ggg ggg ggg

Cyprian Kamil Norwid poeta związany z Łochowem

20 i 21 października 2016 r. w Łochowie upłynął pod znakiem upamiętniania wspaniałego i wybitnego poety Cypriana Kamila Norwida.

 

DSCF0035

 

Z wielkim pietyzmem społeczność Łochowa odnosi się do wybitnych osób, które w przeszłości żyły, gościły lub były w znaczącym związku z ich rodzinną ziemią. W ubiegłym tygodniu 20 października odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej ostatnią wizytę w Łochowie Cypriana Kamila Norwida, a w dniu 21 października rozstrzygnięto Konkurs Recytatorski (dla młodzieży) oraz Konkurs Literacki (dla dorosłych) w ramach VI Ogólnopolskiej Łochowskiej Jesieni Poezji „Przystanek Norwid”. Na zakończenie odbył się niezwykły i klimatyczny koncert Natalii Niemen, która w swoim repertuarze zaprezentowała m.in. Bema żałobny rapsod pamięci.
Organizatorami uroczystości w dniu 20 października związanej z odsłonięciem i poświęceniem tablicy upamiętniającej ostatnią wizytę w Łochowie Cypriana Kamila Norwida w dniach 2 – 4 maja 1842 r. byli: Pałac Łochów reprezentowany przez prezesa firmy Arche Wojciecha Grochowskiego, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Krzysztof Gajcy. Obchody rozpoczęto od Mszy Świętej w intencji 195. rocznicy urodzin C. K. Norwida odprawionej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa w kościele pw. „Miłosierdzia Bożego” przy Pałacu w Łochowie. Zebrani po przejściu do głównego budynku pobliskiego Pałacu wzięli udział w odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej zamieszczonej przy głównym wejściu Pałacu. Na tablicy upamiętniającej pobyt Norwida widnieje jego wizerunek oraz napis: „W tym miejscu w dniach 2-4 maja 1842r. przebywał Cyprian Kamil Norwid. Poeta, rzeźbiarz, malarz i myśliciel. Była to jego ostatnia wizyta w Łochowie przed wyjazdem za granicę. Żył w latach 1821-1883. W 195 rocznicę urodzin Poety. Społeczeństwo Łochowa, Grupa Arche.”
Następnie odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, w której uczestniczyli m.in.: Marek Renik – kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Krzysztof Fedorczyk – starosta węgrowski, Andrzej Stryczula – komendant Powiatowy Policji w Węgrowie, Władysław Grochowski – prezes ARCHE, Robert Gołaszewski – burmistrz Łochowa, radni Rady Miejskiej w Łochowie, sekretarz i skarbnik Gminy Łochów oraz mieszkańcy i goście. Obrady tej uroczystej sesji poprowadził przewodniczący Andrzej Suchenek, dzieląc się swoimi przemyśleniami po wgłębieniu się w słowa kierowane przez poetę do współczesnych, ale jako, że był poetą ponadczasowym, także ku nam. Na temat historii, pobytu rodziny Norwidów w Łochowie i okolicy oraz samego Norwida, po zebraniu i opracowaniu obszernego materiału, referat wygłosiła profesor Liceum Ogólnokształcącego w Łochowie Małgorzata Szeja. Zebrani mieli przyjemność posłuchania fragmenty twórczości Norwida w wykonaniu młodzieży tego liceum. Młodzi wykonawcy przedstawili m.in.: „Odę do kobiety”, „O uczcie”, „Obyczaje”. „Do wroga”, „Spartakus”, „Na zgon poety”, „Moja piosenka II”. Przybyli goście skierowali kilka słów do uczestników spotkania, a także zostały odczytane listy od senator Marii Koc oraz ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pan Marek Renik wypowiedział się w imieniu wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipery oraz swoim. Starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk chwalił bardzo piękną lekcję patriotyzmu, historii, poezji oraz zachęcał do przywracania pamięci o ludziach, rodach i tych, którzy kontynuują ich dzieło dziś. Z kolei burmistrz Robert Gołaszewski dziękował za zaangażowanie profesor Małgorzacie Szeja oraz Władysławowi Grochowskiemu, dzięki któremu przywrócono świetność Pałacu, historię wyjątkowych łochowskich rodów. Zaprosił zebranych na oficjalne obchody 660 – lecia Łochowa wyznaczone na 24 kwietnia 2017 r., które rozpoczęto właśnie teraz 20 października 2016 r. Podziękowano również osobie prowadzącej uroczystość – Markowi Górniaczykowi.
Zapraszam na stronę internetową naszej gazety: www.kurier-w.pl , gdzie pod artykułem zamieścimy filmy z wypowiedziami uczestników i galerią zdjęć.
W dniu 21 października 2016 r. odbyła się VI Ogólnopolska Jesień Poezji „Przystanek Norwid” na terenie Pałacu Łochów. W godzinach rannych został przeprowadzony konkurs recytatorski przeznaczony dla młodzieży, podczas którego uczestnicy recytowali wiersze C. K. Norwida, a po południu konkurs rozstrzygnięto. W trakcie konkursu odbyło się otwarcie wystawy pt. „Cyprian Norwid. Żar treści i słowa porządek” pochodzącej z Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie. Po południu w konkursie literackim prezentowali się dorośli uczestnicy z różnych zakątków Polski. Po uroczystym rozpoczęciu nastąpiły prezentacje literackie uczestników, a następnie prelekcja poświęcona C. K. Norwidowi oraz rozstrzygnięcie konkursu.
Pierwsza kategoria – recytatorska – przeznaczona była dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Wzięło w niej udział 42 uczniów reprezentujących 10 szkół z województwa mazowieckiego: Publicznego Gimnazjum w Łochowie, Gimnazjum im. Bł. Edwarda Grzymały w Sadownem, Publicznego Gimnazjum w Gwizdałach, Katolickiego Publicznego Gimnazjum „Julin” w Kaliskach, Liceum Ogólnokształcącego w Stoczku, 1 Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Wyszkowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem, Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Sadownem, Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu.

