dają się pokonać. Wiele osób musiało zostać zaangażowanych, aby uczestnicy dotarli do nas, by móc wyśpiewać chwałę wobec Miłości Boga, który stał się człowiekiem. Dziękujemy, imiennym i bezimiennym osobom, które ładowały akumulatory, szukały zastępczych pojazdów, czy dbały o ciepłą herbatę przyczyniając się szczęśliwego dotarcia uczestników na przegląd. Sam wójt Gminy Klembów zadbał, aby zespoły z Jego Gminy dojechały, mimo awarii busa. Jak mówi sentencja: to co, wartościowe rodzi się w bólach. W życiu człowieka są sprawy cele, które akceptujemy mimo trudności, bo służą zdobywaniu dobra wyższego.
Dla każdego, kto wyznaje wiarę w Boga, potrzeba oddania chwały Jezusowi za to, że stał się człowiekiem i okazał nam swą Miłość zła pogoda nie będzie trudnością, i ani mróz, ani śnieg nie zatrzymają go w domu. Dziękujemy za tak liczną obecność w dziele wspólnotowego kolędowania. Śpiewanie kolęd nie może zaniknąć, więc kolędujmy i przekazujmy tradycje następnym pokoleniom – powiedziała p. Krystyna Ołdak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki, otwierając V Mazowiecki Przegląd Kolęd i Pastorałek. Po Mszy św. odprawionej przez ks. Proboszcza Mieczysława Jerzaka w intencji uczestników przeglądu odbył się wyjątkowy dla tego miejsca koncert muzyki jazzowej w wykonaniu duetu KidBrown. Pani Jadzia Kłapa-Zarecka, lekarz miejscowego Ośrodka Zdrowia, oraz Ania Frączek wykonały koncert dla uczestników jubileuszowej edycji przeglądu. „Przyjemnie było nam kolędować z utalentowaną, przesympatyczną i znaną z serialu Młodzi lekarze Jadźką Kłapą – Zarecką. Jej koncert w parafialnym kościele w Strachówce był cudny, nastrojowy i naprawdę muzyczny (jazzowy) majstersztyk. W Strachówce na panią Jadzię mówią „nasza Pani Doktor”. Od dziś jest też nasza.”- ocenił zespół Łochowianie. Po koncercie KidBrown z wyjątkowo brzmiącymi głosami Jadzi i Ani wysłuchaliśmy występu Zespołu Parafialnego prowadzonego przez p. Mirosława Rogalskiego w parafii w Strachówce. Zespół wyśpiewał kolędę „Mizerna cicha”, pastorałki „Witaj, gwiazdko złota”, oraz „W grudniowe noce”.
Kolejne występy zgłoszonych zespołów zostały przeniesione na życzenie uczestników i za zgodą Wójta Gminy Strachówka do świetlicy wiejskiej. Każdy, kto chciał, mógł przejść do ogrzewanej sali i w komfortowych warunkach wysłuchać wykonawców, kolędować z zespołami, podziwiać barwne stroje. Przejście ulicami Strachówki poprowadził Gwiazdor, Święta Rodzina, Trzej Królowie, Pastuszkowie i Aniołowie. Przegląd poprowadziła p. Wanda Suchenek, serdecznie witając każdy zespół i dedykując specjalne sentencje przed występami.
Na Przeglądzie gościli m.in: ksiądz Mieczysław Jerzak, p. Piotr Orzechowski – wójt Gminy Strachówka, p. Krzysztof Jezierski – sekretarz UG Strachówka, radni Gminy Strachówka: p. Krzysztof Gawor, p. Barbara Kozłowska, p. Ewa Mikulska, p. Sylwester Ołdak, p. Beata Paczkowska oraz p. Piotr Wronka – prezes Gminnego Zarządu OSP Gm. Strachówka, prezes OSP Równe. p. Joanna Murawska, p. Jadzia Kłapa – Zarecka z Przyjaciółmi,.
Wystąpiły następujące zespoły: z gminy Dąbrówka powiat wołomiński: Dąbrowianki z Dąbrówki, Chruścielanki z Chruścieli; z gminy Jadów: Sulejowianki z Sulejowa; z gminy Klembów: Wolenianki z Woli Rasztowskiej, Roszczepianki z Roszczepu; z Gminy Łochów, powiat węgrowski: zespół Łochowianie; z gminy Tłuszcz: Kalinki z Miąsego, Uśmiech Jesieni z Tłuszcza; z gminy Poświętne: Laskowianki z Laskowizny, Wolanki z Woli Ręczajskiej, z gminy Strachówka: KGW z Jadwisina, Równianki z Równego, KGW ze Strachówki, Zespół Parafialny parafii pw. WNMP ze Strachówki oraz zespół SPS z Gminy Wołomin: Kapela Ludowa Mazowszanie; z gminy Zabrodzie, powiat wyszkowski: Sława z Zabrodzia i Norwidzianki z Głuch.
