ggg ggg ggg

„Śladami naszej przeszłości” – wyjazd do Muzeum w Liwie

29 Iistopada uczestnicy projektu „Śladami naszej przeszłości” przeżyli niecodzienną wyprawę w przeszłość, poznali świat rycerstwa oraz historię zamku w Liwie.

 

img_0062

 

W roku 1429 mistrz Niklos zbudował dla księcia warszawskiego Janusza I Starszego murowany zamek na sztucznej wyspie wśród bagien rzeki Liwiec. Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentującym w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. oraz duży zbiór malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierający dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków.
Uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się również kto i w jakich okolicznościach uratował zamek podczas II wojny światowej, kiedy to w 1942 roku niemiecki starosta Ernst Gramss nakazał rozebranie zamku, aby pozyskać cegłę do budowy obozu zagłady w Treblince.
Jak każde szanujące się zamczysko, również warownia w Liwie, ma swojego ducha. Jest nim Żółta Dama – zjawa Ludwiki Kuczyńskiej, żony kasztelana, która ponoć do dziś nawiedza zamkowe mury.
Młodzież miała okazję, nie tylko poznać historię, ale co warte podkreślenia, dotknąć wielu przedmiotów, o których opowiadał przewodnik. W trakcie zajęć każdy naocznie mógł się przekonać, jak mu do twarzy w hełmie, obejrzeć i przymierzyć kolczugę, pelerynę rycerską oraz poćwiczyć władanie mieczem, a także przekonać się jakie niewygodne były stroje dam dworu.
Wyjazd do muzeum w Liwie był bardzo ważnym i potrzebnym elementem całego projektu „Śladami naszej przeszłości”, gdyż nawet najbarwniejszy opis nie zastąpi przeżyć, które powstają w bezpośrednim kontakcie z oryginalnymi przedmiotami sprzed lat.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Razem Dla Wszystkich z siedzibą w Żulinie ma na celu ukształtowanie wśród dzieci i młodzieży świadomych postaw obywatelskich, motywujących do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i publicznym oraz szacunku dla wartości narodowych i dziedzictwa historycznego.
Julia Zawadzka

2 482 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Złote i Diamentowe Gody w gminie Stoczek

„Nie wystarczy pokochać , trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie „ K....

Zamknij