ggg ggg ggg

98 lat Niepodległej

Było uroczyście, ciekawie i „na bogato”. Tegoroczne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości odbyły się we wszystkich gminach powiatu. Mieszkańcy oddali hołd bohaterom i uczcili odzyskaną 98 lat temu niepodległość. Uczcili na różne sposoby: oficjalnie, na sportowo, kulinarnie i kulturalnie.

 

15036550_10207713775428333_8972737439951597522_n

 

W Wieliszewie świętowano już od czwartku. Wprowadzeniem do obchodów Święta Niepodległości był odbywający się w Wieliszewie XVI Festiwal Pieśni i Tańców Polskich. 11 listopada br. gminne uroczystości tradycyjnie rozpoczęto Mszą Świętą w kościele św. Bartłomieja w Janówku Pierwszym oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem na skwerze im. ks. Jana Trzaskomy. Mieszkańcy Wieliszewa uczcili „urodziny Polski” wypuszczając w niebo białe i czerwone balony oraz poprzez organizację konkursu patriotycznego „Kocham Cię, Polsko”, w którym udział wzięli uczniowie szkół z terenu gminy Wieliszew. O godz. 14 mieszkańcy spotkali się w Urzędzie Gminy Wieliszew, aby uczcić „Urodziny Polski” poprzez wypuszczenie balonów w niebo. Następnie na gości czekał pyszny tort. Tort nie był ostatnią atrakcją przygotowaną z okazji święta Polski. Na zebranych czekała kolejna uczta, tym razem artystyczna, w postaci konkursu patriotycznego „Kocham Cię, Polsko”, w którym wzięli udział uczniowie szkół z terenu gminy Wieliszew. Podczas konkursu zebrani mogli usłyszeć wspaniałe wiersze, piosenki, zobaczyć niesamowite pokazy tańca jak i prezentacje multimedialne. W tym roku występy oceniali: Walentyna Janiszewska, Dariusz Skrzydlewski oraz Weronika Dzięgielewska. Wyłonienie zwycięzców było wyjątkowo trudne, ponieważ poziom artystyczny i pomysłowość jaką prezentowali uczniowie były na wysokim poziomie. Po długiej dyskusji udało się Jurorom podjąć decyzję i spośród 11 prezentacji wybrać te najlepsze, jednak nie odbyło się bez niespodzianek. Komisja konkursowa postanowiła przyznać dwa III miejsca. A zajęli je uczniowie z klasy 6b z Zespołu Szkół w Łajskach prezentujący utwór „Warszawa jest smutna bez Ciebie” oraz uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Komornicy, którzy zaprezentowali swoją autorską inscenizację. I miejsce zdobyli uczniowie klasy 4b Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie ze swoim przedstawieniem łączącym w sobie śpiew, taniec oraz prezentację multimedialną. I miejsce zajęła Milena Żołnierzak z klasy V Szkoły Podstawowej w Janówku, która przepięknie zaśpiewała piosenkę „Biały Krzyż” przy akompaniamencie gitary. Okazją do złożenia hołdu walczącym za wolność Polski był II Bieg Niepodległości, który 13 listopada br. zorganizowano w Janówku Pierwszym. W biegu wystartował wójt Paweł Kownacki wraz z całą rodziną!!!
Legionowskie uroczystości zainaugurowano Mszą Świętą w kościele garnizonowym. Następnie delegacje związków kombatanckich, przedstawiciele władz, instytucji i przedsiębiorstw złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem Polski Walczącej na rondzie Armii Krajowej. Z ramienia powiatu legionowskiego w obchodach uczestniczyli wicestarosta Jerzy Zaborowski oraz członek zarządu Michał Kobrzyński. Wśród imprez towarzyszących obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Legionowie znalazły się odsłonięcie muralu przy ul. Szwajcarskiej, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Festiwal Gęsiny. Wielką atrakcją było odsłonięcie muralu. Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, 10 listopada, odbyła się oficjalna premiera rekordowego muralu, który powstał na murze wzdłuż ul. Szwajcarskiej. Jak przystało na uroczystość związaną z wojskiem – nie obyło się bez czołgów i innych pojazdów opancerzonych. W uroczystości wziął udział wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski.
– Mural przedstawia 1050 lat chwały polskiego oręża od czasów Mieszka I po bitwy toczone w obecnych czasach na misjach pokojowych. – mówi autor dzieła, Rafał Roskowiński z Fundacji Rosko Art, pionier współczesnego polskiego muralizmu. Prace rozpoczęły się 19 września i trwały niecałe dwa miesiące. Malowidło ma 736 mb długości i ok. 2120 m2 powierzchni – tyle co sześć ścian 10-piętrowych wieżowców. Podczas oficjalnego otwarcia nie zabrakło młodzieży z Zespołu Szkół na os. Piaski, która aktywnie uczestniczyła w jego powstawaniu. Podczas pikniku licznie przybyli mieszkańcy mogli obejrzeć czołgi i inny nowoczesny sprzęt wojskowy – w tym amerykański wóz opancerzony Oshkosh. Można było otrzymać pamiątkowe przypinki, kartki pocztowe oraz skosztować grochówki serwowanej przez żołnierzy. Mural ma inspirować do poznawania historii Polski, dlatego do współpracy zaproszono uczniów z pobliskiego Zespołu Szkół. Dzięki wspólnej pracy nad projektem oraz zajęciom historycznym młodzież zainteresowała się historią kraju i chętniej sięgała do źródeł. – Chcemy uczyć młodych i nie tylko młodych mieszkańców historii oręża polskiego. Obserwujemy duże zainteresowanie historią, ale raczej podawaną w niekonwencjonalny sposób. Ten mur posłużył do przedstawienia ponad 1000 lat historii w obrazach. Jest to innowacyjna forma nauki i wyjście na zewnątrz z przekazem historycznym, który mam nadzieję zachęci uczniów, mieszkańców i osoby przejeżdżające przez miasto do pogłębienia kontaktu z historią polskiego oręża – mówi prezydent Roman Smogorzewski. Od 3 października zainteresowani postępami prac mogą śledzić videoblog, poświęcony temu projektowi. Każdy odcinek programu opowiada o kolejnej bitwie przedstawionej w malowidle. Kanał dostępny jest na YT pod nazwą „750 metrów chwały”.

Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w gminie Jabłonna odbyły się w Chotomowie. Po Mszy Świętej zgromadzeni pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945 wysłuchali apelu i złożyli kwiaty. W Jabłonnie wieńce i kwiaty złożono także pod pomnikiem na Skwerze Alfy i Skiby.
Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz apelem pamięci i złożeniem kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności zainaugurowano uroczystości w gminie Nieporęt. Powiat legionowski reprezentował starosta Robert Wróbel. Obchodom towarzyszyły pokaz sprzętu wojskowego, konkursy żołnierskie, interaktywne ekspozycje muzealne, I Bieg Niepodległości w Stanisławowie Pierwszym, spektakl „Droga ku Niepodległości” w Gminnym Ośrodku Kultury oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
W Serocku obchody rozpoczęto 10 listopada br. uroczystą sesją Rady Miejskiej. W jej trakcie przypomniano drogę Polski do niepodległości, a prelekcję na temat sytuacji geopolitycznej w Europie przed I wojną światową wygłosił dr Radosław Lolo. Ponadto złożono podziękowania za wieloletnią współpracę Kazimierzowi Przymusińskiemu jako ustępującemu prezesowi Koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 11 listopada br. uroczystości zainaugurowano Mszą Świętą w intencji Polaków i wolności Ojczyzny. Eucharystię uświetnił występ chóru Cantores Adalberti. Dalsza część obchodów miała miejsce pod tablicą pamięci, umieszczoną na serockim ratuszu, gdzie w obecności przedstawicieli władz samorządowych odbył się apel, złożono kwiaty oraz oddano salwę honorową. Na zakończenie zaproszono uczestników do Centrum Kultury i Czytelnictwa na wieczorny koncert.
rc

2 362 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Hubertus Szlachecki – kolejne udane wydarzenie w Dąbrówce!

Ponad pięćdziesiąt pięknych koni, widowiskowe pokazy, historyczne stroje, dwie gonitwy za lisem i wspaniała atmosfera jeździeckiego święta, nawiązującego do wielowiekowych...

Zamknij