Występy zespołów zostały ocenione przez p. Małgorzatę Włoczkowską – kierownika artystycznego Zespołu Tańca Ludowego AWF Warszawa, p. Jadwigę Ziernicką – kulturoznawczynię i podróżniczkę z Krakowa, p. Małgorzatę Janus – redaktorkę Tygodnika Poradnik Rolniczy. Kapituła doceniła zespoły, ich wykonania utworów bożonarodzeniowych, zwracając uwagę na dobór tekstów, ich jakość, ale i aspekt etnograficzny oraz kulturowy. Zwrócono uwagę na regionalne stroje i dbałość o drobiazgi wizerunkowe. Szczególnie doceniono tym razem Kapelę Ludową Mazowszanie oraz autorski monolog Marii Myśliwiec z Woli Rasztowskiej. Pani Maria z nienaganną dykcją, ciepłym i tkliwym głosem opowiedziała napisaną przez siebie historię o Narodzeniu Jezusa zapraszając do zaśpiewania kolędy „Lulajże Jezuniu”. Sala została na kilka minut „zaczarowana”: zasłuchała się, zamilkła, wzruszyła i zaśpiewała razem z „Wolankami”. Inne zespoły z roku na rok podejmują coraz większy wysiłek w doborze repertuaru, przygotowują się do występów, zabiegają o muzyków, udział młodych osób. Wspólne śpiewanie, kolędowanie w naszej pamięci długo pozostanie. „Zespoły zjeżdżają, kolędy śpiewają, na tę chwilę rok czekają. Spraw dobry Jezu, spraw dobry Jezu, byśmy doczekali i w przyszłym roku i w przyszłym roku znów się tu spotkali” – wyśpiewały Roszczepianki.
Prezes Stowarzyszenia Krystyna Ołdak, z wiceprezes Beatą Mikulską, podsumowały wokalne występy podkreślając wysiłek i talenty wszystkich zespołów: Piękne są kolędy te znane, które możemy śpiewać z Wami, wyjątkowe i cenne pastorałki odświeżane z „czeluści pamięci”, niezwykłe i miłe te również te piosenki, które powstają specjalnie na przegląd, czy świąteczne podsłuchane w radiu”. Prezes Stowarzyszenia dokonała podsumowania pięciolecia organizacji Przeglądów. Przeglądy odbywają się one od pięciu lat: 15grudnia 2012 r. wystąpiło 12 zespołów, 4 stycznia 2013 roku – 13 zespołów, 6 stycznia 2015 r. – 14 zespołów, 3 stycznia 2016 gościło 15 zespołów. Dotychczas wykonanych zostało ponad 75 tytułów kolęd, pastorałek, piosenek świątecznych, utworów własnych o tematyce bożonarodzeniowej, z tego wyśpiewane zostały 44 kolędy i pastorałki. Najchętniej wykonywanymi utworami były: „Do szopy hej pasterze” (8 wykonań); „Nie było miejsca dla Ciebie” (7 wykonań); „Gore Gwiazda” (6 wykonań), „Jezus Malusieńki”, „Wesołą nowiną”, „W żłobie leży” (5 wykonań). Od I edycji i już po raz piąty śpiewały zespoły: Równianki z Gm. Strachówka, KGW Strachówka, Chruścielanki, Sława, Dąbrowianki, Laskowianki, Wolanki, Norwidzianki, Kalinki, Jesienne Róże.
Po prezentacji zespołów nastąpiło wręczenie dyplomów, podziękowań oraz pamiątkowych statuetek dla zespołów. Organizatorzy poza tym podziękowali wszystkim, którzy pomagali społecznie, udzielili wsparcia finansowego, medialnego, patronatu. Szczególne podziękowania otrzymał ks. proboszcz M. Jerzak, dla którego wyśpiewane zostały życzenia i „Sto lat „z okazji niedawnych imienin. Ostatnim punktem programu V Mazowieckiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek było połamanie się opłatkiem, życzenia świąteczno – noworoczne oraz kolacja przy blasku świec, a prezes Stowarzyszenia podziękowała za przygotowanie wydarzenia członkom Stowarzyszenia oraz wolontariuszom.
Przegląd Kolęd i Pastorałek zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki, Ksiądz Proboszcz parafii pw. WNMP w Strachówce, a współorganizatorami byli Starosta Wołomiński, Gmina Strachówka oraz Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”. Honorowego patronatu udzielił P. Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. Działania otoczyli patronatem medialnym: Moja Gazeta Regionalna, Gazeta Kurier W, Radio Fama i Tygodnik Poradnik Rolniczy.
Eliza Ołdak