ggg ggg ggg

Rozpoczynamy kolejne duże inwestycje oświatowe oraz przygotowujemy się do kompleksowej przebudowy newralgicznych dróg na terenie Miasta i Gminy Radzymin

Radzymin od września może poszczycić się jednym z najnowocześniejszych przedszkoli gminnych w regionie, spełniającym najwyższe standardy dla tego rodzaju placówek. Wraz z nim, miasto zyskało nową, wykonaną od podstaw ulicę z szerokim chodnikiem i oświetleniem. – Na tym jednak nie koniec, bowiem w najbliższym czasie realizowane będą kolejne duże inwestycje oświatowe i drogowe – zapowiada burmistrz Krzysztof Chaciński.

 

2
„KW”: Panie Burmistrzu, ulica Witosa, której oficjalne otwarcie nastąpiło w ubiegłą środę, 19 października to jak dotąd chyba największa z inwestycji drogowych, zrealizowanych w tej kadencji?
Krzysztof Chaciński: Rzeczywiście, mamy tę przyjemność, że otwierając ulicę Witosa mogliśmy dopisać kolejny fragment do historii radzymińskich inwestycji drogowych, bowiem takich kompleksowych przebudów dróg, czyli zawierających kanalizację deszczową, chodnik i oświetlenie w historii naszej gminy nie było zbyt wiele. Z tego co pamiętam, w 2009 r. mieliśmy oddanie do użytku kompleksu ulic: Falandysza i Reymonta, wcześniej w 2007 r. była ul. Słowackiego, a ostatnia kompleksowa modernizacja z 2011 r. dotyczyła ul. Szkolnej w Nadmie. Mając świadomość powyższego mogę zapewnić, że ulica Witosa to pierwsza kompleksowo przebudowana droga, którą otwieramy w tej kadencji, ale na pewno nie ostatnia. Już w przyszłym roku wykonana zostanie przebudowa ul. Maczka, na którą jeszcze w tym roku zamierzamy ogłosić przetarg. W ramach inwestycji, na odcinku od Al. Jana Pawła do ul. Nowej zostanie wykonana nowa podbudowa i nawierzchnia, odwodnienie, powstanie też ciąg pieszo-rowerowy i oświetlenie. Tym samym, znacząco poprawi się standard ulicy, która jest o tyle ważna, że stanowi drogę zbiorczą dla dużej części naszego miasta.
Poza tym, w przyszłym roku będziemy również modernizować dwie drogi, na które otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków UE, czyli ul. Bieszczadzką w Słupnie i ul. Rzeczną w Nadmie. Realizacja tej inwestycji również przewiduje wykonanie odwodnienia, nowej jezdni, chodnika i oświetlenia. Mało tego, obydwie drogi połączy ul. Platanowa, którą chcemy zmodernizować ze środków własnych. Ta droga połączy bowiem Słupno z Nadmą i zapewni komfortowy dojazd do węzła Kobyłka na nowej trasie S8.
Dodatkowo, złożyliśmy wniosek do tzw. „schetynówek” na przebudowę ul. Majowej w Dybowie Kolonii. Co istotne, w przypadku tej drogi mamy już zawartą umowę partnerską z powiatem, który przekaże nam część środków na jej przebudowę, czyli wykonanie odwodnienia, nowej podbudowy, nawierzchni, oświetlenia i chodnika. A jest to droga o tyle ważna, że po oddaniu do użytku nowej trasy S8, które miejmy nadzieję nastąpi w lipcu 2017 r. będzie ona stanowiła połączenie z węzłem drogowym nie tylko dla mieszkańców tej części gminy Radzymin, ale także dla całej gminy Klembów. Można zatem powiedzieć, że w 2017 roku czekają nas na pewno trzy, (a możliwe, że i cztery) duże inwestycje drogowe.
Jakie jeszcze zadania drogowe przewidziane zostały do realizacji na najbliższą przyszłość w wieloletnim planie inwestycyjnym?
Rozstrzygnęliśmy już postępowanie na zaprojektowanie ul. Nowej na odcinku od. ul. Weteranów do ul. Sikorskiego. Z tym, że na odcinku od ul. Weteranów do ul. Maczka inwestycja będzie polegać na budowie chodnika a od ul. Maczka do ul. Sikorskiego na całkowitej przebudowie drogi, łącznie z wytyczeniem nowego wlotu jezdni do ul. Sikorskiego.
Prócz tego, trwa projektowanie ul. Strzelców Grodzieńskich wraz z rondem na skrzyżowaniu z Al. Jana Pawła II i ul. Konstytucji 3-go Maja. Projekt będzie gotowy w połowie przyszłego roku. No i wreszcie „Droga Północna”, która połączy ul. Weteranów z ul. Wyszyńskiego przebiegając przez północno-wschodnie tereny miasta, co pozwoli zmniejszyć zarówno ruch osobowy jak i ciężarowy w centrum Radzymina. Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu podpiszemy umowę z projektantem, a gotowy projekt otrzymamy w 2018 r.
W międzyczasie udało się zrealizować też kilka mniejszych, ale istotnych dla mieszkańców inwestycji?