Laureatkami zostały:
I miejsce – Weronika Maksajdowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Wyszkowie -,
II miejsce – Alicja Katarzyna Szeja z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie,
III miejsce – Julia Fabiniak z Katolickiego Publicznego Gimnazjum „Julin” w Kaliskach.
Jury postanowiło przyznać również dwa wyróżnienia, dla Olgi Klimek oraz Ingi
Tarapaty.
Druga część konkursu- kategoria literacka – przeznaczona była dla osób dorosłych. Zgłosiło się 10 poetów pochodzących m.in. z Warszawy, Węgrowa, Łochowa czy Jazgarzewa.
Laureatami tej części konkursu zostali:
I miejsce – Zbigniew Mysłowiecki,
II miejsce – Adam Stępiński,
III miejsce – Elżbieta Charytoniuk.
Wyróżnienie otrzymała Mariola Nadaj.

Wszystkim uczestnikom Konkursu Literackiego „Przystanek Norwid” wręczono pamiątkowe dyplomy, a na zwycięzców konkursu czekały dodatkowo nagrody rzeczowe i pieniężne. VI Ogólnopolską Łochowską Jesień Poezji zakończył koncert Natalii Niemen. Artystka wystąpiła w duecie z Pawłem Bzimem Zareckim. Jak się okazało „Bema pamięci żałobny rapsod” po raz pierwszy w życiu wykonała wraz z Bzimem właśnie u nas w Łochowie! Nie zabrakło również kompozycji własnych artystki oraz niezapomnianych utworów ojca – Czesława Niemena.

/Janina Czerwińska/

 

Galeria Zdjęć

 

4 135 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozpoczynamy kolejne duże inwestycje oświatowe oraz przygotowujemy się do kompleksowej przebudowy newralgicznych dróg na terenie Miasta i Gminy Radzymin

Radzymin od września może poszczycić się jednym z najnowocześniejszych przedszkoli gminnych w regionie, spełniającym najwyższe standardy dla tego rodzaju placówek....

Zamknij