W miniony weekend, czyli w dniach 25, 26 i 27 listopada 2016 r. odbyło się w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie niecodzienne i rzeczywiście niezwykłe wydarzenie kulturalne.
Jak z wielkim „zadęciem” ogłaszali organizatorzy na czele z Arturem Lisem dyrektorem łochowskiego MiGOK zapraszając do Łochowa na trzydniowe tańczenie, śpiewanie i …dęcie było to:
„Na zachodnich rubieżach historycznej Rusi Halickiej, a wschodniego Księstwa Mazowieckiego, tam, gdzie krzyżują się trzy tradycje i rok w rok spotykają legacze z trzech Diecezji, przez trzy listopadowe dni odbywać się będą trzy niezwykłe, połączone ze sobą wydarzenia: Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”, XV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce oraz 1. Tabor Podlaski.”
Na to wyjątkowe wydarzenie artystyczne w dniach 25 – 27 listopada 2016 r. zaprosili do Łochowa MiGOK Łochów oraz Pałac Łochów. Imprezę dofinansowało: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miejscowi sponsorzy. Patronatem honorowym festiwal objęli: Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Węgrowskiego Krzysztof Fedorczyk, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski.
Tam, gdzie spotykają się Mazowsze, Podlasie i Kurpie pomysłodawcy zainspirowani ideą taborów Domu Tańca postanowili powołać do istnienia 1. Tabor Podlaski, na którym tacy artyści, jak Iwona Kopiwoda (taniec ludowy), Adam Strug (śpiewak, instrumentalista, poeta, autor piosenek, kompozytor), Robert Lipka (akordeonista), Apolonia Nowak (pieśni tradycyjne), Krzysztof Trebunia Tutka (założyciel i lider zespołu Trebunie Tutki, muzyk i kompozytor), Andrzej Klejzerowicz (kowal artystyczny, muzyk, legacz) i Jacek Hałas (muzyk, śpiewak, tancerz, współtwórca formacji folkowych, projektów artystycznych i teatralnych), porwali uczestników w świat wiejskiej muzyki, tańca, ludowych pieśni, archaicznych technik gry na ligawce czy trombicie. Należy podkreślić wielką rolę i zasługi Artura Lisa – dyrektora MiGOK w Łochowie, który jest inicjatorem i pomysłodawcą wielu artystycznych projektów, a przede wszystkim organizatorem Festiwalu Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”. Inicjator, ale też aktor filmowy i teatralny oraz reżyser Teatru Makata w Warszawie. Dzięki jego zbiorom mogła powstać i być udostępniona wystawa poświęcona ligawkom.
Dwudniowe warsztaty, całonocne zabawy, konferencja naukowa, dyskusje, specjaliści, natchnieni amatorzy, wystawa instrumentów i bożonarodzeniowy jarmark! Niedzielne „Melodie Bożych Trąb” poświęcone były nizinnym dętym instrumentom drewnianym, czyli ligawkom, zjawisku, które stanowi swoisty ewenement na skalę europejską. Zwyczaj gry na ligawce jest wyjątkową tradycją Mazowsza Wschodniego związaną kulturowo z okresem Adwentu. Za pomocą długich drewnianych trąb, których dźwięk niesie na kilka kilometrów, nawoływano się na mszę świętą zwaną Roratami, a zwyczaj ten trwał prawie 200 lat. Na XV Konkurs Gry na Ligawkach przyjechali z całego pogranicza najlepsi wiejscy legacze. Podczas warsztatów zainteresowani dowiedzieli się, jak instrument powstaje, a nawet odbyli pierwsze lekcje gry na ligawce.
Miejski i Gminny Ośrodek Kultury stał się również miejscem III Jarmarku Bożonarodzeniowego, gdzie artyści ludowi i współcześni oferowali przepiękne tradycyjne wyroby, stroiki, gadżety i upominki związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.
Niezwykła, pełna wielkiego uroku i niesamowitej ekspresji trzydniowa impreza przepełniona muzyką, śpiewem i wielkim przesłaniem, przywróciła nam wielowiekową tradycję kultywowaną na naszych ziemiach, wzbogacając ją jednocześnie o nowe treści i łącząc z teraźniejszością.
/K.W./