W tym roku udało nam się m.in. wybudować kilka kolejnych nakładek asfaltowych. Nowe nawierzchnie zyskały: ul. Dąbrowszczaków aż do granicy z gminą Dąbrówka w Nowych Załubicach, ul. Radosna w Wiktorowie i ul. Kozia Góra w Nadmie. Ponadto, dokończona została nakładka asfaltowa na ul. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie. Wyremontowane zostały chodniki przy ul. Broniewskiego i Armii Krajowej w Radzyminie. Dokończyliśmy również brakujący odcinek chodnika pomiędzy Jankowem Starym i Ciemnem, dzięki czemu droga dzieci do szkoły jest o wiele bezpieczniejsza.
Obok dróg, kolejną dziedziną, w której szykują się duże inwestycje jest radzymińska oświata.
To prawda. Po oddaniu do użytku przedszkola i budynku gimnazjum rozpoczynamy kolejne zadania. Jak wiadomo, podpisaliśmy umowę z firmą „ZAB-BUD” na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie. Wartość kontraktu to 7,2 mln zł, wykonawca wszedł już na teren budowy i ma 16 miesięcy od chwili podpisania umowy na zakończenie inwestycji. Nowy budynek pomieści przedszkole z oddziałami dla 3,4,5-latków i zerówki jak również sale dydaktyczne dla szkoły podstawowej zakładając, że będzie ona ośmioklasowa. Oprócz tego, znajdzie się w nim miejsce na całą infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania szkoły, czyli pokoje dla administracji, pokój nauczycielski, gabinet lekarski, szatnie, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz magazyny podręczne na sprzęt sportowy i pomoce naukowe. Nowa część będzie wyposażona w windę. Natomiast w obecnie istniejącym budynku po modernizacji, na parterze powstanie stołówka wraz z zapleczem cateringowym oraz czytelnia. Po podwyższeniu strychu budynek zyska dalszą przestrzeń świetlicowo-dydaktyczną. Starą i nową część obiektu scali parterowy łącznik.
Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie będzie czwartą z pięciu dużych, gminnych inwestycji oświatowych, których celem jest znacząca poprawa warunków do nauki i opieki nad dziećmi w Gminie Radzymin. Chcę doprowadzić do sytuacji, w której nauka w szkołach na terenie naszej gminy będzie się odbywała na jedną zmianę, a uczniowie będą korzystać z nowoczesnych i wygodnych placówek.
Wspomniał Pan, że wykonawcą rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie będzie sprawdzona, stołeczna firma. Zatem jest nadzieja, że tym razem termin ukończenia prac zostanie dotrzymany i sytuacja jaka miała miejsce w przypadku radzymińskiej „Dwójki” raczej nam nie grozi?
Tego nikt nam nie zagwarantuje, niemniej jestem pewien, że tym razem wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Przede wszystkim była duża konkurencja w walce o ten kontrakt, co daje dużą szansę, że inwestycja będzie przeprowadzona należycie. Zgłosiło się aż 13 wykonawców, z których do drugiego etapu zakwalifikowaliśmy ośmiu najbardziej doświadczonych. Ostatecznie dopiero z tego grona wybraliśmy ofertę, która cenowo wyglądała najkorzystniej.
W takim razie już zupełnie poważnie. Proszę powiedzieć, na jakim etapie jest obecnie rozbudowa budynku Zespołu Szkół im. ks. E. Czartoryskiej w Radzyminie?
Najtrudniejsze prace konstrukcyjne już się zakończyły. Szkoła jest zadaszona, od około trzech tygodni trwa remont parteru i pierwszego piętra budynku. Chcę podkreślić, że remont objął wszystkie sale dydaktyczne, skoro bowiem w budynku nie ma dzieci to grzechem byłoby nie wykorzystać takiej sytuacji. Dzięki temu, klasy zyskają nowe instalacje elektryczne, nowe tynki i wykładziny, a w drugim etapie, na który został już ogłoszony przetarg przeprowadzona zostanie wymiana instalacji grzewczych. Mogę zapewnić, że ustalony termin zostanie zachowany. Podobnie zresztą, będzie w przypadku nowego piętra, w którym pojawi się osiem dodatkowych sal dydaktycznych, co znacząco zwiększy powierzchnię edukacyjną na terenie placówki. Nadbudowana część zostanie oddana do użytku do 17 sierpnia 2017 roku.
Ostatnią z planowanych inwestycji oświatowych będzie budowa gminnego przedszkola w Załubicach. Czy może Pan powiedzieć coś więcej na ten temat?
Na dzień dzisiejszy trwają już prace projektowe związane z budową czterooddziałowego przedszkola przy Zespole Szkół w Starych Załubicach. Budynek będzie połączony z istniejącym gmachem szkoły, ale dedykowany będzie wyłącznie najmłodszym uczniom. Budowa przedszkola rozpocznie się w przyszłym roku, a więc zgodnie z planem.
Dziękuję za rozmowę.
(R.S. Lewandowski)

2 290 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Upamiętnili Święto, uhonorowali wojskowych, podziękowali za wsparcie i pomoc…

20 października 2016 roku w Wyszkowskim Ośrodku Kultury HUTNIK odbyła się niecodzienna uroczystość zorganizowana przez wojsko - Święto Terenowych Organów...

Zamknij